Po artykule HRmax – bez tajemnic do naszej redakcji wpłynęło zapytanie od jednej z czytelniczek. Joasia zażywa beta blokery i w związku z tym dopytuje, co z takimi przypadkami? Jak osoby zażywające tego typu leki mają obliczyć swój HRmax?
Witam, zwracam się z prośbą o udzielenie informacji, jak oblicza się hr max dla osoby zażywającej beta blokery. Najprostszy schemat, jaki znalazłam to 220 – wiek – dla osoby zdrowej. W moim przypadku 220-35=185 . Od 3 lat zażywam jednak beta bloker, w ostatnich miesiącach zmniejszoną dawkę, czyli obecnie 2,5 mg bisoprololu dziennie. Jakie w takiej sytuacji powinno być moje hr max? Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedź!
W przypadku osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, gdzie zastosowanie mają leki z grupy tzw. beta-blokerów, obliczenie maksymalnego tętna jest utrudnione. W artykule podałem kilka wzorów służących szacowaniu tętna maksymalnego. Do stworzenia każdego z algorytmów naukowcy posłużyli się bezpośrednimi obserwacjami, w których określona grupa wykonywała wysiłki maksymalne, osiągając w założeniu maksymalne wartości tętna. W tego typu projektach badawczych wyklucza się możliwość stosowania przez badane osoby różnych leków, w tym właśnie beta-blokerów, jako że wpływają one na wartości tętna i zaburzają analizę statystyczną.
Działanie leków z grupy beta-blokerów, jak podany przez Panią bisoprolol czy też carvedilol lub nebivolol, mają działanie chrono- i inotropowoujemne, co oznacza, że zmniejszają częstość skurczów serca i siłę skurczów mięśnia sercowego. Tym samym wpływają nieco ujemnie na zdolności wysiłkowe, obniżając objętość minutową serca (ilość wypompowywanej krwi z serca w ciągu minuty). Objętość minutowa serca jest bowiem jednym z najważniejszych czynników determinujących maksymalny minutowy pobór tlenu (VO2max). Wiadomo również, że wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na regulację ciśnienia tętniczego krwi i z czasem, tak jak zapewne było u Pani, możliwe jest zmniejszanie dawek leków. Z tego też względu przy wszelkim leczeniu kardiologicznym warto postępować zgodnie z zaleceniami kardiologa i regularnie wykonywać określone badania.
Wracając do tematu i Pani pytania, muszę stwierdzić, że trudno jest mówić o wiarygodnym wzorze na obliczenie HR max u osoby przyjmującej leki nasercowe. W jednym z dostępnych opracowań ustalono, że bisoprolol obniża wysiłkową wartość tętna u zdrowych mężczyzn o 24%, Przy czym stosowana dawka leku była 4x większa (10mg). Jest też ciekawe opracowanie Steven J. Keteyian, w którym to poddano analizie wyniki badań ponad 3000 pacjentów leczonych βBlokerami. Na ich podstawie określono równanie do obliczenia maksymalnego tętna, przy czym pamiętać należy, że błąd standardowy wynosił 18 sk./min. U tych samych osób wzór 220 – wiek dawało błąd na poziomie aż 43 sk./min.
Wzór Keteyian i współpracownicy
- HR max = 119 + 0.5 x (HR spoczynkowe) − 0.5 (wiek)
To, co mogę polecić, to ustalić wartości maksymalne tętna w badaniu wydolnościowym lub na treningu, wykonując bieg o stopniowo narastającej intensywności. Oczywiście w przypadku leczenia kardiologicznego należy mieć pewność, że możemy wykonywać wysiłek maksymalny.
Mam to samo. Jak nie ćwiczę to HRV jest ok. Jak biegam co drugi dzień to od razu mam HRV nieprawidłowe, przemęczenie. Przyjmuje 1/2 tab. nebiletu na dobę.
Niestety tu nie pomogę. HRV jest mega wrażliwym parametrem: reaguje na nieprawidłowy sen, spożycie alkoholu, jakiekolwiek zapalanie dziejące się w ciele (nawet takie, które nie daje oznaków zewnętrznych). Ale z kolei nie aż tak wrażliwym, aby każdy trening powodował jego zjazd – chyba, że każdy trening jest ponad siły?
Cześć
Trafiłem na ten artykuł szukając zależności wpływu betablokerów a HRV. Od dwóch lat przyjmuję 2,5mg Bisoprolol na dobę. Irytuje mnie pomiar HRV z Garmina 955. Wynika z niego ze jestem wciąż zestresowany, potrzeba regeneracji, dłuższego snu. Czy zażywając betablokery odczyty HRV z zegarka nie mają sensu?
Przyznam szczerze, że nie jestem lekarzem i ciężko mi się tu w tym temacie wypowiedzieć.
Mam dokładnie to samo, odczyty z zegarka pokazują, że jestem kłębkiem nerwów, a wyluzowany ze mnie gość. Biorę 5mg Bisocardu i mam dodatkowo blok komorowo przedsionkowy 1szego stopnia. Nie wiem czy to wina biscoardu, czy bloku, nie używałem zegarka w czasie gdy nie zażywałem leku.