fbpx
Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 233 of 557

Debiut w ultra. Jak podejść do tematu?

W życiu biegacza przychodzi taki moment, w którym zaczyna szukać nowych wyzwań, przygód, emocji. Jedną z dróg są biegi górskie, a dla wprawionych w bojach – górskie ultramaratony, czyli zawody na dystansach powyżej 42 km. Czy takie biegi wymagają szczególnego przygotowania? Oczywiście! Jak podejść do tematu? Mamy dla Ciebie wskazówki. Jeśli planujesz ultra-przygodę naprawdę warto wziąć te porady na poważnie.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 355 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Przygotowanie fizyczne

Upewnij się, że masz odpowiednie przygotowanie fizyczne do biegania w terenie górskim. Regularne treningi w górach lub pagórkowatych terenach leśnych pomogą Ci dostosować się do różnych warunków i zmniejszą ryzyko kontuzji. Mierz siły na zamiary. Jeśli do tej pory nie udało Ci się przebiec więcej niż 20 km na względnie płaskim terenie – to porywanie się na dystans np. ok. 50 km mija się z celem. Jeśli czujesz się gotowy (-a) na ultramaraton, wybierz odpowiedni bieg. Odpowiedni, czyli taki który nie będzie zbyt długi, zbyt wymagający i jednocześnie ma limit czasu dostosowany do możliwości początkujących ultrasów. Za przykład podam Chudego Wawrzyńca 50+, który odbywa się w sierpniu w Beskidzie Żywieckim. 

Więcej informacji o biegu Chudy Wawrzyniec -> kliknij tutaj

Sprzęt

Wybierz odpowiedni sprzęt do biegania w górach, w tym koniecznie buty z bieżnikiem, które zapewnią odpowiednią przyczepność. Postaw na wygodną i dostosowaną do warunków pogodowych odzież oraz akcesoria, takie jak plecak lub kamizelka, w której zabierzesz m.in. wodę/napoje oraz jedzenie i kijki, których możesz użyć na podejściach. Nie są one konieczne, ale warto rozważyć ich użycie. Sprzęt przed zawodami powinien być przetestowany w trakcie przygotowań.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 39 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Znajomość trasy

Zapoznaj się z trasą zawodów i zbadaj jej profil. Zrozum, jakie wyzwania terenowe mogą Cię spotkać, w tym nachylenia, rodzaje podłoża i ewentualne przeszkody. Możesz to zrobić, chociażby na podstawie profilu trasy opublikowanego na stronie zawodów. Rodzaj nawierzchni sprawdzisz, przeglądając zdjęcia z poprzednich edycji. Dobrym pomysłem jest zrobić rekonesans trasy podzielony na etapy. Sprawdź, na których kilometrach są punkty odżywcze i ile czasu zajmie Ci dotarcie do nich.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 144 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Kontrola tempa

Pamiętaj o kontrolowaniu tempa, zwłaszcza na początku zawodów. Bieg w górach może być bardzo wymagający, więc nie zaczynaj zbyt szybko i oszczędzaj energię na trudniejsze odcinki. Można śmiało powiedzieć, że jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez debiutantów jest zbyt mocne tempo na początkowym etapie biegu.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 25 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Odżywianie

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i odżywienie się przed, w trakcie i po zawodach. Podczas przygotowań nie bój się testować różnych żeli i napojów izotonicznych, aby sprawdzić, co najbardziej Ci odpowiada. Sprawdź też, co serwowane jest na punktach odżywczych. Na trasę zabierz rezerwowy żel.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 447 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Bezpieczeństwo

Bądź świadomy warunków atmosferycznych i przygotuj się na to, że pogoda może zmienić się podczas zawodów diametralnie. Zawsze miej ze sobą folie NRC, mapę i telefon komórkowy z aplikacją RATUNEK w razie nagłych sytuacji.

Chudy Wawrzyniec 2023 Katarzyna Gogler Fotografia pierwsza 544 of 557
fot. Katarzyna Gogler

Pozostań pozytywnie nastawiony (-a)

Bieg w górach może być trudny lub bardzo trudny, ale pamiętaj o pozytywnym nastawieniu i ciesz się doświadczeniem. To super przygoda i od Ciebie zależy, jak wspaniała będzie. Bądź gotowy (-a) na nieprzewidziane sytuacje i przede wszystkim – dumny(-a) z siebie za podjęcie tego wyzwania!

Powodzenia na Twoich pierwszych zawodach biegowych w górach!

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Profesjonalizacja 1920X1080

X Ogólnopolska Konferencja Biegowa — przedstawiamy panelistów

Następne
Fot. Klaudia Berda 4

Ruszyły zapisy na 23. Poznań Maraton!

Powiązane artykuły

bieganie w terenie dla poczatkujacych 01
Czytaj dalej

Bieg w terenie dla początkujących

Coraz więcej osób w celu urozmaicenia sobie swojego biegowego żywota poszukuje nowych ścieżek do biegania. Ciekawą alternatywą dla miejskich okoliczności mogą być biegi w terenie. Jak się do nich przygotować? O czym nie powinniśmy zapominać rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem w terenie?
czego biegacz powinien unikac bledy biegaczy 01
Czytaj dalej

Czego biegacz powinien unikać? Błędy biegaczy

Dla wielu osób bieganie nie ma tajemnic. Jednak czasami zdarza się, że nawet doświadczony biegacz robi coś, co przynosi negatywne skutki. Bywa, że całkiem nieświadomie. Niektóre nawyki i przyzwyczajenia są wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia, czy poprawy jakości naszego biegania. Czasami wystarczy zmienić drobiazg, a polepszy się nasze samopoczucie i zwiększy komfort. Czego więc unikać?
waga startowa dla poczatkujacych biegaczy 01
Czytaj dalej

Waga startowa dla początkujących biegaczy

Wyobrażam sobie, że waga startowa jest dla wielu osób rozpoczynających przygodę z bieganiem czymś z gatunku Yeti - wielu o niej słyszało, część być może nawet jest ją sobie w stanie wyobrazić, ale niewielu miało przyjemność się z nią spotkać. Spróbujmy więc przybliżyć nieco temat wagi startowej z perspektywy początkujących biegaczy.
plan treningowy gotowy czy wlasny 02
Czytaj dalej

Plan treningowy – gotowy czy własny?

Plan treningowy – gotowy czy własny? To dylemat, przed którym prędzej czy później stanie każdy biegacz. Czy wydrukować gotowy plan treningowy i skrzętnie notować postępy, czy też słuchać swojego organizmu i samodzielnie planować aktywności? Podobno nie istnieje jeden przepis na sukces, ale jest wiele sprawdzonych metod, które do niego prowadzą. Oto kilka z nich.