fbpx
Gadżety biegacza

Muzyka na treningu – poradnik biegacza

Podczas biegania ważne jest utrzymanie motywacji, wytrzymałości i skupienia, aby osiągnąć swoje osobiste cele. Określony utwór, styl, ulubiona…
Jabra Elite 4 Active Navy Lifestyle Male Park Run Large CMYK

Podczas biegania ważne jest utrzymanie motywacji, wytrzymałości i skupienia, aby osiągnąć swoje osobiste cele. Określony utwór, styl, ulubiona piosenka lub optymistyczna playlista mogą pomóc biegaczom zachować motywację i skoncentrować się na kolejnym kilometrze przed nimi, pozwalając przetrwać kryzys i dodając skrzydeł. Dobrze dobrana muzyka wspomaga też utrzymanie odpowiedniego kroku oraz rytmu biegowego. Niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym biegaczem, czy maratończykiem, muzyka może być idealnym towarzyszem, który pomoże Ci przekroczyć granice.

Najlepsza muzyka do biegania: motywacja, szybkość, regeneracja i nie tylko

Dr Costas Karageorghis, psycholog sportowy z angielskiego Uniwersytetu Brunel, autor książki „Zastosowanie muzyki w ćwiczeniach i sporcie”, który badał pozytywny wpływ muzyki na sportowców, uważa, że odpowiednie melodie mogą pomóc biegaczom w optymalnym nastawieniu do radzenia sobie z wysiłkiem związanym z biegiem treningowym. Do tego muzyka wpływa na poprawę nastroju, zredukowanie rozpraszania uwagi z zewnątrz i ulepszenie wydajności poprzez pozytywny wpływ na rytmiczność ruchu. W 2009 roku Karageorghis przeprowadził badania, w których udowodnił, że pewne rodzaje muzyki mogą sprawić, że sportowcy są w stanie biegać więcej i lepiej, a ich tempo staje się szybsze, ponieważ łapią właściwy rytm i mniej odczuwają zmęczenie. Wyniki osób biorących udział w badaniu poprawiały się, kiedy słuchali oni utworów spełniających konkretne kryteria. Według naukowców, muzyka na trening powinna mieć 120-140 uderzeń na minutę.

Muzyka na treningu? Tak!
Muzyka na treningu? Tak!

Muzyka na treningu – jak ją wybrać?

Słuchanie muzyki lub motywacyjnych podcastów podczas biegania to świetny sposób na wyjście z domu, dobre samopoczucie, fajny trening lub po prostu na rozrywkę i relaks. Zawartość dobrej listy odtwarzania do biegania może zależeć od tempa, uderzeń na minutę, motywujących tekstów piosenek i indywidualnych preferencji. Jeśli chodzi o liczbę uderzeń na minutę, większość muzyki tanecznej i rockowej ma odpowiedni zakres w tym parametrze (120 do 140 uderzeń/minutę), aby dostosować się do kroku i tętna danej osoby. Chociaż te rodzaje muzyki mogą być „idealnym” stylem i rytmem dla zwiększonego tempa lub czasu trwania sesji biegowej, to jednak przy wyborze playlisty trzeba mieć na uwadze indywidualne upodobania muzyczne. Odpowiednia playlista do ćwiczeń może być całkowicie oparta na bodźcach odpowiednich dla motywacji danej osoby. Podczas gdy jeden biegacz potrzebuje muzyki heavy metalowej, aby osiągnąć najlepsze wyniki, inny może słuchać podcastu , aby całkowicie oderwać się od czasu trwania biegu i skupić się na temacie, którego słucha. Jeśli układasz podkład muzyczny do swojego treningu to wybierz zespół, który Cię motywuje i dobierz rytm piosenki do swojego tempa ćwiczeń. Postaw na chwytliwy motyw rytmiczny, szukaj piosenek, które mają dla Ciebie szczególne znaczenie. To pozwoli ci zsynchronizować swój trening i uczynić go bardziej wydajnym.

Jeśli lubisz słuchać muzyki w czasie treningu, wygodne słuchawki do podstawa.
Jeśli lubisz słuchać muzyki w czasie treningu, wygodne słuchawki do podstawa.

Wybierz odpowiednie słuchawki

Jeśli dobra playlista jest motywacją, której potrzebujesz, aby zacząć działać, odpowiednie sportowe słuchawki douszne są niezbędnym elementem Twojego wyposażenia biegowego. Słuchawki dla osób aktywnych powinny zapewniać bardzo dobry dźwięk, być wygodne w użytkowaniu i jednocześnie zawsz powinny pozostać na swoim miejscu, niezależnie od tego jak intensywny trening wykonujemy. Sportowe słuchawki Jabra Elite 4 Active i Elite 7 Active to przykład dousznych słuchawek true wireless, które zaprojektowano specjalnie pod kątem potrzeb osób uprawiających sport. Aby stworzyć najbardziej optymalny kształt i bezpieczne dopasowanie, Jabra wykonała tysiące pomiarów i skanów małżowiny usznej. Dzięki temu zapewniają one wygodę i komfort użytkowania i pewnie utrzymują się w uszach. Wszystko to bez konieczności używania skrzydełek. Elite 4 Active i Elite 7 Active są też odporne na działanie potu, wody i kurzu, co potwierdza certyfikat IP57. Czyste, energetyczne i personalizowane brzmienie zapewnia idealne wsparcie podczas każdego treningu biegowego.

Jabra Elite 4 Active.
Jabra Elite 4 Active.

Elite 4 Active – do codziennych treningów

Unikalną cechą słuchawek w tej kategorii cenowej, wyróżniającą Elite 4 Active, jest wbudowana Alexa oraz funkcje Spotify Tap do wygodnego odtwarzania muzyki i Google Fast Pair. Ta ostatnia ułatwia natychmiastowe parowanie słuchawek z urządzeniem z Androidem bezpośrednio po ich włączeniu. Spotify Tap umożliwia natomiast szybszy dostęp do muzyki. Aby sprzyjać koncentracji użytkownika, słuchawki Elite 4 Active blokują hałas otoczenia przy użyciu aktywnej redukcji hałasów (ANC). Dzięki funkcji HearThrough (tryb podsłuchiwania) za jednym dotknięciem przycisku możemy zaś usłyszeć co dzieje się wokół nas, bez konieczności wyjmowania słuchawki z ucha. Doskonale sprawdza się ona podczas biegania w mieście. Model Elite 4 Active zapewniają do 7 h czasu pracy baterii i do 28 h z futerałem ładującym. Atutem jest też funkcja szybkiego ładowania, która zapewni nawet godzinę pracy w ciągu zaledwie 10 minut ładowania. Użytkownicy słuchawek Jabra Elite 4 Active mogą prowadzić wyjątkowo wyraźne rozmowy dzięki technologii 4 mikrofonów i dodatkowej specjalnej siateczkowej osłonie chroniącej przed wiatrem. Ergonomiczna konstrukcja bez skrzydełek ułatwia wygodne dopasowanie do ucha także poza treningami.

Jabra Elite 7 Active stworzone są do treningów wyższej intensywności.
Jabra Elite 7 Active stworzone są do treningów wyższej intensywności.

Elite 7 Active – dla tych bardziej wymagających treningów

Model Elite 7 Active z technologią ShakeGrip™ daje jeszcze większą pewność, że niezależnie od intensywności treningu słuchawki zostaną na swoim miejscu. ShakeGrip™ stanowi innowacyjny materiał, który jest niewiarygodnie miękki w dotyku, a jednocześnie gwarantuje dużą przyczepność. Stworzony został ze specjalnej odmiany płynnej gumy silikonowej, która pewnie utrzymuje słuchawki w uszach bez konieczności używania skrzydełek niezależnie od tego, czy chodzimy, biegamy, czy ćwiczymy na siłowni. Elite 7 Active oferują regulowaną aktywną redukcję hałasów (ANC), technologię 6 mikrofonów (4 wbudowane mikrofony do technologii połączeń oraz 2 dodatkowe do personalizacji i regulowania ANC), tryb HearThrough , ładowanie bezprzewodowe, tryb mono. Działają do 8h na jednym ładowaniu i do 30 h korzystając z ładowania w etui. Funkcja szybkiego ładowania zapewnia energię na 1 godzinę działania w ciągu zaledwie 5 minut. Słuchawki Elite 7 Active są dostępne z wbudowaną Alexą oraz współpracują z Siri oraz Asystenta Google.

Więcej informacji o sportowych słuchawkach Jabra z serii Elite tu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Sprawmy sobie ŁOMOT!
Następny wpis
ASICS FUJI LITE 3 - stworzone na szlaki
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu