🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Informacje prasowe

U biegacza najważniejsza jest… świadomość

Każdy z nas może wykorzystać potencjał, jaki drzemie w jego ciele i umyśle. Wystarczy przestawić się na nieco inny styl biegania i inny… sposób myślenia. W sposób błyskotliwy i niezwykle...
u biegacza najwazniejsza jest swiadomosc

Każdy z nas może wykorzystać potencjał, jaki drzemie w jego ciele i umyśle. Wystarczy przestawić się na nieco inny styl biegania i inny… sposób myślenia. W sposób błyskotliwy i niezwykle przekonywujący udowadania to Eric Orton, wybitny trener znany z bestsellera „Urodzeni biegacze” Christophera McDougalla, z którym wziął udział w jednym z najcięższych ultramaratonów na świecie, 80-kilometrowym wyścigu w sławnym meksykańskim Miedzianym Kanionie.

Metoda, jaką opracował, jest wynikiem jego wieloletnich doświadczeń, przemyśleń i poszukiwań optymalnej techniki biegania: najlepszej, najzdrowszej i najbardziej naturalnej. Częściowo wzorowana na stylu biegania legendarnego plemienia Indian Tarahumara, poparta została szczegółową naukową analizą, praktyką oraz sukcesami autora jako trenera i zawodnika. Orton w przystępny i inspirujący sposób krok po kroku wyjaśnia i pokazuje, jak można osiągnąć to, co wcześniej wielu biegaczom wydawało się niemożliwe.

Wydaje się jasne, że w bieganiu liczą się takie rzeczy jak kondycja fizyczna, regularne treningi, motywacja. Najważniejsza jest jednak świadomość. Właśnie ta zasada leży u podstaw metody Ortona. Biegacz musi być w pełni świadomy swojego biegania. Musi wyczuwać, jak porusza się jego ciało, jak pracują jego mięśnie, jaką przyjmuje postawę. Musi być świadomy każdego swojego ruchu.

U sportowca najważniejsza jest świadomość. Ta prosta fraza jest sednem mojego programu treningowego. Przez to stwierdzenie rozumiem to, że bycie sportowcem oznacza zdawanie sobie sprawy ze swojej formy i techniki, z tego, w jaki sposób porusza się nasze ciało, do jakiego wysiłku jesteśmy zdolni i w jaki sposób oddychamy, czy zwracamy uwagę, jak się odżywiamy (bądź nie zastanawiamy się nad tym), a także, co najważniejsze, zdanie sobie sprawy z tego, co myślimy (i co w tym myśleniu pomijamy). Niby proste, ale czy przez biegaczy praktykowane?

Poradnik adresowany jest zarówno do początkujących, jak i wytrawnych biegaczy – na różnym poziomie zaawansowania. Dzięki jego lekturze czytelnik na nowo pozna i poczuje swoje ciało. Ce jest jeden – lepiej biegać. Twoje ciało podąża za umysłem, a umysł powinien podążać za marzeniem, twierdzi Eric Orton. W bieganiu właśnie to jest kluczem do sukcesu.

O autorze:

Eric Orton pracował jako dyrektor wydziału fitnessu w Ośrodku Nauk Medycznych przy Uniwersytecie Kolorado. Obecnie jest trenerem sportów wyczynowych, szkoli zarówno biegaczy amatorów, jak i światową czołówkę ultramaratończyków.

Dane wydawnicze:

Tytuł: „Niewiarygodny cel. Jak biegać świadomie”

Autor: Eric Orton

Tłumaczenie: Magdalena Grala-Kowalska

Wydawnictwo Burda Książki | Warszawa, 2014

Liczba stron: 224 | ISBN 978-83-7778-770-0 | Cena det.: 39,90 zł

Data permiery: 10 września 2014

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie to zdrowie, ale uwaga na kontuzje!
Następny wpis
Stówka od serca - wywiad z organizatorem Adamem Macierzyńskim
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.