Spis treści
Czy może być coś fajniejszego od biegania? Oczywiście — bieganie z psem. Aktywność fizyczna ze swoim pupilem to świetne rozwiązanie, jeśli twój pies potrzebuje dużo ruchu i ma niespożyte pokłady energii. Jest jednak kilka zasad, o których musisz pamiętać, zanim zabierzesz swojego czworonoga na trening biegowy.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- jak zacząć biegać z psem?
- o czym pamiętać w trakcie biegania z psem?
- jakie jest odpowiednie wyposażenie na bieganie z psem?
- jak biegać z psem, czyli kilka złotych rad
- jak często stawiać na wspólną aktywność fizyczną?
- czy mogę wystartować w zawodach ze swoim psem?
Bieganie z psem — nie z każdym
Zanim zaczniesz bieganie z psem, musisz wiedzieć, że nie wszystkie rasy psów nadają się na bieganie. Spróbuj wziąć mopsa na spacer, a zrozumiesz, o czym mówię. Każda rasa psa jest inaczej zbudowana i dla niektórych taka aktywność fizyczna może być zbyt obciążająca dla stawów czy całego organizmu. Niektóre psy, mimo szczerych chęci nie będą nadawać się do biegania, a przyczyna jest prozaiczna — brak fizycznego dostosowania, jak np. psy z krótkimi kończynami. Najlepsze rasy psów do biegania to np. border collie, husky, chart, wyżeł, beagle, niemal wszystkie kundelki.
Także rozmiar twojego pupila ma znaczenie, bo im większy i cięższy, tym trudniej mu pokonywać długie dystanse. Wiek czworonoga również jest istotny — młody pies ma w sobie dużo więcej energii niż starszy, z kolei szczeniaków w ogóle nie powinno się zabierać na treningi biegowe. Do tego dochodzą indywidualne potrzeby i upodobania, możesz mieć najbardziej biegową rasę na świecie, a akurat twój pies może nie być sympatykiem długich biegów czy biegania w ogóle. Trzeba też wziąć pod uwagę stan zdrowia swojego pupila oraz jego kondycję.
Jeśli chcesz biegać z psem, ale nie jesteś pewien, czy możesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela na bieganie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który sprawdzi stan zdrowia psiaka oraz jego predyspozycje do tego typu aktywności.
Bieganie z psem warto konsultować z weterynarzem, ale twoje bieganie zostaw w naszych rękach. Dołącz do TreningBegacza.pl PREMIUM i otrzymuj motywujące treści i porady treningowe wprost na swoją skrzynkę mailową.
Jak zacząć biegać z psem?
Gdy już masz pewność, że możesz zabrać twojego psiaka na wspólne treningi, koniecznie musisz uwzględnić odpowiednie przygotowanie.
Na pierwszy bieg warto wybrać się niedaleko na krótką trasę, z dala od innych psów czy samochodów. Przed biegiem daj twojemu pupilowi czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych i pozwól obwąchać teren, aby nie musiał od razu wejść w tryb intensywnego treningu. Po krótkim zapoznaniu z okolicą wydaj psu komendę, którą będzie mógł w przyszłości połączyć z konkretnym działaniem. Rozpocznij trening wolniej i zadbaj o rozgrzewkę dla siebie i dla twojego pupila.
Poza tym warto traktować swojego czworonożnego przyjaciela jak prawdziwego przyjaciela, któremu zaproponowałbyś wspólne treningi. Przyzwyczajanie do treningów nie różni się za wiele w przypadku czworonogów od przyzwyczajania ludzi. Podobnie jak w przypadku biegaczy, także psy wymagają stopniowego, odpowiedniego przygotowania. Nie zaczynaj od razu od długich dystansów, a w trakcie treningu staraj się zrobić przerwę, zadbaj o nawodnienie swojego pupila, a ostatnie metry do domu pokonaj lekkim truchtem czy nawet spacerem. Jeśli widzisz, że odczuwa zmęczenie, pozwól mu na odpoczynek. Przyzwyczajanie do wysiłku powinno następować stopniowo.
A na końcu musi być oczywiście nagroda — dobry smakołyk, a w domu dobrej jakości karma dla psów aktywnych, która kompleksowo pokryje zwiększone zapotrzebowanie na energię, mikro i makro elementy.
Trening biegowy z psem — o czym pamiętać
Pamiętaj, by nie karmić swojego psa przed bieganiem. Po posiłku odczekaj minimum godzinę, zanim wyjdziecie na wspólny trening, bo aktywność fizyczna zaraz po jedzeniu może doprowadzić do groźnego dla jego życia i zdrowia skrętu żołądka.
Warto dodać, że najlepszym podłożem na bieganie z psem będą leśne lub parkowe ścieżki. Rozgrzany latem asfalt czy zimowe chodniki przysypane solą, nie są najlepsze dla psich łap. Nie wspominając o chodnikach pełnych potłuczonego szkła. Jeśli jednak biegasz po zalesionych terenach, musisz wiedzieć, że jest tam więcej kleszczy i warto zadbać o odpowiednią ochronę siebie i swojego pupila.
Po powrocie sprawdź sierść i zadbaj o łapy psa. Wyczyść je z kurzu, błota, piasku, zadbaj o poduszki. Zadbaj również o to, aby twój pupil mógł odpocząć. Właściwy wypoczynek dotyczy wszystkich psów, także psów aktywnych i to nawet gdy wydaje ci się, że taki wysiłek fizyczny to dla twojego psiaka nic wielkiego.
Biegowy sprzęt
Jeśli chcesz zacząć biegać z psem, koniecznie zaopatrz się w odpowiedni sprzęt. Dla twojego psa najwygodniejsze będą szelki, które są znacznie lepszym rozwiązaniem niż ciasna obroża ściskająca gardło z każdym jego krokiem. Szelki można przypiąć do pasa na biodrach za pomocą luźnej smyczy.
Mam nadzieję, że nie rozważasz biegania z psem ze smyczą trzymaną w ręce, bo nie będzie to ani bezpiecznie, ani wygodne dla nikogo. Podczas biegania trzeba mieć wolne ręce. Warto zaopatrzyć się również w smycz z amortyzatorem, jeśli planujesz bieganie z psem, bo wówczas żadne szarpnięcia nie będą nieprzyjemne ani bolesne.
Nie zapomnij o tym, że nawadnianie organizmu dotyczy nie tylko ciebie, ale także twojego psa, warto więc zabrać ze sobą choćby kubeczek lub nawet miskę.
Jak często biegać z psem?
Biorąc pod uwagę, że bieganiem z psem po miejskich uliczkach nie jest dobrym rozwiązaniem, dla wielu z nas wspólna aktywność może być możliwa jedynie w weekendy, kiedy mamy okazję wyjechać do lasu czy skorzystać z parku. Raz w tygodniu dla naszego pupila to często odpowiednia ilość treningów biegowych.
Jeśli jednak jesteś szczęściarzem, który ma dostęp do leśnych ścieżek na co dzień, twój pies ma niespożyte pokłady energii, a ty lubisz swojego psa zabierać wszędzie ze sobą, to nawet codzienne bieganie z psem może okazać się dla was dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, nie powinny to być co dzień coraz dłuższe dystanse, bo nie będzie to korzystne ani dla ciebie, jako biegacza, ani pewnie dla twojego psa. Najważniejsze jest to, aby wspólna aktywność i jej częstotliwość była dopasowana do psa, a nie do potrzeb właściciela. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować z lekarzem weterynarii planowane dla swojego psa aktywności lub po prostu skorzystać z programu Od zera do runnera, gdzie bieganie poprzedzone jest sporą dawką marszobiegów i długich spacerów.
Bieganie z psem na zawodach
Większość psów uwielbia bieganie, więc dla twojego pupila to powinna być świetna zabawa, oczywiście uwzględniając dystans lub długość biegu. Niektóre psy nadają się do biegów długodystansowych, inne radzą sobie tylko na krótkich dystansach. Ale co z zawodami? Być może zastanawiasz się, czy możesz praktykować bieganie z psem podczas oficjalnych zawodów sportowych?
Cóż, uprzedzam — nie wszyscy organizatorzy na to pozwalają. Dokładnie przeczytaj regulamin, a jeszcze lepiej, zapytaj osobiście. Jeśli chcesz natomiast nie tylko biegać z psem, ale i sprawdzić się, polecam ci canicrossing, czyli dyscyplinę sportową, którą możesz uprawiać ze swoim pupilem. Nie każdy pies będzie lubił rywalizację z innymi psami, ale kto wie, może twój pupil odnajdzie się w tym idealnie. Co ciekawe, zasady tych zawodów przewidują, że nie można biec przed psem ani ciągnąć go do przodu gdy pies nie chce już biec. Dystans w canicrossie to około 2 do 5 km, maksymalnie do 12 km.
Obecnie jednak większość zawodów w Polsce to raczej okazja do spotkań, pokazania się z pupilem czy promowania adopcji psów ze schroniska, niż typowa rywalizacja. Wystarczy tylko wspomnieć o Zabierz Piesia do Międzylesia, charytatywny biegu w Warszawie, DOG RUN w Toruniu czy BarkTrekking we Wrocławiu.
Jak biegać z psem?
Jeśli twój pies jest bardzo aktywny i potrzebuje wysiłku fizycznego, warto rozważyć zabranie swojego psa na wspólne bieganie. Jak widać, nie jest to nic trudnego, wymaga tylko odpowiedniego przygotowania i dobrych chęci. Najważniejszą zasadą, jaka powinna być drogowskazem dla wszystkich właścicieli psów, jest niezmuszanie psa do biegania. Super, jeśli dla naszego pupila bieganie jest świetną zabawą, ale jeśli nie jest, to trudno.
Dodatkowo najważniejsze w tym wszystkim jest jego zdrowie, więc jeśli widzisz u swojego psiaka zmęczenie, nie ciągnij go na kolejne dziesięć kilometrów. Jeśli masz konkretny trening do wykonania i nie możesz się zatrzymać, żeby pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, to również lepiej, żeby został w domu. Jeśli tylko postawisz jego dobro i wspólną zabawę na pierwszym miejscu, wówczas bieganie z psem może być dla was wspaniałym czasem spędzonym wspólnie na łonie natury.
Bo pies to nie tylko przyjaciel człowieka, ale i przyjaciel biegacza.