Bieżnia to urządzenie, które zyskuje na coraz większej popularności. Bieganie w zaciszu własnego domu lub mieszkania stało się po prostu modne. Na rynku znajdziemy mnóstwo sprzętów z tego rodzaju. Jak więc dokonać najlepszego wyboru? Podpowiadamy.

Bieżnia elektryczna czy mechaniczna?

Na początek warto zadać sobie pytanie czy potrzebujemy zwykłej, taniej bieżni napędzanej siłą naszych nóg, a może lepszym wyborem będzie bardziej profesjonalny sprzęt, który działa po podłączeniu do gniazdka elektrycznego? Nie ma wątpliwości co do tego, że ten drugi typ cieszy się dużo większym zainteresowaniem. To też doskonały wybór dla początkujących biegaczy, którzy marzą o kompleksowym zwiększaniu własnych umiejętności oraz treningu kondycyjnym. Dla kogo więc jest tania bieżnia mechaniczna? Jest to niedrogi sprzęt przeznaczony dla osób, które nie mają specyficznych wymagań oraz dysponują niewielką ilością miejsca w domu lub mieszkaniu. Jest to także rozwiązanie dla tych, którzy wyróżniają się już pewnym poziomem kondycyjnym i są w stanie nadać sobie tempo biegania.

Komfort użytkowania

Bieganie na bieżni powinno być przyjemnością samą w sobie. Jednak dość często problemem jest hałas oraz drgania w jakie wpada urządzenie zwłaszcza w trakcie dużych prędkości. Producenci tych urządzeń starają się jednak wprowadzać do tych sprzętów unikatowe rozwiązania, które sprawiają, że treningi stają się przyjemnością. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Dzięki specjalnym podkładkom i wyciszeniu oraz mocnym połączeniom poszczególnych elementów udaje się uzyskać stabilną konstrukcję. Taka bieżnia jest wytrzymała i odporna na przypadkowe uszkodzenia, a przy tym nie generuje dużo nieprzyjemnego hałasu.

Nowoczesna bieżnia elektryczna powinna być wyposażona w wygodny panel sterujący, który pozwala na elastyczną zmianę prędkości oraz gromadzi dane o użytkowniku i jego osiągach. W ten sposób łatwo wyznaczać sobie kolejne cele oraz monitorować kondycję, spalone kalorie, średnią prędkość i tym podobne.

Dodatkowe wyposażenie bieżni

Niektóre modele tych urządzeń wyposażone są w rozwiązania, które dla wielu osób mogą być zbędnym wydatkiem, natomiast dla niektórych ciekawą opcją przemawiającą za zakupem konkretnego sprzętu. Mowa tutaj na przykład o module WiFi, funkcji Bluetooth, głośnikach lub nawet niewielkim monitorze na którym można oglądać na przykład program telewizyjny. Ciekawym dodatkiem jest także specjalny pas wraz z funkcją masażera. W trakcie biegu wibruje, więc dodatkowo pozwala nam formować górną część sylwetki.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>