🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Pierwsze starty

Czego biegacz powinien unikać? Błędy biegaczy

Dla wielu osób bieganie nie ma tajemnic. Jednak czasami zdarza się, że nawet doświadczony biegacz robi coś, co przynosi negatywne skutki. Bywa, że całkiem nieświadomie. Niektóre nawyki i przyzwyczajenia są wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia, czy poprawy jakości naszego biegania. Czasami wystarczy zmienić drobiazg, a polepszy się nasze samopoczucie i zwiększy komfort. Czego więc unikać?
czego biegacz powinien unikac bledy biegaczy 01

Dla wielu osób bieganie nie ma tajemnic. Jednak czasami zdarza się, że nawet doświadczony biegacz robi coś, co przynosi negatywne skutki. Bywa, że całkiem nieświadomie. Niektóre nawyki i przyzwyczajenia są wręcz szkodliwe dla naszego zdrowia, czy poprawy jakości naszego biegania. Czasami wystarczy zmienić drobiazg, a polepszy się nasze samopoczucie i zwiększy komfort. Czego więc unikać?

Biegania po ciemku bez oświetlenia

Dobrze jest być widocznym, nie tylko biegając po ulicach czy drogach po których poruszają się samochody. Często na nieoświetlonych chodnikach warto, by już z daleka widzieli nas przechodnie. Na trening po zmroku może nie wystarczyć odzież z elementami odblaskowymi. Założenie latarki czołowej pozwoli nam oświetlić sobie drogę, po której będziemy się poruszać i unikając potknięcia o przeszkodę. Trzeba dbać o własne bezpieczeństwo. Lepiej unikać biegania bez oświetlenia i odblasków.

Brak posiłku po treningu

W ciągu pół godziny po mocnym wysiłku biegowym należy spożyć produkty bogate w węglowodany oraz białko w stosunku 4:1. Dzięki temu dostarczymy sobie energii, którą straciliśmy podczas treningu oraz odżywimy mięśnie.

Niewystarczające nawadnianie się w ciągu dnia

Człowiek potrzebuje wypić codziennie ok. 2 litrów wody, a w czasie upałów nawet więcej. Podczas biegu pocimy się intensywniej, tracimy składniki mineralne i wodę. Potrzebujemy więc właściwie się nawadniać, żeby w czasie biegu nie osłabnąć na skutek odwodnienia. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w okresie letnim. Bez odpowiedniego nawodnienia trening może być nieefektywny.

Chodzenie w przepoconych ubraniach

W czasie zawodów zdarza się, że po dotarciu na metę nie przebieramy się i nie myjemy. Wilgotna i brudna odzież to nie tylko niemiły zapach,  może przyczynić się do różnych infekcji wywołanych przez drożdże. To skutkuje stanami zapalnymi, obrzękami i zaczerwienieniem skóry oraz innymi przykrymi dolegliwościami. Lepiej tego unikać.

Ściganie się z innymi podczas treningów grupowych

Bieganie z innymi motywuje do wykrzesania z siebie większej ilości energii. Jednak jeśli za wszelką cenę chcemy dotrzymać kroku bardziej doświadczonym i lepszym od nas biegaczom, może się to dla nas skończyć wyczerpaniem organizmu i osłabieniem. Powinniśmy zatem trenować wg własnych możliwości, a zwyżka formy przyjdzie z czasem. Lepiej unikać ścigania się z innymi podczas treningów.

Nadmierny wysiłek po przerwie

Przerwa od biegania może mieć różne powody. Roztrenowanie, kontuzja albo nawet kilkuletnie rozstanie ze sportem. Jeśli przez jakiś czas nie biegaliśmy, to po powrocie musimy pamiętać, że pierwszy intensywny i szybki bieg może skutkować błyskawiczną utratą sił i rezygnacją z kontynuowania danego treningu. Następnego dnia pojawią się też dolegliwościami i zakwasy. Grunt to rozsądek.   

Wygórowana ambicja i błędna ocena własnych możliwości

Patrząc na wyniki znajomych biegaczy bardzo często porównujemy się do nich. Chcemy szybko osiągnąć ich poziom. Oczywiście w większości przypadków nie dajemy rady i następuje rozczarowanie. Zdarza się też, że chcemy podczas zawodów na danym dystansie osiągnąć wymarzony czas. Niestety czasami zbyt optymistycznie i nierealnie oceniamy własne możliwości. Później w trakcie zawodów okazuje się, że narzuciliśmy sobie zbyt wysokie tempo i musimy zwolnić. Warto o tym pamiętać, że do osiągnięcia sukcesu potrzebujemy czasu i cierpliwości.

Brak stymulacji mięśni po treningu

Po intensywnym biegu nasze mięśnie są napięte. Należy je zatem rozciągać. Konieczne jest też znalezienie czasu na automasaże, rolowanie i stymulowanie wszystkich partii mięśniowych celem odpowiedniej regeneracji. Bez tego możemy doprowadzić do dolegliwości i kontuzji, która wyeliminuje nas z biegania. Lepiej unikać zaniedbań związanych z odnową biologiczną.

Wprowadzanie zmian tuż przed samym startem

Podczas przygotowań do zawodów mamy zbudować odpowiednią formę i zdobyć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie  z planem. Lepiej tuż przed startem nie zmieniać swoich planów dotyczących np. tempa, odżywiania się w czasie biegu, obuwia, odzieży itp. Gdy nagle postanowimy coś zmienić w planach pod wpływem rad innych biegaczy, to musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Lepiej każdą kwestię dokładnie przemyśleć i realizować swoje wcześniejsze zamierzenia.

Czekanie na pragnienie i głód podczas wielogodzinnych zawodów

Nawet jeśli nie odczuwamy potrzeby przyjmowania pokarmów, to i tak powinniśmy się posilać. W momencie, gdy zjemy coś dopiero, kiedy pojawi się głód, będzie za późno – potrzeba przecież czasu, żeby wartości odżywcze się przyswoiły. Będziemy osłabieni, nasze tempo spadnie, a uczucie dyskomfortu może spowodować chęć zejścia z trasy.

Brak czasu na sen

Podczas odpoczynku nasze ciało się regeneruje. Dlatego nie marnujmy czasu na siedzenie do późna przed TV lub komputerem, a po prostu solidnie się wyśpijmy. To pozwoli odbudować się naszym mięśniom i zyskać siłę na kolejne treningi.

Bagatelizowanie bólu

Powiedzenie, że podczas biegu ,,musi boleć”, czasami jest opacznie rozumiane. Ból sygnalizuje, że doszło do mikrourazów. Jeśli w pewnym momencie nie pojawia się lub po krótkim czasie przechodzi, to oznacza, że nic złego się nie dzieje. Jednak przewlekły ból objawiający się co jakiś czas w tym samym momencie wskazuje, że dany fragment naszego ciała wymaga ,,naprawy”. Należy w takim wypadku udać się do fizjoterapeuty, który poradzi co w takiej sytuacji należy robić. Lepiej unikać bagatelizowania bólu.

Start w trudnych biegach bez odpowiedniego przygotowania

Coraz bardziej popularne są biegi ekstremalne. Wiele osób chce w nich uczestniczyć z różnych powodów. Czasami decyduje kultowość, zachwyty znajomych, marka danej imprezy oraz chęć spróbowania czegoś nowego. Tak jest w przypadku biegów górskich i z przeszkodami. Niestety nie wystarczy być nieźle wybieganym, przebiec nawet kilka maratonów, by uznać, że na pewno damy radę zmieścić się w limitach. Już po np. pierwszym podejściu podczas biegu w górach może się okazać, że nie jesteśmy na to przygotowani, bo zabrakło treningów siłowych oraz wybiegania po stromych i agresywnych pagórkach. Lepiej więc unikać takich rozczarowań i porządnie przygotować się do takiego wyzwania.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Batony proteinowe i węglowodanowe – energia na słodko
Następny wpis
Core stability dla biegacza
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.