fbpx
Zapowiedzi imprez

Długodystansowcy z Etiopii najlepsi w Poznaniu

Debebe Teka Tereda (ETH) triumfuje w 16. PKO Poznań Półmaratonie z czasem 01:01:37. Pierwsza wśród pań Meskerem Moges…
wyniki 16. PKO Poznań Półmaratonu

Debebe Teka Tereda (ETH) triumfuje w 16. PKO Poznań Półmaratonie z czasem 01:01:37. Pierwsza wśród pań Meskerem Moges (ETH) dobiegła na Plac Marka z czasem 01:09:22. Wynik, który jest jej nowym rekordem życiowym, nie pozwolił na poprawienie rekordu poznańskiej imprezy. 

Zawodniczki i zawodnicy walczyli nie tylko ze sobą, ale także z wiatrem, który uniemożliwił osiągnięcie wyników zbliżonych do rekordów poznańskiego Półmaratonu. 

Gratuluję wszystkim wspaniałej walki – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 16. PKO Poznań Półmaratonu. – Wyrazy uznania należą się nie tylko zawodniczkom i zawodnikom czołówki, ale także olbrzymiej rzeszy fanatyków biegania. Był to najliczniejszy bieg w ostatnich pięciu latach. Dziękuję im za determinację, a kibicom za piękne wsparcie. 

Zawodniczki i zawodnicy wyruszyli na trasę równo o godzinie 10.00. W czołówce od początku uplasowali się zawodnicy z Afryki. Prowadząca grupka mężczyzn stopniowo topniała i na ostatnim kilometrze w walce o najwyższy stopień podium liczyli się już tylko Tereda oraz Kenijczyk Vincent Kiprotich Kibet, który wbiegł na metę dwie sekundy za zwycięzcą. Równie ciekawa była rywalizacja kobiet. Po półmetku czołówka pań składała się tylko z dwóch Etiopek. Zwyciężczyni przypuściła atak już na szesnastym kilometrze i przez długi czas biegła do mety wspomagana przez pierwszego w stawce Polaka – Krzysztofa Szymanowskiego (1:08:55). Druga na mecie Rediet Daniel Molla nie dała jednak za wygraną i przed metą zdołała odrobić część strat, ostatecznie wpadając na metę 7 sekund za Moges. Pierwszą Polką na mecie była Sylwia Ślęzak (1:20:00)

Łącznie na starcie 16. PKO Poznań Półmaratonu stanęło 9565 zawodników. Reprezentowali oni 34 państwa. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. Szczególny doping docierał do biegaczy ze stref kibica rozstawionych na całej trasie. O te gorące emocje zadbały grupy kibiców pod szyldem Międzynarodowych Targów Poznańskich, KKS Lecha Poznań, Veolii i wielu innych.

Dziękujemy wszystkim startującym za fantastyczną atmosferę, liczny udział w imprezie i wspaniałe rezultaty. Gorące podziękowania należą się także sponsorom za wsparcie oraz kibicom za niesamowity doping. Liczymy, że spotkamy się w kolejnych edycjach i zapraszamy na 17. Poznań Półmaraton, który zaplanowany jest na 13 kwietnia 2025 r. Wszystkich, którzy chcieliby pobiec ulicami Poznania wcześniej, zapraszamy na 23. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza, który odbędzie się już 13 października 2024 .

Nieoficjalne wyniki 16. PKO Poznań Półmaratonu

Mężczyźni
Miejscekrajczas
1.Debebe Teka TEREDAETH01:01:37
2.Vincent Kiprotich KIBETKEN01:01:39
3.Elvis Chebor TABARACHKEN01:02:01
4.Abraham Kasongwor AKOPESHA KEN01:02:09
5.Alfred Kipkemoi CHERUIYOT KEN01:02:10
6.Yohanes GHEBREGERGIS ERI01:02:15
Najlepsi mężczyźni na podium fot. K. Berda
Najlepsi mężczyźni na podium fot. K. Berda
Kobiety
1.Meskerem Molla MOGESETH01:09:22
2.Rediet Daniel MOLLAETH01:09:29
3.Judith Jemutai KIYENGKEN01:09:54
4.Ayehu Bitew ABERA ETH01:10:43
5.Nancy JEPLETING KEN01:11:02
6.Maryna NEMCHENKOUKR01:11:47
wyniki 16. PKO Poznań Półmaratonu
Najlepsze kobiety na podium fot. K. Berda

Pełne wyniki są dostępne na stronie https://live.sts-timing.pl/pp2024/.

Sponsorem tytularnym imprezy jest PKO Bank Polski. Półmaraton wspierają ponadto: Fundacja Pho3nix, Żabka, GSK, Veolia, AdRunaLine Sports, Browar Fortuna, Aquanet, Makarony Czaniecki, 4Move. Partnerzy imprezy: Grupa Bemo, Grupa MTP, Garden City Restaurants&Catering, Marszałek Osteopatia Fizjoterapia, Koleje Wielkopolskie, Kobiety Biegają, Night Runners, Lech Poznań, Warta Poznań, Sheraton Poznań Hotel.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
16. PKO Poznań Półmaraton z szansą na rekordy imprezy! Prezentacja elity
Następny wpis
ASICS METASPEED SKY PARIS – najlepsza maratońska startówka marki w historii?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu