fbpx
Kalendarz biegowy

Ruszyła dziesiąta edycja CITY TRAIL!

Poznań i Szczecin otworzyły dziesiąty, ogólnopolski sezon największego cyklu biegów przełajowych w Polsce – CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden.…
Ruszyła dziesiąta edycja CITY TRAIL

Poznań i Szczecin otworzyły dziesiąty, ogólnopolski sezon największego cyklu biegów przełajowych w Polsce – CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Weekendowe biegi (8-9 października) przyciągnęły blisko 1350 uczestników – ponad 900 w biegu głównym na dystansie 5 km oraz 430 w biegach CITY TRAIL Junior. Kolejny weekend (15-16 października) to zawody w Olsztynie oraz Trójmieście – z dodatkowymi atrakcjami dla seniorów. Cykl potrwa do 26 marca 2023. Zwieńczeniem niemal półrocznej rywalizacji będzie ogólnopolski finał – CITY TRAIL Gold.

Poznań

Pierwszy w edycji bieg, który odbył się w Poznaniu nad jeziorem Rusałka ukończyło 527 osób. Równych sobie nie miał najszybszy w poprzedniej edycji – Sebastian Nowicki, który otarł się o rekord trasy. Wynik Sebastiana to 14:44 (rekordowy wynik czas 14:41).

– To było moje najlepsze otwarcie sezonu w CITY TRAIL, mimo że jestem w bardzo spokojnym treningu. W sierpniu miałem przerwę – roztrenowanie. Natomiast we wrześniu złapało mnie przeziębienie, miałem spore kłopoty z zatokami, kiepsko funkcjonowałem. Tym bardziej cieszy, że w takim okresie jestem w stanie pobiec tak szybko – podkreślił na mecie Sebastian Nowicki. – Brakuje mi rywalizacji ramię w ramię na poznańskiej trasie, więc poważnie myślę nad wrocławskim CITY TRAIL, gdzie startują zawodnicy, którzy na pewno zmuszą mnie do walki o wynik do ostatniego metra. Najpierw jednak chciałbym poprawić poznański rekord.

Drugie miejsce zajął Wiktor Maćkowiak (15:31), a trzeci był Błażej Wytwer (15:35).

Rywalizacja kobiet to – podobnie, jak w przypadku mężczyzn – dominacja jednej zawodniczki – Pauliny Stempniak.  

Naprawdę porządnie się dzisiaj zmęczyłam. To był mój drugi bieg w CITY TRAIL i uzyskałam zdecydowanie lepszy czas niż podczas debiutu przed rokiem – podkreśliła najszybsza zawodniczka sobotniej przełajowej piątki – Paulina Stempniak

CITY TRAIL 2022. Fot. Piotr Krawczuk.
CITY TRAIL 2022. Fot. Piotr Krawczuk.

Wynik Pauliny to 18:04. Drugą na mecie była Aleksandra Bereśniewicz (18:51), a trzecią lokatę wywalczyła Hania Jaraszkiewicz (19:10). 

Swoją rywalizację miały także dzieciaki i młodzież. Najmłodsi startowali na 200m, nieco starsi mieli do pokonania 400m, kolejna kategoria 600m, a najstarsi biegali na 1 km. We wszystkich kategoriach wiekowych pobiegło niemal 300 uczestników.

Kolejne zawody w Poznaniu są zaplanowane są na 5 listopada. Poznańska odsłonę cyklu wpiera Miasto Poznań. 

Szczecin

Szczecińscy biegacze rozpoczęli sezon 2022/2023 dzień po Poznaniu. Na  urozmaiconej trasie nad Jeziorem Szmaragdowym rywalizowało 387 biegaczek i biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 130 młodych sportowców. 

Triumfatorem biegu został Konrad Majdziński, którydotarł do mety w czasie 16:32. Drugie miejsce zajął Wiktor Maćkowiak (17:20) – drugi również w sobotniej odsłonie poznańskiego CITY TRAIL. – Organizatorzy często podkreślają, że trasa w Szczecinie jest znacznie bardziej urozmaicona niż ta w Poznaniu, gdzie startuję od lat, więc postanowiłem sprawdzić to na własne skórze. Sprawdziłem i potwierdzam. Trasa jest wymagająca, to zupełnie inne bieganie niż nad poznańską Rusałką, gdzie jest płasko i bez większych trudności. Pewnie gdybym wygrał dzisiejszy bieg spodobałoby mi się bardziej i zastanowiłbym się nad częstszymi startami również w Szczecinie. Nie wygrałem, więc chyba na razie pozostanę przy bieganiu w rodzinnym Poznaniu – mówił na mecie zawodnik.

CITY TRAIL 2022. Fot. Piotr Oleszak.
CITY TRAIL 2022. Fot. Piotr Oleszak.

Trzeci był Szymon Belgrau (z wynikiem 17:26), który podobnie, jak Wiktor Maćkowiak zna zarówno szczecińską, jak i poznańską trasę CITY TRAIL – w poprzednich edycjach zwyciężał w obu lokalizacjach. 

W rywalizacji kobiet najszybszą była Justyna Grzywaczewska (z ekipy organizacyjnej CITY TRAIL) z czasem 20:09. Drugie miejsce zajęła Paulina Grzegórzek (20:24), a trzecia była Ewelina Kowalik (21:13). 

Wśród biegaczy był Marcin Krześniowski, który postanowił tym razem przede wszystkim dobrze się bawić i wystartował… w klapkach basenowych! – Zdarzyło mi się to pierwszy raz. Jestem zadowolony z wyniku i z mojego obuwia – klapki dały radę! Ale kolejny bieg będzie już na poważnie – zaznaczył biegacz. Czas Marcina (w klapkach) to 24:49.

Drugi bieg sezonu w Szczecinie odbędzie się 6 listopada. Szczecińską odsłonę cyklu wpiera Miasto Szczecin.

Strefa Seniora podczas biegów

W weekend 15-16 października biegi CITY TRAIL odbędą się w Olsztynie oraz Gdańsku. Imprezy rozpoczną akcję skierowaną do rodziców i dziadków biegaczy, którzy będą mogli wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach poprowadzonych przez trenerów poznańskiego Centrum Ruchu BODY WORK. Strefa Seniora Nationale-Nederlanden będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. 

Zapisy trwają

CITY TRAIL to impreza rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się 50 biegów, w 10 miastach – wszystkie na 5-kilometrowych trasach. Miasta CITY TRAIL to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.  Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi w jednej lokalizacji. 

Zapisy do biegów oraz wyniki znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. 

CITY TRAIL to też biegi dla dzieci. Fot. Piotr Oleszak.
CITY TRAIL to też biegi dla dzieci. Fot. Piotr Oleszak.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegaj w zawodach i pomagaj młodym lekkoatletom!
Następny wpis
Przed nami jesienne święto biegania w Krakowie!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu