fbpx
Kalendarz biegowy

Przyszłość biegów zależy od Ciebie!

My, biegacze, lubimy sobie czasem ponarzekać. Na upał i na śnieg, na zbyt lekki trening i na zbyt…
City Trail nie poddaje się mimo przeciwności losu.

My, biegacze, lubimy sobie czasem ponarzekać. Na upał i na śnieg, na zbyt lekki trening i na zbyt ciężki trening, a na pandemię to już w ogóle. Lecz kiedy nie można było biegać, wszyscy masowo kupowali bieżnie automatyczne i trenażery rowerowe. Dzięki temu jakoś udało nam się formę utrzymać, choć trochę odzwyczailiśmy się jednak od ścigania i  atmosfery zawodów, domowe pielesze to w końcu takie bezpieczne środowisko. Raz na jakiś czas można wziąć udział w wydarzeniu wirtualnym, kiedy przez ramię nie zagląda żaden rywal, a koleżanka z bloku nie widzi nas na mecie spoconych czy zasmarkanych. W sumie jest fajnie, jest okej, w zasadzie tyle wystarczy, żeby być bohaterem na Instagramie. Zmieńmy jednak na chwilę punkt siedzenia, żeby dostrzec inny punkt widzenia.

Pandemia wszystkich zamknęła w domu, jednak kiedy większość z nas musiała po prostu zmienić sposób pielęgnowania swojego hobby, organizatorom imprez i wydarzeń biegowych uniemożliwiła prowadzenie działalności. Tak, organizowanie wydarzeń sportowych to działalność jak każda inna, i choć wielu ludzi oburza się, że organizator chce na tym zarobić, to taki jest właśnie cel działalności – generowanie dochodu. Ale nie będzie tu mowa o pieniądzach i nie będzie tu żadnego narzekania. Przyjrzymy się natomiast wysiłkom podejmowanym przez twórców CITY TRAIL, ogólnopolskiego cyklu biegów przełajowych na dystansie 5 km, abyśmy my, biegacze, porzucili domowe zacisze i powrócili do bezpośredniej rywalizacji na łonie natury. 

Wszyscy wciąż mamy w pamięci masowe odwoływanie imprez od marca 2020 roku i brak jakichkolwiek perspektyw umożliwiających zaplanowanie choćby najbliższej przyszłości. Szczególnie musiało dotknąć to imprezy właśnie takie, jak CITY TRAIL, które odbywają się cyklicznie i w aż dziesięciu lokalizacjach w całej Polsce. Można było usiąść i się załamać, ale organizatorzy wyszli z innego założenia. Postanowili oni odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jednocześnie robiąc to samo, co do tej pory, czyli szerząc pasję do biegania. Zorganizowano CITY TRAIL On Tour, letni cykl w wersji wirtualnej, który dzięki aktywnej obecności organizatora w mediach społecznościowych przyciągnął aż 1352 uczestników. Czy może inaczej – jak to mówią twórcy, aż 1352 osób udało się namówić na aktywność i to jest ogromny sukces. W wersji wirtualnej zorganizowano również TriCity Trail, a gdy obostrzenia złagodniały, udało się przeprowadzić ultramaraton Chudy Wawrzyniec w Beskidzie Żywieckim, choć w nieco innej niż zazwyczaj formule. Stare przysłowie mówi, że Polak potrafi, ale aby w czasach pandemii przeprowadzić Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie to naprawdę wyjątkowy wyczyn. 

Udowadniając wszystkim, że się da i że warto, postanowiono wrócić do tradycyjnej formy zawodów, planując na jesień dziesięć biegów oraz serię treningów, jednak po raz kolejny pandemia i nowe obostrzenia zmusiły organizatora to zmiany planów. Tym razem swoją uwagę skupiono na zadbaniu o rozwój biegaczy, przygotowując aż 20 materiałów w ramach Filmowego Leksykonu Biegowego, czyli rozmowy z ekspertami, porady treningowe, treningi uzupełniające, a wszystko to dzięki współpracy nie tylko ekipy CITY TRAIL, ale i Sklepu Biegacza, zespołu BODYWORK – Centrum Zdrowia i Ruchu w Poznaniu oraz ekspertów od marketingu z Nationale-Nederlanden. 

Efektem jest Leksykon dostępny na stronie, z którego w każdej chwili można skorzystać całkiem bezpłatnie. Aż ciężko uwierzyć w to, że w tym trudnym dla wszystkich okresie pandemii, ktoś miał tyle chęci i samozaparcia, żeby zadbać o innych, a nie tylko o siebie i swój byt. “Bo promowanie aktywności w naturze, a co za tym idzie – zdrowego trybu życia i tej fantastycznej pasji, jaką jest bieganie, jest czymś, na czym bardzo nam zależy” – mówi Justyna z Fundacji Krok do Natury. I działa dalej.

Zimą 2020/2021, mimo panujących obostrzeń, udało się przeprowadzić 20 biegów indywidualnych i 10 treningów. Zapał organizatora do wyciągnięcia nas z domu jest godny podziwu, ale na tym się nie kończy. Właśnie ruszyła kolejna akcja, która ma nas zachęcić do powrotu do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu i do bezpośredniej rywalizacji, co ma walor przecież nie tylko sportowy, ale w dużej mierze również towarzyski. Uprawianie hobby wspólnie z innymi osobami i dzielenie się swoją pasją wpływa na naszą kondycję fizyczną, ale także psychiczną. 

Mowa o akcji pod nazwą „Masz karnet? Przyprowadź znajomego!”. Jak sama nazwa wskazuje, jeśli jesteś właścicielem karnetu na cykl wszystkich biegów w swoim mieście w 2021/2022, na kolejny możesz zabrać swojego kolegę lub koleżankę, który wystartuje bezpłatnie. Wiadomo przecież, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, a potem jakoś to idzie, organizator liczy więc na to, że wszyscy na powrót złapiemy bakcyla. Dobrze wiedzieć, że w tym zwariowanym świecie pełnym obostrzeń, kolejnych fal i nieprzewidywalnej przyszłości, jest ktoś, kto myśli o tobie i za ciebie. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

(1) Napisz komentarz

  1. dziękuję, artykuł jest naprawdę swietny. Mam pytanie gdzie/jak można zapisać się na zdobywanie Śnieżki z nim , nie znalazłam informacji , ktoś może ma więcej info?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieżnia - jak wybrać najlepszą?
Następny wpis
Ultra Trail 2022 - wyjątkowy kalendarz biegowy [+KONKURS]

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu