fbpx
recenzja ksiazki stretching a z 02

Recenzja książki “Stretching A-Z”

“Stretching A-Z” skierowany jest do osób, interesujących się zawodowo kształtowaniem sylwetki, jak i do tych, którzy “na własny rachunek” chcą być sprawni i zdrowi przez długie lata.
Spis treści Hide
 1. Spis treści:
 2. Plusy:
 3. Minusy:

“Stretching A-Z” skierowany jest zarówno do osób, interesujących się zawodowo kształtowaniem sylwetki, treningiem ogólnorozwojowym i/lub specjalistycznym leczeniem ruchem, jak i do tych, którzy “na własny rachunek” chcą być sprawni i zdrowi przez długie lata

Ten poradnik i zarazem przewodnik po stretchingu zawiera obok poszerzonej informacji o rozciąganiu mięśni, garść uwag i i wiadomości z zakresu anatomii, biomechaniki, technik wykonywania i doboru ćwiczeń oraz podstawowe zasady budowy treningu. Wiadomości są podane w “pigułce”, celem przypomnienia i uporządkowania wiedzy w zakresie rozciągania mięśni oraz wyjaśnienia nieścisłości dotyczących tego zagadnienia. Proponowane ćwiczenia ułożone są – w większości – metodycznie, tworząc zestawy i układy z uwzględnieniem podziału na grupy mięśni i możliwości ich współpracy.

To tyle jeśli chodzi o tekst autorów. W dalszej części artykuły przedstawiamy swoją wizję niniejszej propozycji. Zapraszamy do zapoznania się z nią.

Różnego rodzaju problemy zdrowotne, które nawiedzają od czasu do czasu szeroką rzeszę biegaczy amatorów spowodowane są najczęściej wieloletnimi zaniedbaniami w sferze podtrzymywania poziomu gibkości swojego ciała. Przystępując do treningu biegowego myślimy tylko o jednym – dać radę przebiec założoną liczbę kilometrów. Zapominamy niestety, że równie ważnym elementem obok trenowania wytrzymałości jest dbanie i rozwijanie innych cech motorycznych naszego organizmu. To właśnie systematyczne wykonywanie potreningowej gimnastyki rozciągającej ma nam zapewnić harmonijny rozwój i zapobieżenie kontuzjom układu ruchu. Niektórzy uważają, że jest to nudne i niepotrzebne, ja jako kontrargument stawiam sąd, że żaden element treningu biegowego nie może charakteryzować się się takim urozmaiceniem jak właśnie gimnastyka rozciągająca. To, co wykonujemy jest praktycznie ograniczone jedynie naszą wyobraźnią. Jednak, aby wykonywać taką gimnastykę należy nabyć minimum niezbędnej wiedzy o budowie mięśni i ich reakcji na rozciąganie. Ale nie bójcie się, nie musicie od razu kończyć specjalistycznych studiów, tą wiedzę przekaże Wam niniejsza pozycja.

Przy ocenie książki najważniejszym kryterium warunkującym końcowe wrażenia jest niewątpliwie zawartość merytoryczna. Z pewnością ta pozycja, jak mało która poruszająca tematykę rozciągania spełnia wszystkie niezbędne warunki, aby uznać ją za pozycję pożądaną w biblioteczce biegacza, bo przecież takimi pozycjami my biegacze zainteresowani jesteśmy najbardziej. Co jednak posiada ona takiego, co jednoznacznie przemawiałoby za tym, że warto ją mieć? Pokrótce przedstawiam te elementy, które uważam za istotne z punktu widzenia praktykującego biegacza:

 • Konstrukcja książki – jest to element, który ujął mnie najmocniej. Książka podzielona jest na kolorowe zakładki, którym przyporządkowane są poszczególne partie ciała np. kolor fioletowy to tylne mięśnie uda. Znając ten kolor i pamiętając go możemy bez problemu znaleźć to co nas interesuje. Rzucamy tylko okiem na grzbiet książki i bez nerwowego przeszukiwania spisu treści w kilka sekund po kolorze odnajdujemy anatomię określonej grupy mięśniowej + ćwiczenia oddziałujące stricte na interesującą nas część ciała. Jest to o tyle wygodne co praktyczne. Nie musimy zastanawiać się czy takie a takie ćwiczenie działa na mięśnie grzbietu, przedniej czy tylnej strony uda czy może jeszcze na coś innego – ten problem rozwiązuje za nas konstrukcja książki.
 • Jakość – jest to niewątpliwie element, bez którego efektywne funkcjonowanie nie ma miejsca bytu w dzisiejszym świecie. Książka posiada twardą – dobrze wydaną okładkę, estetycznie obrobione zdjęcia, a napisana jest łatwym do przyswojenia językiem. Pozbawiona jest naukowych wywodów i językowych wodotrysków, co poszerza grono potencjalnych odbiorców.
 • Propozycja zestawów ćwiczeń – jeden z rozdziałów, który niewątpliwie zasługuję na uwagę. Zdradzę, że jednym z nich jest zestaw dla osób uprawiających rekreację biegową, a więc coś specjalnie dla nas.
 • Prezentacja ćwiczeń – każde ćwiczenie zostało omówione plus dodatkowo przedstawione na zdjęciu.

Spis treści:

 • Uwagi ogólne
 • Jak korzystać z naszej książki?
 • Rozciąganie: fizjologia, techniki, zastosowanie
 • Trening i cechy motoryczne
 • Atlas anatomiczny – mięśnie
 • Ćwiczenia
 • Propozycje zestawów ćwiczeń
 • Uwagi końcowe

Plusy:

 • niska cena
 • design + twarda okładka
 • prezentacja ćwiczeń
 • gotowe zestawy na różne “schorzenia”
 • różne grupy zaawansowania
 • innowacyjna formuła

Minusy:

 • póki co nie zauważyłem 🙂
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
dlaczego warto drzemac po bieganiu czesc pierwsza

Dlaczego warto drzemać po bieganiu? Część pierwsza

Następne
paleodieta dla sportowcow recenzja ksiazki

PaleoDieta dla sportowców – recenzja książki

Powiązane artykuły

czas na ultra recenzja ksiazki marcina swierca 01
Czytaj dalej

Czas na Ultra – recenzja książki Marcina Świerca

Świat górskich biegów ultra jest pod pewnym względem specyficzny - w zasadzie nie stanowi nowości, choć dopiero wzrasta fala jego popularności. Ale za tysiącami zawodów i potężną rzeszą zawodników, których ściągają do siebie coraz to nowe teamy i federacje, nie idzie równie burzliwa debata na temat treningów w tej dyscyplinie. Jest to szczególnie widoczne w Polsce, gdzie do tej pory nie mieliśmy nawet książki, która podjęłaby poważną próbę rozprawienia się z tym tematem. Niech jednak nie umknie Wam jedno - “do tej pory”.
sekret tkwi w bieganiu wolniej
Czytaj dalej

Sekret tkwi w bieganiu… wolniej

Każdy ma swój sposób na regularne poprawianie wydolności, tempa na zawodach i wreszcie – jako ten najważniejszy z celów – robienie kolejnych życiówek. Dla jednych będą to ciężkie treningi...

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM