fbpx
Kalendarz biegowy

Biegowy jubileusz w podlaskim wydaniu – nadchodzi weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem!

Już w najbliższy weekend w stolicy Podlasia odbędzie się jedna z większych, a na pewno najgorętszych biegowych imprez…
10. PKO Białystok Półmaraton już w najbliższy weekend

Już w najbliższy weekend w stolicy Podlasia odbędzie się jedna z większych, a na pewno najgorętszych biegowych imprez sezonu wiosennego. Tysiące biegaczek i biegaczy weźmie udział w 10. PKO Białystok Półmaratonie, PKO Nocnym Biegu na 5 oraz biegach towarzyszących. Pierwsze atrakcje czekają na uczestników i kibiców już w piątek.

Weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem zapowiada się bardzo atrakcyjnie i niezwykle intensywnie. Już w piątek 12 maja rusza SPORT EXPO, które zostanie zorganizowane w nowoczesnym gmachu Biblioteki Politechniki Białostockiej. W jego ramach uczestnicy będą mogli m.in. odebrać pakiety startowe. Jednak na EXPO warto wybrać się nie tylko w celu odebrania swojego numeru, ale także po to, by zapoznać się ze stoiskami partnerów biegu i atrakcjami przygotowanymi przez organizatorów. Targi, otwarte nie tylko dla biegaczy, ale też kibiców, potrwają w piątek w godzinach 17:00-20:00 oraz w sobotę od 10:00 do 20:00.

Odbiór pakietów startowych podczas targów będzie możliwy w Biurze Zawodów w godzinach otwarcia SPORT EXPO. Jak co roku przy okazji białostockiego półmaratonu, wiele osób przybywa do stolicy Podlasia na cały weekend. Jednak, jeżeli ktoś dojeżdża na główny bieg na ostatnią chwilę, również w niedzielę 14 maja będzie mógł odebrać pakiet startowy. Biuro Zawodów będzie czynne w godzinach 7:00-9:00. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest ono zlokalizowane ok. 2 km od linii startu, nie warto więc zwlekać z odbiorem pakietu, gdyż start biegu zaplanowano na godz. 10:00.

PDS 20220515 2500
Biegowy jubileusz w podlaskim wydaniu – nadchodzi weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem! 21

Impreza dla każdego biegacza

Jednym z wyróżników wydarzenia organizowanego przez Fundację Białystok Biega są atrakcje przewidziane nie tylko dla uczestników głównych biegów, ale w zasadzie każdego biegacza. W sobotę rano odbywa się tradycyjny Bieg Śniadaniowy, który nie wymaga zapisów i na który może przyjść każdy. Do pokonania jest dystans ok. 4 kilometrów, w spokojnym tempie, bez presji, rywalizacji, w pięknym otoczeniu przyrody i w radosnej atmosferze.

Radosnej atmosfery i dodatkowych emocji nie zabraknie też na pewno w ramach PKO Biegu Juniora. Dzieci w wieku od 2 do 14 lat będą biegać na dystansach od 100 m do 1 kilometra na Rynku Kościuszki. Promocja ducha sportu wśród dzieci jest jednym z celów organizatorów, który od lat konsekwentnie realizują. W tym roku w ramach PKO Biegu Juniora udział weźmie aż 1500 osób – czyli komplet przewidzianych przez organizatorów uczestników. 

2022 BP Biegi Dzieciecie Karpinski Krzysztof 204
Biegowy jubileusz w podlaskim wydaniu – nadchodzi weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem! 22

Wieczorem w sobotę wystartują uczestnicy PKO Nocnego Biegu na 5. Start z Placu Marszałka Piłsudskiego nastąpi o 21:00. Dla ponad 1300 zapisanych osób będzie to okazja do pościgania się, wzięcia udziału w pierwszej w życiu imprezie biegowej lub rozruchu przed niedzielnym półmaratonem. Główny bieg, czyli jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton wystartuje w niedzielę o godzinie 10:00, a na trasę wyruszy ok. 2500 osób. Oznacza to, że w trakcie całego weekendu możemy spodziewać się w Białymstoku nawet ponad 5000 biegaczek i biegaczy. Zapisy online są już zamknięte, ostatnią szansą na udział w biegu mogą być zapisy w Biurze Zawodów, jednak organizatorzy zaznaczają, że miejsc zostało bardzo mało, więc warto udać się biura w piątek, jeśli zamierzamy się zarejestrować jeszcze do biegu.

Ciekawostką w przypadku 10. PKO Białystok Półmaratonu jest specjalna klasyfikacja przygotowana przez partnera biegu Auto-Idea Mercedes – Benz. Będzie ona polegać na rywalizacji na ostatnim kilometrze. Spośród biegaczy, którzy pokonają półmaraton w czasie wolniejszym niż 1:15 i biegaczek z wynikiem wolniejszym niż 1:25, utworzona zostanie specjalna klasyfikacja z najszybciej pokonanym ostatnim kilometrem. Warto zatem walczyć do samej mety o najlepszy wynik!

PDS 20220515 0105
Biegowy jubileusz w podlaskim wydaniu – nadchodzi weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem! 23

Strefy kibicowania

Przy tak licznej rzeszy uczestników, nie może zabraknąć gorącego dopingu, zagrzewającego do biegu. Biorąc pod uwagę lokalizację biegów, zarówno w PKO Biegu Juniora jak i PKO Nocnym Biegu na 5, oprócz kibiców, którzy przybędą wraz ze swoimi zawodnikami, okazję do wspierania biegaczy będą mieli również mieszkańcy, ale też turyści przebywający w Białymstoku. To zaleta organizacji tego typu imprez w pobliżu charakterystycznych punktów miasta.

Co więcej, organizatorzy przewidzieli aż 14 punktów kibicowania podczas 10. PKO Białystok Półmaratonu. To oznacza aż 14 różnych miejsc, w których kibice mogą spontanicznie dołączyć do innych osób, by wspólnie zagrzewać biegaczki i biegaczy do walki. Na punktach prezentować się będą zespoły rockowe, składy hip-hopowe, bębniarze, DJ’e, a nawet kapela ludowa. Przy takim przekroju repertuaru, każdy, bez względu na swój gust muzyczny, znajdzie coś dla siebie!

Gratką dla kibiców na pewno będzie strefa przygotowana przez Urząd Marszałkowski. W niej znajdzie się telebim, na którym w trakcie biegu wyświetlane będą zdjęcia, które będą mogli zobaczyć również biegnący. Już teraz kibice mogą przesłać zdjęcie dopingujące wybranego biegacza, które w czasie biegu zdjęcie pojawi się na dużym telebimie.

trasa HM
Biegowy jubileusz w podlaskim wydaniu – nadchodzi weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem! 24

Dodatkowe atrakcje

Weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem to również wiele innych „okołobiegowych” atrakcji. Przy okazji biegów dziecięcych, na Rynku Kościuszki zostanie utworzone miasteczko lekkoatletyczne. To inicjatywa Sponsora Tytularnego imprezy – PKO Banku Polskiego. W miasteczku wiele miejsc do szaleństw i zabawy znajdą także ci młodzi adepci sportu, którzy nie będą brali udziału w PKO Biegu Juniora.

Ci, którzy ukończą rywalizację w ramach 10. PKO Białystok Półmaratonu, bezpośrednio po biegu będą mogli odpocząć w pięknym otoczeniu Ogrodów Pałacu Branickich. Tam znajdzie się strefa finiszera, w której będzie można spędzić czas z innymi biegaczami, rodzinami czy kibicami. A jeżeli komuś z uczestników szybko wrócą siły i będzie żądny dodatkowych atrakcji, w tym roku po raz pierwszy organizatorzy przygotowali MEDAL PARTY. Będzie to oficjalne zamknięcie całego weekendu z jubileuszowym 10. PKO Białystok Półmaratonem. Odbędzie się na popularnym terenie piknikowym „Młynowa”. Podstawą wstępu będzie medal (z półmaratonu lub biegu na 5 km), a wejść na imprezę będzie można z osobą towarzyszącą. Start w niedzielę o 19:00.

Pakiet informacji

Jak w przypadku każdej imprezy biegowej organizowanej w centrum dużego miasta, tak i przy okazji weekendu w Białymstoku, należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Poszczególne ulice będą wyłączane już w sobotę przy okazji PKO Biegu Juniora, a później PKO Nocnego Biegu na 5. W niedzielę z ruchu będą wyłączane ulice, którymi prowadzi trasa 10. PKO Białystok Półmaratonu. Wszelkie informacje o zmianach w organizacji ruchu dostępne będą na www.bialystokpolmaraton.pl.

Jeżeli planujesz przyjazd do Białegostoku w najbliższy weekend i masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania, zachęcamy również do odwiedzenia strony organizatora 10. PKO Białystok Półmaratonu i zakładki z najczęściej zadawanymi pytaniami. To swoista pigułka informacyjna, której lektura powinna rozwiać wszelkie wątpliwości: FAQ | Białystok Półmaraton (bialystokpolmaraton.pl).

5km trasa
Biegowy jubileusz w podlaskim wydaniu – nadchodzi weekend z 10. PKO Białystok Półmaratonem! 25


Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Program Memoriału Czesława Cybulskiego zapełnia się gwiazdami
Następny wpis
Bieg Ursynowa odbędzie się 4 czerwca 2023
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu