fbpx
Poradnia biegacza

Określenie HR max w przypadku zażywania beta blokerów – poradnia biegacza

Po artykule HRmax - bez tajemnic do naszej redakcji wpłynęło zapytanie od jednej z czytelniczek. Joasia zażywa beta blokery i w związku z tym dopytuje, co z takimi przypadkami.
okreslenie hr max w przypadku zazywania beta blokerow poradnia biegacza 01

Po artykule HRmax – bez tajemnic do naszej redakcji wpłynęło zapytanie od jednej z czytelniczek. Joasia zażywa beta blokery i w związku z tym dopytuje, co z takimi przypadkami? Jak osoby zażywające tego typu leki mają obliczyć swój HRmax?

Witam, zwracam się z prośbą o udzielenie informacji, jak oblicza się hr max dla osoby zażywającej beta blokery. Najprostszy schemat, jaki znalazłam to 220 – wiek – dla osoby zdrowej. W moim przypadku 220-35=185 . Od 3 lat zażywam jednak beta bloker, w ostatnich miesiącach zmniejszoną dawkę, czyli obecnie 2,5 mg bisoprololu dziennie. Jakie w takiej sytuacji powinno być moje hr max? Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedź!

W przypadku osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, gdzie zastosowanie mają leki z grupy tzw. beta-blokerów, obliczenie maksymalnego tętna jest utrudnione. W artykule podałem kilka wzorów służących szacowaniu tętna maksymalnego. Do stworzenia każdego z algorytmów naukowcy posłużyli się bezpośrednimi obserwacjami, w których określona grupa wykonywała wysiłki maksymalne, osiągając w założeniu maksymalne wartości tętna. W tego typu projektach badawczych wyklucza się możliwość stosowania przez badane osoby różnych leków, w tym właśnie beta-blokerów, jako że wpływają one na wartości tętna i zaburzają analizę statystyczną.

Działanie leków z grupy beta-blokerów, jak podany przez Panią bisoprolol czy też carvedilol lub nebivolol, mają działanie chrono- i inotropowoujemne, co oznacza, że zmniejszają częstość skurczów serca i siłę skurczów mięśnia sercowego. Tym samym wpływają nieco ujemnie na zdolności wysiłkowe, obniżając objętość minutową serca (ilość wypompowywanej krwi z serca w ciągu minuty). Objętość minutowa serca jest bowiem jednym z najważniejszych czynników determinujących maksymalny minutowy pobór tlenu (VO2max). Wiadomo również, że wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na regulację ciśnienia tętniczego krwi i z czasem, tak jak zapewne było u Pani, możliwe jest zmniejszanie dawek leków. Z tego też względu przy wszelkim leczeniu kardiologicznym warto postępować zgodnie z zaleceniami kardiologa i regularnie wykonywać określone badania.

Wracając do tematu i Pani pytania, muszę stwierdzić, że trudno jest mówić o wiarygodnym wzorze na obliczenie HR max u osoby przyjmującej leki nasercowe. W jednym z dostępnych opracowań ustalono, że bisoprolol obniża wysiłkową wartość tętna u zdrowych mężczyzn o 24%, Przy czym stosowana dawka leku była 4x większa (10mg). Jest też ciekawe opracowanie Steven J. Keteyian, w którym to poddano analizie wyniki badań ponad 3000 pacjentów leczonych βBlokerami. Na ich podstawie określono równanie do obliczenia maksymalnego tętna, przy czym pamiętać należy, że błąd standardowy wynosił 18 sk./min. U tych samych osób wzór 220 – wiek dawało błąd na poziomie aż 43 sk./min.

Wzór Keteyian  i współpracownicy

  • HR max = 119 + 0.5 x (HR spoczynkowe) − 0.5 (wiek)

To, co mogę polecić, to ustalić wartości maksymalne tętna w badaniu wydolnościowym lub na treningu, wykonując bieg o stopniowo narastającej intensywności. Oczywiście w przypadku leczenia kardiologicznego należy mieć pewność, że możemy wykonywać wysiłek maksymalny.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

(5) Napisz komentarz

  1. Mam to samo. Jak nie ćwiczę to HRV jest ok. Jak biegam co drugi dzień to od razu mam HRV nieprawidłowe, przemęczenie. Przyjmuje 1/2 tab. nebiletu na dobę.

    1. Niestety tu nie pomogę. HRV jest mega wrażliwym parametrem: reaguje na nieprawidłowy sen, spożycie alkoholu, jakiekolwiek zapalanie dziejące się w ciele (nawet takie, które nie daje oznaków zewnętrznych). Ale z kolei nie aż tak wrażliwym, aby każdy trening powodował jego zjazd – chyba, że każdy trening jest ponad siły?

  2. Cześć
    Trafiłem na ten artykuł szukając zależności wpływu betablokerów a HRV. Od dwóch lat przyjmuję 2,5mg Bisoprolol na dobę. Irytuje mnie pomiar HRV z Garmina 955. Wynika z niego ze jestem wciąż zestresowany, potrzeba regeneracji, dłuższego snu. Czy zażywając betablokery odczyty HRV z zegarka nie mają sensu?

    1. Mam dokładnie to samo, odczyty z zegarka pokazują, że jestem kłębkiem nerwów, a wyluzowany ze mnie gość. Biorę 5mg Bisocardu i mam dodatkowo blok komorowo przedsionkowy 1szego stopnia. Nie wiem czy to wina biscoardu, czy bloku, nie używałem zegarka w czasie gdy nie zażywałem leku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mactronic HLS-K2R - czołówka dla biegacza
Następny wpis
VO2max - zwykły wskaźnik i jego niezwykłe możliwości
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu