fbpx
zdrowie Zdrowie

Jak bieganie wpływa na zdrowie psychiczne?

Biegasz, bo… to poprawia Twój nastrój? Bo kiedy trenujesz, „czujesz się lepiej” – tak ogólnie i ze sobą?…
Bieganie dostarcza wielu korzyści, które sprawiają, że żyje nam się lepiej.

Biegasz, bo… to poprawia Twój nastrój? Bo kiedy trenujesz, „czujesz się lepiej” – tak ogólnie i ze sobą? Co takiego „robi” bieganie, że dodaje energii lub uwalnia napięcie? I w ogóle, dlaczego mimo dużego zmęczenia po treningu, za jakiś czas znowu zakładamy buty i świadomie decydujemy znowu się zmęczyć? Wygląda na to, że bieganie dostarcza wielu korzyści, które w ogólnym rozrachunku sprawiają, że żyje nam się lepiej.

Jak to zdrowie ująć?

Można by wiele pisać o korzyściach biegania w kontekście funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio prowadzony, regularny trening biegowy pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. No właśnie, mówiąc o zdrowiu mam na myśli nie tylko to fizyczne, ale również psychiczne. Gdyby tak się zastanowić, co wyróżnia człowieka, który określa siebie jako zdrowego? Z pewnością będzie to prawidłowe działanie wszystkich układów organizmu, sprawne ciało, ale też optymalnie dobry nastrój, chęci do życia, umiejętność radzenia sobie z problemami, nawiązywania relacji czy regulacji emocji. Zdrowy człowiek potrafi zaspokajać swoje potrzeby, podejmować nowe zadania życiowe i decyzje. Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie jest harmonijnym i wzajemnym oddziaływaniem takich sfer jak: soma (aspekty fizyczne zdrowia), psyche (aspekty psychologiczne) oraz polis (aspekty duchowo – społeczne). Jakikolwiek „uszczerbek” którejś ze stref rzutuje na funkcjonowanie reszty. Właśnie dlatego, że istota ludzka to „system naczyń połączonych” możemy mówić o tak szerokim wpływie aktywności fizycznej na nasze zdrowie.

Co Twój mózg mówi na bieganie?

Mózg – organ, psychika, a może komputer pokładowy? Tak na dobrą sprawę, to trudno zliczyć i wymienić wszystkie funkcje ludzkiego mózgu – także w kontekście aktywności ruchowej. Kiedy idziemy lub biegniemy, uruchamiają się najróżniejsze procesy psychiczne – od odbierania wrażeń płynących z otoczenia poprzez zmysły, po aktywację kory ruchowej odpowiadającej za koordynację ruchów. To właśnie tutaj dochodzi do interpretacji biegania jako korzystne lub nie, nadawane jest znaczenie i sens temu, co robimy. Zapewne każdy z nas słyszał o hormonach szczęścia, takich jak endorfiny czy serotonina. I pewnie wielu wiąże je z pozytywnym wpływem aktywności fizycznej, bo wydzielane w trakcie biegu redukują stres i uśmierzają ból. Wszystko się zgadza, jednak mało kto wie, że regularny ruch sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony oraz tworzy nowe połączenia nerwowe. A im więcej tych połączeń, tym sprawniejsze działanie mózgu – w tym takich funkcji jak pamięć, koncentracja czy radzenie sobie w sytuacjach stresujących.  Badania dowodzą, że Ci, którzy trenują, z większą łatwością przyswajają wiedzę, uczą się szybciej i efektywniej. Mówi się, że jedną z przyczyn powstawania depresji jest zanik połączeń nerwowych, dlatego tak często w leczeniu depresji wprowadza się aktywność ruchową (w tym spacery, bieganie) w celu pobudzenia tworzenia się nowych szlaków w mózgu.

Dobry humor, lepsze życie

Regularna aktywność fizyczna wpływa na zwiększenie odczuwania zadowolenia z życia i z jego jakości. Sprawia, że poprawia nam nastrój. Co więcej, ruch zmniejsza także objawy depresji i stanów lękowych. Z czego to wynika? Niektóre badania głoszą, że za wszystkimi tymi pozytywnymi zmianami  stoją zmiany neurobiologiczne. A może tak naprawdę to efekt zmiany naszego myślenia i uczuć na bardziej pozytywne? Co prawda nauka nie rozstrzyga tego jednoznacznie, ale pokazuje, jak wiele czynników wpływa na nasze samopoczucie i ogólne funkcjonowanie w kontekście zdrowia psychicznego.

W jednym z badań wzięły udział 244 osoby biegające rekreacyjnie, które przez okres trzech miesięcy każdego tygodnia określały swoją częstotliwość treningów oraz łączny dystans, jaki udało im się  pokonać w ostatnich 7 dniach. Projekt miał na celu sprawdzenie zależności między pokonywanym dystansem a poczuciem dobrostanu. Tak jak się spodziewano –  im więcej treningów i wybieganych kilometrów, tym w lepszym nastroju byli biegacze. Dodatkowo następował wyraźny wzrost pozytywnych myśli o sobie i o swoim życiu.

Nauka jasno mówi o związku między uprawianiem sportu o niskiej intensywności i poprawą zdrowia psychicznego. Ale co z bieganiem? Biegacze w trakcie przygotowań do maratonu wykazywali zwiększone poczucie własnej wartości oraz lepiej radzili sobie z emocjami. Wielu biegaczy przyznaje także, że odkąd rozpoczęli treningi, stali się bardziej stabilni emocjonalnie, doświadczyli zmniejszenia  napięcia psychicznego i złości, poprawy ogólnego obrazu swojej osoby i odczuwanego szczęścia. Z kolei tym, którym udało się ukończyć dystans półmaratonu, wzrosła samoocena, wiara we własne możliwości oraz poziom odczuwanego szczęścia. Biorąc pod uwagę poziom wysiłku, to wśród biegających z większą intensywnością kobiet zauważono mniejsze odczuwanie niepokoju i lęku w porównaniu do tych, które trenowały z niską intensywnością.

Wiemy już, że zdrowie niejedno ma imię i że warto o nie dbać.  Słyszymy to z każdej strony. Ku radości psychologów coraz częściej i coraz więcej mówi się także o istocie zdrowia psychicznego i o tym, że nie warto go pomijać w codziennym dbaniu o siebie. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy możemy obserwować ciągły wzrost świadomości w tym obszarze. Pamiętajmy, że przedstawione wcześniej badania to tylko przesłanki i żaden wynik nie jest pewnikiem. Nie wszystkie rezultaty  prezentują się czarno na białym, a raczej mogą  być zachętą do dalszej eksploracji tematu. Nasz świat ciągle ma zbyt mało wiedzy na temat biegaczy! Nie możemy też wszystkich wrzucić do jednego worka, bo w końcu, ilu biegaczy, tyle różnych zmiennych i czynników, które kształtują to, jak wygląda nasze samopoczucie psychiczne. Jedno jest pewne, bieganie ma ogromny potencjał wspierający zdrowie psychiczne.

Źrodła: 

Borys, B.(2010).  Zasoby zdrowotne w psychice człowieka. Forum Medycyny Rodzinnej, nr.1, s. 44 -52.

Doyenart, R., Olimpio, M., Boeira, D., Sombrio, F., Milhomes, Y., Gomes, K., Thirupathi, A., Accordi Da Silva, L. (2020). Psycho – Physiological changes after a half marathon in amateur runners. Journal of Physical Education and Sport, nr 20 (4), s. 1768 – 1774.

Evans, M., Rohan, K.J., Howard, A., Ho, S., Dubbert, P.M., &Stetson, B. A. (2017). Exercise dimensions and psychological well – being: A community – based exercise study. Journal of Personality and Social Psychology, 74, 967 – 984, doi: 10. 1037/0022 – 3514. 74. 4. 967.

Hansen, A. (2020). W zdrowym ciele zdrowy mózg. Wydawnictwo: Otwarte.

Nezlek, J. B., Cypryańska, M., Cypryański, P., Chlebosz, K., Jenczylik, K., Sztachańska, J., & Zalewska, A. M. (2018). Within-person relationships between recreational running and psychological well-being. Journal of Sport and Exercise Psychology, 40(3), 146-152.

Więcław, G. (2018). Ile sił w głowie. Psychologiczny niezbędnik biegacza. Świdnica: Athlete Sp. z o.o.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Salomon Ultra Glide – wygoda i dynamika w jednym
Następny wpis
Kup bilet i podziwiaj gwiazdy Poznań Athletics Grand Prix 2022
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu