fbpx
Haftamu Gebresilase fot. Jakub Kaczmarczyk

16. PKO Poznań Półmaraton z szansą na rekordy imprezy! Prezentacja elity

Organizatorzy 16. PKO Poznań Półmaratonu zaprezentowali skład elity swojego biegu. Rekordy życiowe najmocniejszej biegaczki i najmocniejszego biegacza wskazują na to, że w niedzielę możemy być świadkami prób ataku na rekord imprezy w obu kategoriach. Kto w Poznaniu powinien włączyć się do walki o zwycięstwo?

16. PKO Poznań Półmaraton wystartuje w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 10:00. Impreza zapowiada się niezwykle emocjonująco, a na trasie będzie można zobaczyć prawdopodobnie nawet ok. 10 tysięcy biegaczek i biegaczy. Najszybszym pokonanie trasy może zająć nawet mniej niż 60 minut. Oczywiście będziemy dla Was relacjonować weekendowe wydarzenia. A kto może stać się bohaterem 16. PKO Poznań Półmaratonu?

Elita biegu mężczyzn

Na liście elity mężczyzn mamy 6 nazwisk zawodników z rekordami życiowymi lepszymi niż rekord Polski w półmaratonie. Są to reprezentanci 4 krajów: 2 Etiopczyków, 2 Kenijczyków, Erytrejczyk oraz Marokanin. Największą gwiazdą biegu będzie 4. zawodnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w biegu na 10 000 m i były mistrz świata juniorów w tej konkurencji – Yigrem Demelash. W ostatnich latach próżno szukać jednak jego wyników w bazie, więc forma Etiopczyka jest wielką niewiadomą. Walka w czołówce może zatem rozegrać się pomiędzy kolejnymi zawodnikami na liście. Wśród nich jest znany m.in. z tryumfu w 17. Półmaratonie Warszawskim Abraham Akopesha z Kenii czy 7. zawodnik mistrzostw świata w maratonie z 2017 r. Yohanes Ghebregeris. Niewykluczone, że doświadczonych rywali pogodzi młody, 22-letni Etiopczyk Berihun Yerga. Przy sprzyjających warunkach i współpracy zawodnicy mogliby spróbować zaatakować rekord imprezy należący od 2021 r. do Huseyidina Mohameda Esy i wynoszącego 59:32, chociaż byłby to naprawdę ogromny wyczyn.

Poznan Polmaraton. Foto Adam Ciereszko 2
  • Yigrem Demelash (ETH) PB: 59:19
  • Yohanes Ghebregeris (ERI) PB: 1:00:16
  • Abraham Akopesha (KEN) PB: 1:00:25
  • Ahmed El Jaddar (MAR) PB: 1:00:40
  • Berihun Yerga (ETH) PB: 1:00:55
  • Elvus Tabarach (KEN) PB: 1:01:08

Elita biegu kobiet

W biegu kobiet najmocniejszą zawodniczką na papierze wydaje się być Kenijka Shamilah Tekaa Kipsiror, która również zaprezentowała się już polskiej publiczności przy okazji 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, gdzie z czasem 1:08:18 zajęła 5. miejsce. Jej rekord życiowy, również z ubiegłego sezonu, 1:07:53 jest o 1 sekundę lepszy niż ubiegłoroczny rekord Poznań Półmaratonu Etiopki Anchialem Haymanot, potencjalnie może zatem walczyć o jego poprawę.

O kolejne miejsca na podium, a może także zwycięstwo, bo przecież to nie rekordy życiowe biegają, mogą walczyć Kenijka Nancy Jepleting, która w ubiegłym roku w Porto przebiegła półmaraton w czasie poniżej 70 minut, a w marcu tego roku została brązową medalistką igrzysk afrykańskich w tej konkurencji. Meskerem Moges to z kolei biegaczka legitymująca się rekordem życiowym na poziomie 1:08:44, osiągniętym rok temu podczas półmaratonu w Veronie. Pokrzyżować plany Afrykankom w walce o czołowe lokaty będzie próbowała Maryna Nemchenko z Ukrainy, czyli 3. zawodniczka 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego, gdzie ustanowiła rekord życiowy.

  • Shamilah Tekaa Kipsiror (KEN) PB: 01:07:53
  • Meskerem Moges (ETH) PB 1:08:44
  • Nancy Jepleting (KEN) PB: 1:09:44
  • Maryna Nemchenko (UKR) PB: 1:11:13

16. PKO Poznań Półmaraton wystartuje w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 10:00. Informacje o bieżących wydarzeniach z całego weekendu z Poznania będziecie mogli śledzić na łamach naszego serwisu oraz Facebook’u Magazyn Bieganie.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
21. Cracovia Maraton

Już po raz 21. święto biegania w Krakowie „z historią w tle”!

Następne
wyniki 16. PKO Poznań Półmaratonu

Długodystansowcy z Etiopii najlepsi w Poznaniu

Powiązane artykuły

t mobile bieg na piatke jeden bieg podwojna pomoc 01
Czytaj dalej

T-Mobile Bieg na Piątkę – jeden bieg, podwójna pomoc

Wszyscy wiemy, że bieganie poprawia kondycję i samopoczucie, motywuje do aktywnego wypoczynku, pomaga w wyznaczaniu sobie kolejnych celów. Istnieje jednak sposób, aby również… pomagać w tym czasie innym – i to podwójnie! Fundacja ”Maraton Warszawski” po raz kolejny zaprasza wszystkich amatorów zdrowego trybu życia do udziału w towarzyszącym PZU Maratonowi Warszawskiemu biegu na 5 km, który w tym roku będzie nosił nazwę T-Mobile Bieg na Piątkę.
nizsze wpisowe na amberexpo polmaraton gdansk tylko do konca sierpnia 01
Czytaj dalej

Niższe wpisowe na AmberExpo Półmaraton Gdańsk tylko do końca sierpnia!

Nieco ponad trzy miesiące dzielą nas od trzeciej edycji AmberExpo Półmaraton Gdańsk, który odbędzie się już 16 października. W tym roku nie zapomniano o amatorach krótszych dystansów i przygotowano bieg towarzyszący półmaratonowi na dystansie 5 km. Listy startowe na obie imprezy cały czas zapełniają się, a organizatorzy informują, że najniższa opłata obowiązuje tylko do końca sierpnia.
Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model