fbpx
Buty do biegania

Najbardziej komfortowe buty biegowe. ASICS GEL-NIMBUS 25 w wydaniu SUV

ASICS GEL-NIMBUS 25 to model, który ma być rewolucją w ofercie japońskiego producenta. Przy okazji prac nad 25.…
fot Maciej

ASICS GEL-NIMBUS 25 to model, który ma być rewolucją w ofercie japońskiego producenta. Przy okazji prac nad 25. odsłoną tego buta, inżynierowie marki otrzymali zadanie opracowania go od nowa – tak, by zapewniał maksymalny komfort. Jak to udało się w praktyce? Zapraszamy na nasz test.

ASICS GEL-NIMBUS 25 – informacje podstawowe

ASICS GEL-NIMBUS 25 to but zaprojektowany głównie z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach i o przeznaczeniu treningowym. Mamy do czynienia z modelem, który ma zapewniać komfort podczas codziennego korzystania, czyli typowym butem treningowym. Potwierdza to waga – zgodnie z informacją producenta wynosi ona 299 g w rozmiarze US 9. Do tego mamy do dyspozycji naprawdę solidną ilość pianki na całej długości podeszwy – 41,5 mm pod piętą i 33,5 mm w przedniej części buta. Łatwo policzyć, że drop wynosi zatem 8 mm, co jest wartością mniejszą niż w poprzednich wcieleniach tego modelu.

ASICS GEL-NIMBUS 25
ASICS GEL-NIMBUS 25 | fot: Maciej Krüger

Porównując ASICS GEL-NIMBUS 25 do bezpośredniego poprzednika z liczbą 24 w nazwie, można faktycznie stwierdzić wiele zmian. Istotnie grubsza podeszwa, mniejszy drop, wyraźnie unowocześniona stylistyka – to rzeczy, które łatwo zauważyć już na pierwszy rzut oka – na but lub specyfikację. Nowszy model wygląda nieco jakby przeszedł kurację pogrubiającą, co jednak jest tylko złudzeniem, bowiem waga praktycznie nie uległa zmianie.

Zmianie uległy za to rozwiązania techniczne. W najnowszej odsłonie mamy do czynienia z nową wersją żelu, czyli PureGEL, który tym razem nie jest widoczny na zewnątrz, a został zintegrowany z podeszwą środkową. W konstrukcji zastosowano również nowy rodzaj pianki amortyzującej FF BLAST PLUS ECO, która cechuje się większą lekkością i zwrotem energii.

Pierwsze wrażenia

Co ciekawe, pierwsza wersja modelu, z jaką miałem do czynienia przyszła do mnie w postaci tajemniczego pudełka, a buty po wyjęciu z niego nie zdradzały zbyt wiele detali na swój temat. Trzeba oddać ASICS-owi, że potrafi zaintrygować odbiorcę, bo to już nie pierwsza akcja, gdzie testowa paczka, a raczej jej zawartość od razu wzbudza zainteresowanie. Pod względem wizualnym buty były… po prostu białe. Naprawdę wyglądało to tak, jakbym otrzymał wersję DIY – pokoloruj dowolnie swoje buty! (Może to jakiś pomysł na biznes?). W późniejszym czasie zobaczyłem oficjalne zdjęcia, a następnie faktyczny model rynkowy. I mogę z całym przekonaniem stwierdzić – to jest NIMBUS, na którego patrzy się z przyjemnością.

ASICS GEL NIMBUS 25 wybrane
ASICS GEL-NIMBUS 25 | fot: Maciej Krüger

Jednak oczywiście to nie wygląd decyduje o przydatności i zaletach buta biegowego. Najważniejsze pytanie, jakie sobie zadawałem, to czy buty te będą rzeczywiście spełniały pokładane w nich nadzieje pod względem komfortu? Czy nie okażą się zbyt sztywne, masywne, ciężkie, a przez to raczej przeszkadzające niż sprzyjające w bieganiu? I czy po okresie testów będę miał ochotę zostawić je jako codzienne buty treningowe, czy wylądują w otchłani szafy? O tym przekonałem się już po pierwszych biegach w tym modelu.

Egzamin z prawdomówności

Najważniejszym w mojej opinii punktem oceny butów ASICS GEL-NIMBUS 25 była weryfikacja zapowiedzi producenta na temat najwyższego poziomu oferowanego komfortu. Miała to być bowiem nowa wizytówka tego buta. Co więcej, ASICS przeprowadził nawet badania na grupie 100 biegaczy, którzy testowali 5 różnych modeli butów biegowych (w tym GEL-NIMBUS 24 i GEL-NIMBUS 25) i to właśnie najnowsza odsłona kultowego modelu została najlepiej oceniona ze wszystkich badanych butów. Byłem niezmiernie ciekawy, czym przejawia się ów nowy wymiar komfortu.

fot Maciej Kruger230128 KRU6455
ASICS GEL-NIMBUS 25 | fot: Maciej Krüger

Jak się sprawdza ASICS GEL-NIMBUS 25 w praktyce?

I tak naprawdę wystarczył mi jeden trening w nowych butach, by zrozumieć, o co chodzi. Wrażenie z biegania w GEL-NIMBUS 25 jest rzeczywiście unikalne. But faktycznie oferuje wysoki poziom komfortu. To odczucie jest osiągane dzięki niesamowitej amortyzacji, ogólnemu poczuciu miękkości w trakcie biegu, elastycznej i – dobrze dopasowującej się do stopy cholewce, a przy tym wszystkim wrażeniu lekkości, jakie pomimo swoich gabarytów stwarza ten model. Nazwa NIMBUS, czyli łacińska „chmura” doskonale oddaje to, co możemy odczuć w trakcie biegu. Tak, miałem wrażenie, że biegnę po białych obłokach (kolor się zgadzał, nazwa też).

But o jednoznacznym profilu

Chociaż dominującym odczuciem podczas testów ASICS GEL-NIMBUS 25 był dla mnie komfort i mógłbym to słowo w teście odmieniać wielokrotnie przez wszystkie przypadku, to nie jest to jedyna cecha ocenianego buta. Warto zwrócić uwagę także na inne elementy. Przede wszystkim, już po samym wyglądzie podeszwy łatwo stwierdzić, że mamy do czynienia z butem przeznaczonym na twarde nawierzchnie. Z drugiej strony, jego wręcz muskularny wygląd i grubość podeszwy podkreślają prezencję modelu i zdają się podkreślać jego dodatkowe walory.

fot Maciej Kruger230128 KRU6488
ASICS GEL-NIMBUS 25 | fot: Maciej Krüger

Pod tym względem ASICS GEL-NIMBUS 25 przypomina mi nieco samochody typu SUV. Są większe, mają często wyrazistą sylwetkę. W teorii mają niby podwyższony prześwit, ale w praktyce i tak nikt nawet nie myśli, żeby jeździć nimi poza utwardzone drogi, bo po prostu do tego za bardzo się nie nadają. Głównym argumentem, dla którego ludzie kupują SUV-y jest komfort, czasami także aspekty wizualne. Pójście tą samą drogą w branży butów biegowych może zagwarantować ASICS-owi spektakularny rynkowy sukces.

Jeśli chodzi o różne rodzaje treningów, to w praktyce model ten najlepiej spisywał się właśnie podczas codziennych, zwykłych rozbiegań. Daje sobie radę także przy wyższych prędkościach, dzięki swoistemu odczuciu sprężynowania, można mieć nawet wrażenie, że but czasami chce nas zachęcić do szybszego biegu. Ale mimo wszystko sam najlepiej czuje się raczej w umiarkowanym tempie.

fot Maciej Kruger230128 KRU6567
ASICS GEL-NIMBUS 25 | fot: Maciej Krüger

Podsumowanie

ASICS GEL-NIMBUS 25 to model, po który z powodzeniem mogą sięgać zarówno osoby początkujące, które szukają jak najwygodniejszego pierwszego buta na treningi, jak też biegacze zaawansowani, dla których mogą stać się wiernym uklepywaczem wspólnych kilometrów. Jeżeli więc szukacie buta biegowego, który zapewni Wam dużą dawkę amortyzacji, wysokie poczucie komfortu a jednocześnie nie będzie przy tym bezmyślnie sztywny ani przesadnie ciężki, ASICS GEL-NIMBUS 25 zdecydowanie powinien znaleźć się na liście głównych modeli branych pod uwagę. Ten legendarny model w swojej najnowszej odsłonie wywiązuje się z obietnic danych przez producenta. To naprawdę jest but, który zapewnia wyjątkowy komfort podczas biegu. Nawet po zakończeniu testów wciąż chętnie po nie sięgam na codzienne treningi, by wracać do tego niepowtarzalnego odczucia.

Ocena ogólna (0-5): 4,5 (zostawiam pewien margines, może na 26. odsłonę?)

ASICS GEL NIMBUS 25
Najbardziej komfortowe buty biegowe. ASICS GEL-NIMBUS 25 w wydaniu SUV 19

Buty są dostępne na ASICS.com, SklepBiegacza.pl, Eobuwie.pl i ButyJana.pl.

Recenzja ASICS GEL- NIMBUS 25 została przygotowana na zlecenie marki ASICS. Redakcja zaznacza, że jej opinia jest rzetelna i producent nie miał wpływu na jej treść.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
"Dieta, która biegnie z Tobą." - Nice To Fit You oficjalnym sponsorem 17. Półmaratonu Warszawskiego i 45. Maratonu Warszawskiego
Następny wpis
Najbardziej komfortowe buty do biegania*. ASICS GEL-NIMBUS 25 wkracza do gry
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu