fbpx
Jabra Elite 4 Active Navy Lifestyle Male Park Run Large CMYK

Muzyka na treningu – poradnik biegacza

Podczas biegania ważne jest utrzymanie motywacji, wytrzymałości i skupienia, aby osiągnąć swoje osobiste cele. Określony utwór, styl, ulubiona piosenka lub optymistyczna playlista mogą pomóc biegaczom zachować motywację i skoncentrować się na kolejnym kilometrze przed nimi, pozwalając przetrwać kryzys i dodając skrzydeł. Dobrze dobrana muzyka wspomaga też utrzymanie odpowiedniego kroku oraz rytmu biegowego. Niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym biegaczem, czy maratończykiem, muzyka może być idealnym towarzyszem, który pomoże Ci przekroczyć granice.

Najlepsza muzyka do biegania: motywacja, szybkość, regeneracja i nie tylko

Dr Costas Karageorghis, psycholog sportowy z angielskiego Uniwersytetu Brunel, autor książki „Zastosowanie muzyki w ćwiczeniach i sporcie”, który badał pozytywny wpływ muzyki na sportowców, uważa, że odpowiednie melodie mogą pomóc biegaczom w optymalnym nastawieniu do radzenia sobie z wysiłkiem związanym z biegiem treningowym. Do tego muzyka wpływa na poprawę nastroju, zredukowanie rozpraszania uwagi z zewnątrz i ulepszenie wydajności poprzez pozytywny wpływ na rytmiczność ruchu. W 2009 roku Karageorghis przeprowadził badania, w których udowodnił, że pewne rodzaje muzyki mogą sprawić, że sportowcy są w stanie biegać więcej i lepiej, a ich tempo staje się szybsze, ponieważ łapią właściwy rytm i mniej odczuwają zmęczenie. Wyniki osób biorących udział w badaniu poprawiały się, kiedy słuchali oni utworów spełniających konkretne kryteria. Według naukowców, muzyka na trening powinna mieć 120-140 uderzeń na minutę.

Muzyka na treningu? Tak!
Muzyka na treningu? Tak!

Muzyka na treningu – jak ją wybrać?

Słuchanie muzyki lub motywacyjnych podcastów podczas biegania to świetny sposób na wyjście z domu, dobre samopoczucie, fajny trening lub po prostu na rozrywkę i relaks. Zawartość dobrej listy odtwarzania do biegania może zależeć od tempa, uderzeń na minutę, motywujących tekstów piosenek i indywidualnych preferencji. Jeśli chodzi o liczbę uderzeń na minutę, większość muzyki tanecznej i rockowej ma odpowiedni zakres w tym parametrze (120 do 140 uderzeń/minutę), aby dostosować się do kroku i tętna danej osoby. Chociaż te rodzaje muzyki mogą być „idealnym” stylem i rytmem dla zwiększonego tempa lub czasu trwania sesji biegowej, to jednak przy wyborze playlisty trzeba mieć na uwadze indywidualne upodobania muzyczne. Odpowiednia playlista do ćwiczeń może być całkowicie oparta na bodźcach odpowiednich dla motywacji danej osoby. Podczas gdy jeden biegacz potrzebuje muzyki heavy metalowej, aby osiągnąć najlepsze wyniki, inny może słuchać podcastu , aby całkowicie oderwać się od czasu trwania biegu i skupić się na temacie, którego słucha. Jeśli układasz podkład muzyczny do swojego treningu to wybierz zespół, który Cię motywuje i dobierz rytm piosenki do swojego tempa ćwiczeń. Postaw na chwytliwy motyw rytmiczny, szukaj piosenek, które mają dla Ciebie szczególne znaczenie. To pozwoli ci zsynchronizować swój trening i uczynić go bardziej wydajnym.

Jeśli lubisz słuchać muzyki w czasie treningu, wygodne słuchawki do podstawa.
Jeśli lubisz słuchać muzyki w czasie treningu, wygodne słuchawki do podstawa.

Wybierz odpowiednie słuchawki

Jeśli dobra playlista jest motywacją, której potrzebujesz, aby zacząć działać, odpowiednie sportowe słuchawki douszne są niezbędnym elementem Twojego wyposażenia biegowego. Słuchawki dla osób aktywnych powinny zapewniać bardzo dobry dźwięk, być wygodne w użytkowaniu i jednocześnie zawsz powinny pozostać na swoim miejscu, niezależnie od tego jak intensywny trening wykonujemy. Sportowe słuchawki Jabra Elite 4 Active i Elite 7 Active to przykład dousznych słuchawek true wireless, które zaprojektowano specjalnie pod kątem potrzeb osób uprawiających sport. Aby stworzyć najbardziej optymalny kształt i bezpieczne dopasowanie, Jabra wykonała tysiące pomiarów i skanów małżowiny usznej. Dzięki temu zapewniają one wygodę i komfort użytkowania i pewnie utrzymują się w uszach. Wszystko to bez konieczności używania skrzydełek. Elite 4 Active i Elite 7 Active są też odporne na działanie potu, wody i kurzu, co potwierdza certyfikat IP57. Czyste, energetyczne i personalizowane brzmienie zapewnia idealne wsparcie podczas każdego treningu biegowego.

Jabra Elite 4 Active.
Jabra Elite 4 Active.

Elite 4 Active – do codziennych treningów

Unikalną cechą słuchawek w tej kategorii cenowej, wyróżniającą Elite 4 Active, jest wbudowana Alexa oraz funkcje Spotify Tap do wygodnego odtwarzania muzyki i Google Fast Pair. Ta ostatnia ułatwia natychmiastowe parowanie słuchawek z urządzeniem z Androidem bezpośrednio po ich włączeniu. Spotify Tap umożliwia natomiast szybszy dostęp do muzyki. Aby sprzyjać koncentracji użytkownika, słuchawki Elite 4 Active blokują hałas otoczenia przy użyciu aktywnej redukcji hałasów (ANC). Dzięki funkcji HearThrough (tryb podsłuchiwania) za jednym dotknięciem przycisku możemy zaś usłyszeć co dzieje się wokół nas, bez konieczności wyjmowania słuchawki z ucha. Doskonale sprawdza się ona podczas biegania w mieście. Model Elite 4 Active zapewniają do 7 h czasu pracy baterii i do 28 h z futerałem ładującym. Atutem jest też funkcja szybkiego ładowania, która zapewni nawet godzinę pracy w ciągu zaledwie 10 minut ładowania. Użytkownicy słuchawek Jabra Elite 4 Active mogą prowadzić wyjątkowo wyraźne rozmowy dzięki technologii 4 mikrofonów i dodatkowej specjalnej siateczkowej osłonie chroniącej przed wiatrem. Ergonomiczna konstrukcja bez skrzydełek ułatwia wygodne dopasowanie do ucha także poza treningami.

Jabra Elite 7 Active stworzone są do treningów wyższej intensywności.
Jabra Elite 7 Active stworzone są do treningów wyższej intensywności.

Elite 7 Active – dla tych bardziej wymagających treningów

Model Elite 7 Active z technologią ShakeGrip™ daje jeszcze większą pewność, że niezależnie od intensywności treningu słuchawki zostaną na swoim miejscu. ShakeGrip™ stanowi innowacyjny materiał, który jest niewiarygodnie miękki w dotyku, a jednocześnie gwarantuje dużą przyczepność. Stworzony został ze specjalnej odmiany płynnej gumy silikonowej, która pewnie utrzymuje słuchawki w uszach bez konieczności używania skrzydełek niezależnie od tego, czy chodzimy, biegamy, czy ćwiczymy na siłowni. Elite 7 Active oferują regulowaną aktywną redukcję hałasów (ANC), technologię 6 mikrofonów (4 wbudowane mikrofony do technologii połączeń oraz 2 dodatkowe do personalizacji i regulowania ANC), tryb HearThrough , ładowanie bezprzewodowe, tryb mono. Działają do 8h na jednym ładowaniu i do 30 h korzystając z ładowania w etui. Funkcja szybkiego ładowania zapewnia energię na 1 godzinę działania w ciągu zaledwie 5 minut. Słuchawki Elite 7 Active są dostępne z wbudowaną Alexą oraz współpracują z Siri oraz Asystenta Google.

Więcej informacji o sportowych słuchawkach Jabra z serii Elite tu.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Sprawmy sobie ŁOMOT!

Sprawmy sobie ŁOMOT!

Następne
ASICS FUJI LITE 3

ASICS FUJI LITE 3 - stworzone na szlaki

Powiązane artykuły

Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model