fbpx
Pierwsze starty

Debiut w ultra. Jak podejść do tematu?

W życiu biegacza przychodzi taki moment, w którym zaczyna szukać nowych wyzwań, przygód, emocji. Jedną z dróg są…
Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 233 of 557

W życiu biegacza przychodzi taki moment, w którym zaczyna szukać nowych wyzwań, przygód, emocji. Jedną z dróg są biegi górskie, a dla wprawionych w bojach – górskie ultramaratony, czyli zawody na dystansach powyżej 42 km. Czy takie biegi wymagają szczególnego przygotowania? Oczywiście! Jak podejść do tematu? Mamy dla Ciebie wskazówki. Jeśli planujesz ultra-przygodę naprawdę warto wziąć te porady na poważnie.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 355 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Przygotowanie fizyczne

Upewnij się, że masz odpowiednie przygotowanie fizyczne do biegania w terenie górskim. Regularne treningi w górach lub pagórkowatych terenach leśnych pomogą Ci dostosować się do różnych warunków i zmniejszą ryzyko kontuzji. Mierz siły na zamiary. Jeśli do tej pory nie udało Ci się przebiec więcej niż 20 km na względnie płaskim terenie – to porywanie się na dystans np. ok. 50 km mija się z celem. Jeśli czujesz się gotowy (-a) na ultramaraton, wybierz odpowiedni bieg. Odpowiedni, czyli taki który nie będzie zbyt długi, zbyt wymagający i jednocześnie ma limit czasu dostosowany do możliwości początkujących ultrasów. Za przykład podam Chudego Wawrzyńca 50+, który odbywa się w sierpniu w Beskidzie Żywieckim. 

Więcej informacji o biegu Chudy Wawrzyniec -> kliknij tutaj

Sprzęt

Wybierz odpowiedni sprzęt do biegania w górach, w tym koniecznie buty z bieżnikiem, które zapewnią odpowiednią przyczepność. Postaw na wygodną i dostosowaną do warunków pogodowych odzież oraz akcesoria, takie jak plecak lub kamizelka, w której zabierzesz m.in. wodę/napoje oraz jedzenie i kijki, których możesz użyć na podejściach. Nie są one konieczne, ale warto rozważyć ich użycie. Sprzęt przed zawodami powinien być przetestowany w trakcie przygotowań.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 39 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Znajomość trasy

Zapoznaj się z trasą zawodów i zbadaj jej profil. Zrozum, jakie wyzwania terenowe mogą Cię spotkać, w tym nachylenia, rodzaje podłoża i ewentualne przeszkody. Możesz to zrobić, chociażby na podstawie profilu trasy opublikowanego na stronie zawodów. Rodzaj nawierzchni sprawdzisz, przeglądając zdjęcia z poprzednich edycji. Dobrym pomysłem jest zrobić rekonesans trasy podzielony na etapy. Sprawdź, na których kilometrach są punkty odżywcze i ile czasu zajmie Ci dotarcie do nich.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 144 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Kontrola tempa

Pamiętaj o kontrolowaniu tempa, zwłaszcza na początku zawodów. Bieg w górach może być bardzo wymagający, więc nie zaczynaj zbyt szybko i oszczędzaj energię na trudniejsze odcinki. Można śmiało powiedzieć, że jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez debiutantów jest zbyt mocne tempo na początkowym etapie biegu.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 25 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Odżywianie

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i odżywienie się przed, w trakcie i po zawodach. Podczas przygotowań nie bój się testować różnych żeli i napojów izotonicznych, aby sprawdzić, co najbardziej Ci odpowiada. Sprawdź też, co serwowane jest na punktach odżywczych. Na trasę zabierz rezerwowy żel.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 447 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Bezpieczeństwo

Bądź świadomy warunków atmosferycznych i przygotuj się na to, że pogoda może zmienić się podczas zawodów diametralnie. Zawsze miej ze sobą folie NRC, mapę i telefon komórkowy z aplikacją RATUNEK w razie nagłych sytuacji.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 544 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Pozostań pozytywnie nastawiony (-a)

Bieg w górach może być trudny lub bardzo trudny, ale pamiętaj o pozytywnym nastawieniu i ciesz się doświadczeniem. To super przygoda i od Ciebie zależy, jak wspaniała będzie. Bądź gotowy (-a) na nieprzewidziane sytuacje i przede wszystkim – dumny(-a) z siebie za podjęcie tego wyzwania!

Powodzenia na Twoich pierwszych zawodach biegowych w górach!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
X Ogólnopolska Konferencja Biegowa — przedstawiamy panelistów
Następny wpis
Ruszyły zapisy na 23. Poznań Maraton!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu