fbpx
Zapowiedzi imprez

36. Półmaraton Wiązowski – jeden z najstarszych biegów zimowych w Polsce już 28 lutego

Biegasz? Biegnij z nami! Już 28 lutego biegniemy po raz trzydziesty szósty! Półmaraton Wiązowski to jeden z najstarszych biegów zimowych w Polsce. Tu zaczyna się sezon, tu możesz się sprawdzić w ...
36 polmaraton wiazowski jeden z najstarszych biegow zimowych w polsce juz 28 lutego 06

Biegasz? Biegnij z nami! Już 28 lutego biegniemy po raz trzydziesty szósty! Półmaraton Wiązowski to jeden z najstarszych biegów zimowych w Polsce. Tu zaczyna się sezon, tu możesz się sprawdzić w niełatwych warunkach. Nie możesz być pewny dobrej pogody. Musisz się spodziewać, że będzie wiało. To bieg dla twardych zawodników, dla Ciebie! Gwarantujemy sprawną organizację, doskonałą atmosferę i gorący doping kibiców. Zapisz się i pokaż, na co Cię stać!

36-polmaraton-wiazowski-jeden-z-najstarszych-biegow-zimowych-w-polsce-juz-28-lutego-05

W tej edycji imprezy dołączyliśmy do Grand Prix Traktu Brzeskiego, czyli serii imprez biegowych, które odbywają się w okolicy historycznego Traktu Brzeskiego. Pierwsza edycja Grand Prix została przyjęta z dużym entuzjazmem w środowisku biegaczy i uznana za sukces organizacyjny, co zaowocowało kolejną edycją o rozbudowanej formule, poszerzonej o kolejne imprezy z naszym półmaratonem i Wiązowską 5-tką na czele. Cieszymy się, że weźmiemy udział w tym projekcie! W 2016 roku Grand Prix Traktu Brzeskiego odbędzie się w pięciu miejscowościach, a do cyklu zaliczone zostały następujące biegi:

  • Wiązowna – 28. lutego, dystans: 21,097 km i 5 km
  • Mińsk Mazowiecki – 29. maja, dystans: 15 km i 5 km
  • Biała Podlaska – 12. czerwca, dystans: 15 km i 10 km
  • Platerów – 26. czerwca, dystans: 10 km
  • Siedlce – 28. sierpnia, dystans: 21,097 km i 5 km (Finał GPTB)

Wszystkie biegi cyklu odbywają się po nawierzchni asfaltowej, a trasy posiadają atest PZLA.

36-polmaraton-wiazowski-jeden-z-najstarszych-biegow-zimowych-w-polsce-juz-28-lutego-03

Co do samej trasy 36. Półmaratonu Wiązowskiego, to w tym roku uległa ona zmianie. Do półmetka pobiegniemy starą trasą do Glinianki, a wrócimy tym razem przez malownicze lasy Pęclina. Nie musisz biegać maratonów, by świetnie się u nas bawić. Na starcie Wiązowskiej 5-tki może stanąć każdy, kto ukończył 14 lat. Tradycyjnie już odbędą się biegi młodzieżowe w różnych kategoriach wiekowych oraz bieg krasnoludków – czyli wielka atrakcją imprezy dedykowana przedszkolakom, które w specjalnej oprawie pokonują dystans około 200 m.

Ogromne zaangażowanie samorządu lokalnego, mieszkańców i sponsorów sprawia, że wciąż rośnie zainteresowanie Półmaratonem. W ubiegłorocznej edycji na starcie stanęło 1929 zawodników i zawodniczek: 1043 w biegu głównym na dystansie 21,097 km, 315 w Wiązowskiej 5-tce, 371 w biegach młodzieżowych i 200 w Biegu Krasnoludków. Najmłodsza zawodniczka miała niespełna 2 miesiące, a najstarszy – 77 lat.

36-polmaraton-wiazowski-jeden-z-najstarszych-biegow-zimowych-w-polsce-juz-28-lutego-02

Organizatorami Półmaratonu są samorząd gminny, Klub Sportowy „Advit” przy współpracy z placówkami oświatowymi, ochotniczymi strażami pożarnymi, klubami sportowymi, uczniowskimi klubami sportowymi, policją i żandarmerią wojskową oraz liczną grupą wolontariuszy. Wolontariat to już tradycja imprezy. W prace zaangażowane są niekiedy całe rodziny. Sukces przedsięwzięcia jest wynikiem pracy ludzi, którzy pragną upowszechniać zdrowy tryb życia i zachęcać do biegania zawodników w każdym wieku, promować sport, jako doskonałą formę spędzania wolnego czasu.

Półmaraton Wiązowski to impreza sportowa integrująca mieszkańców oraz świetna promocja gminy. Lokalne firmy przekazują środki pieniężne, sponsorują nagrody i upominki dla zawodników i zawodniczek.

36-polmaraton-wiazowski-jeden-z-najstarszych-biegow-zimowych-w-polsce-juz-28-lutego-01

Doskonałe oznakowanie tras, baza sportowa w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Wiązownie – z zapleczem gastronomicznym i opieką medyczną, to niepodważalne atuty naszego mitingu. Pólmaraton Wiązowski to świetny sprawdzian przed całorocznymi występami lekkoatletycznymi dla wyczynowców, a także znakomity trening dla amatorów. Zacznij sezon w Wiązownie!

Dla przypomienia

  • startujemy 28 lutego o godzinie 12.00
  • ul. Kościelna 20
  • strona www biegu dostępna tutaj 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
KONKURS, BIEGACZU! ENEL-SPORT – CIAŁO BIEGACZA POD PEŁNĄ KONTROLĄ
Następny wpis
TOP 10 publikacji biegowych GALAKTYKI w 2015 roku
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu