W życiu biegacza przychodzi taki moment, w którym zaczyna szukać nowych wyzwań, przygód, emocji. Jedną z dróg są biegi górskie, a dla wprawionych w bojach – górskie ultramaratony, czyli zawody na dystansach powyżej 42 km. Czy takie biegi wymagają szczególnego przygotowania? Oczywiście! Jak podejść do tematu? Mamy dla Ciebie wskazówki. Jeśli planujesz ultra-przygodę naprawdę warto wziąć te porady na poważnie.
Przygotowanie fizyczne
Upewnij się, że masz odpowiednie przygotowanie fizyczne do biegania w terenie górskim. Regularne treningi w górach lub pagórkowatych terenach leśnych pomogą Ci dostosować się do różnych warunków i zmniejszą ryzyko kontuzji. Mierz siły na zamiary. Jeśli do tej pory nie udało Ci się przebiec więcej niż 20 km na względnie płaskim terenie – to porywanie się na dystans np. ok. 50 km mija się z celem. Jeśli czujesz się gotowy (-a) na ultramaraton, wybierz odpowiedni bieg. Odpowiedni, czyli taki który nie będzie zbyt długi, zbyt wymagający i jednocześnie ma limit czasu dostosowany do możliwości początkujących ultrasów. Za przykład podam Chudego Wawrzyńca 50+, który odbywa się w sierpniu w Beskidzie Żywieckim.
Więcej informacji o biegu Chudy Wawrzyniec -> kliknij tutaj
Sprzęt
Wybierz odpowiedni sprzęt do biegania w górach, w tym koniecznie buty z bieżnikiem, które zapewnią odpowiednią przyczepność. Postaw na wygodną i dostosowaną do warunków pogodowych odzież oraz akcesoria, takie jak plecak lub kamizelka, w której zabierzesz m.in. wodę/napoje oraz jedzenie i kijki, których możesz użyć na podejściach. Nie są one konieczne, ale warto rozważyć ich użycie. Sprzęt przed zawodami powinien być przetestowany w trakcie przygotowań.
Znajomość trasy
Zapoznaj się z trasą zawodów i zbadaj jej profil. Zrozum, jakie wyzwania terenowe mogą Cię spotkać, w tym nachylenia, rodzaje podłoża i ewentualne przeszkody. Możesz to zrobić, chociażby na podstawie profilu trasy opublikowanego na stronie zawodów. Rodzaj nawierzchni sprawdzisz, przeglądając zdjęcia z poprzednich edycji. Dobrym pomysłem jest zrobić rekonesans trasy podzielony na etapy. Sprawdź, na których kilometrach są punkty odżywcze i ile czasu zajmie Ci dotarcie do nich.
Kontrola tempa
Pamiętaj o kontrolowaniu tempa, zwłaszcza na początku zawodów. Bieg w górach może być bardzo wymagający, więc nie zaczynaj zbyt szybko i oszczędzaj energię na trudniejsze odcinki. Można śmiało powiedzieć, że jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez debiutantów jest zbyt mocne tempo na początkowym etapie biegu.
Odżywianie
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i odżywienie się przed, w trakcie i po zawodach. Podczas przygotowań nie bój się testować różnych żeli i napojów izotonicznych, aby sprawdzić, co najbardziej Ci odpowiada. Sprawdź też, co serwowane jest na punktach odżywczych. Na trasę zabierz rezerwowy żel.
Bezpieczeństwo
Bądź świadomy warunków atmosferycznych i przygotuj się na to, że pogoda może zmienić się podczas zawodów diametralnie. Zawsze miej ze sobą folie NRC, mapę i telefon komórkowy z aplikacją RATUNEK w razie nagłych sytuacji.
Pozostań pozytywnie nastawiony (-a)
Bieg w górach może być trudny lub bardzo trudny, ale pamiętaj o pozytywnym nastawieniu i ciesz się doświadczeniem. To super przygoda i od Ciebie zależy, jak wspaniała będzie. Bądź gotowy (-a) na nieprzewidziane sytuacje i przede wszystkim – dumny(-a) z siebie za podjęcie tego wyzwania!
Powodzenia na Twoich pierwszych zawodach biegowych w górach!