fbpx
Gadżety biegacza

Bieżnia – jak wybrać najlepszą?

Bieżnia to urządzenie, które zyskuje na coraz większej popularności. Bieganie w zaciszu własnego domu lub mieszkania stało się…
Jak wybrać bieżnię do domu?

Bieżnia to urządzenie, które zyskuje na coraz większej popularności. Bieganie w zaciszu własnego domu lub mieszkania stało się po prostu modne. Na rynku znajdziemy mnóstwo sprzętów z tego rodzaju. Jak więc dokonać najlepszego wyboru? Podpowiadamy.

Bieżnia elektryczna czy mechaniczna?

Na początek warto zadać sobie pytanie czy potrzebujemy zwykłej, taniej bieżni napędzanej siłą naszych nóg, a może lepszym wyborem będzie bardziej profesjonalny sprzęt, który działa po podłączeniu do gniazdka elektrycznego? Nie ma wątpliwości co do tego, że ten drugi typ cieszy się dużo większym zainteresowaniem. To też doskonały wybór dla początkujących biegaczy, którzy marzą o kompleksowym zwiększaniu własnych umiejętności oraz treningu kondycyjnym. Dla kogo więc jest tania bieżnia mechaniczna? Jest to niedrogi sprzęt przeznaczony dla osób, które nie mają specyficznych wymagań oraz dysponują niewielką ilością miejsca w domu lub mieszkaniu. Jest to także rozwiązanie dla tych, którzy wyróżniają się już pewnym poziomem kondycyjnym i są w stanie nadać sobie tempo biegania.

Komfort użytkowania

Bieganie na bieżni powinno być przyjemnością samą w sobie. Jednak dość często problemem jest hałas oraz drgania w jakie wpada urządzenie zwłaszcza w trakcie dużych prędkości. Producenci tych urządzeń starają się jednak wprowadzać do tych sprzętów unikatowe rozwiązania, które sprawiają, że treningi stają się przyjemnością. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Dzięki specjalnym podkładkom i wyciszeniu oraz mocnym połączeniom poszczególnych elementów udaje się uzyskać stabilną konstrukcję. Taka bieżnia jest wytrzymała i odporna na przypadkowe uszkodzenia, a przy tym nie generuje dużo nieprzyjemnego hałasu.

Nowoczesna bieżnia elektryczna powinna być wyposażona w wygodny panel sterujący, który pozwala na elastyczną zmianę prędkości oraz gromadzi dane o użytkowniku i jego osiągach. W ten sposób łatwo wyznaczać sobie kolejne cele oraz monitorować kondycję, spalone kalorie, średnią prędkość i tym podobne.

Dodatkowe wyposażenie bieżni

Niektóre modele tych urządzeń wyposażone są w rozwiązania, które dla wielu osób mogą być zbędnym wydatkiem, natomiast dla niektórych ciekawą opcją przemawiającą za zakupem konkretnego sprzętu. Mowa tutaj na przykład o module WiFi, funkcji Bluetooth, głośnikach lub nawet niewielkim monitorze na którym można oglądać na przykład program telewizyjny. Ciekawym dodatkiem jest także specjalny pas wraz z funkcją masażera. W trakcie biegu wibruje, więc dodatkowo pozwala nam formować górną część sylwetki.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wim Hof - poznaj trzy filary metody oddechowej Icemana
Następny wpis
Przyszłość biegów zależy od Ciebie!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu