fbpx
Kalendarz biegowy

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy,…
15 Bieg Ursynowa - 4 czerwca 2023, Warszawa

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy trwają tylko do niedzieli, 28 maja. Bieg startuje 4 czerwca o godz. 10.00 przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów. 

Najszybsza piątka w Warszawie

Rywalizacja na dystansie 5 km od kilkunastu lat przyciąga biegaczy amatorów i wyczynowców. Długa prosta wytyczona na głównej arterii dzielnicy – alei Komisji Edukacji Narodowej – jest idealna do szybkiego biegania i bicia rekordów życiowych. Na trasie Biegu Ursynowa odbywały się nawet Mistrzostwa Polski. 

W niedzielę, 4 czerwca, punktualnie o godzinie 10.00 zawodnicy wystartują spod Urzędu Dzielnicy Ursynów przy alei KEN 61. Trasa o nawierzchni asfaltowej ma atest PZLA. 

Organizator, Urząd Dzielnicy Ursynów, przygotował 2100  pakietów startowych, w których znajdą się m.in. imienny numer startowy i pamiątkowa koszulka techniczna. Pakiety rozchodzą się jak świeże bułeczki. 

Zapisy – to takie proste

Zapisać można się na stronie biegursynowa.waw.pl

Opłata startowa wynosi niezmiennie 55 zł dla osób dorosłych urodzonych w latach 1959-2004. Ulgowe wpisowe w wysokości 30 zł przewidziano dla młodzieży z roczników 2005-2011 oraz seniorów urodzonych w latach 1949-1958. Osoby od 75. roku życia, tj. urodzone w 1948 r. lub wcześniej, są zwolnione z wpisowego.

W tym roku po raz pierwszy na Biegu Ursynowa zostanie przeprowadzona klasyfikacja drużynowa. Zgłoszenia do niej są przyjmowane są drogą e-mailową pod adresem: [email protected], a szczegółowe zasady rywalizacji dostępne są w regulaminie. 

Biuro zawodów w Urzędzie Dzielnicy Ursynów będzie czynne w przeddzień wydarzenia, w sobotę, 3 czerwca, w godz. 11.00-18.00 oraz – dla osób spoza Warszawy i w szczególnych przypadkach – bezpośrednio przed biegiem, w niedzielę, 4 września, w godz. 8.30-9.30. 

Start i meta biegu znajduje się przy urzędzie. Limit na pokonanie 5 kilometrów wynosi 45 minut. Na mecie każdy, kto ukończy bieg, otrzyma pamiątkowy medal. Biegacze mogą też liczyć na piękne zdjęcie z ich zmagań – ekipa foto już w gotowości!

Profesjonaliści są wśród nas

Na liście startowej 15. Biegu Ursynowa znajduje się, już tradycyjnie, wiele znanych nazwisk, a szczególnie interesująco zapowiada się rywalizacja o zwycięstwo wśród kobiet. Na linii startu staną bowiem po raz kolejny Dominika Stelmach i Iwona Bernardelli. Rok temu obie panie stanęły na 2. i 3. stopniu podium, a szybsza o ponad minutę była Iwona Bernardelli. Czy przyszła pora na rewanż?

Iwona Bernardelli to czołowa polska maratonka, uzyskująca także świetne wyniki w krótkich biegach ulicznych. Na królewskim dystansie walczy o zdobycie minimum olimpijskiego na igrzyska w Paryżu 2024 roku. 

Dominika Stelmach jest od 15 lat mieszkanką Ursynowa, a w tym roku – ambasadorką 15. Biegu Ursynowa. Wicemistrzyni świata 2018 w biegach górskich, rekordzistka świata w biegu 12-godzinnym, w maju zdążyła już (po raz 7 w karierze) wygrać Wings For Life (tym razem w Gruzji) oraz być najlepszą Polką na trasie półmaratonu w Białymstoku.

Ambasadorem i uczestnikiem 15. Biegu Ursynowa jest także Marcin Konieczny, znany jako MKON, mistrz świata kat. 45-50 lat w triathlonie na dystansie IRONMAN, nie tylko znakomity sportowiec, ale też inspirujący mówca i motywator.

Rekordy imprezy wydają się być zatem mocno zagrożone! Najlepsze wyniki w historii Biegu Ursynowa to:

  • 13:51 Łukasz Parszczyński (2014 r.)
  • 15:52 Dominika Nowakowska (2012 r.)

Do pobicia są także rezultaty zwycięzców z roku ubiegłego:

  • 14:54 Mateusz Gos
  • 16:40 Mariola Baranowska 

Biegaczom, którzy zamierzają walczyć o rekordy życiowe, organizatorzy oferują pomoc doborowego grona pacemakerów, którzy poprowadzą grupy na określone czasy. Jest wśród nich m.in. zastępca burmistrza Dzielnicy Ursynów, Bartosz Dominiak. 

Oto pełna lista “zajęcy”:

  • 18:00 Michał Orzeł
  • 19:00 Marcin Leja
  • 20:00 Michał Niemira i Janusz Łukomski
  • 21:00 Krzysztof Bieniak i Michał Szybalski
  • 22:00 Mateusz Zgoda i Tomasz Wnuk
  • 23:00 Paweł Skwarcz
  • 24:00 Rafał Belkiewicz i Zbigniew Araźny
  • 25:00 Jacek Łowczak
  • 26:00 Kamil Strzelczyk i Damian Mikulski
  • 28:00 Robert Wójcik i Angelika Apanowicz
  • 30:00′ Piotr Kunka i Magdalena Brzozowska
  • 33:00 Bartosz Dominiak i Jacek Łowczak
  • 35:00′ Jarosław Szostakowski i Joanna Grochowska
  • “byle dobiec” Beata Brzezowska z grupą Slow Jogging

Zapisy i regulamin dostępne na stronie biegursynowa.waw.pl

15. Bieg Ursynowa odbędzie się 4 czerwca 2023
15. Bieg Ursynowa odbędzie się 4 czerwca 2023

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ostatnie dni zapisów na 1MILĘ w Warszawie
Następny wpis
9. Cracovia Półmaraton Królewski: 14 czerwca początek zapisów!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu