fbpx
Buty do biegania

TEST: Merrell MTL Long Sky 2

W 2023 na rynku pojawił się nowy gracz wśród modeli butów trailowych do zadań specjalnych. Ekipa Treningbiegacza.pl od…
Sprawdziliśmy dla Was Merrell MTL Long Sky 2

W 2023 na rynku pojawił się nowy gracz wśród modeli butów trailowych do zadań specjalnych. Ekipa Treningbiegacza.pl od dłuższego czasu przebierała niecierpliwie nóżkami, aby móc podzielić się z Wami tym, co potrafi Merrell MTL Long Sky 2. Testy zostały zakończone i mamy dla Was rezultaty!

Pierwsze wrażenia + warunki do testów

Kiedy model MTL Long Sky 2 trafił w moje ręce, nie ukrywam, że byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Po wyjęciu z pudełka i dokładnym przyjrzeniu się butom z każdej strony, stwierdziłam, że są one zaskakująco lekkie. Od razu postawiłam je na wagę, która wskazała zaledwie 268g na but! Fenomenalny wynik, biorąc pod uwagę but trailowy z dość agresywnym bieżnikiem.

No właśnie, bieżnik – zauważyłam, że kolce bieżnika są dość duże i ułożone w charakterystyczny jodełkowy sposób, co wskazuje na wyjątkowo dobrą przyczepność na grząskim podłożu. MTL Long Sky 2 wydał mi się butem stworzonym na błotniste szlaki Bieszczadów, śniegową pluchę, czy śliskie liście wyścielające jesienią górskie ścieżki. 

Bieżnik Merrell MTL Long Sky 2 sprawdzi się w najbardziej wymagających warunkach.
TEST: Merrell MTL Long Sky 2 29

Wizualnie buty bardzo przypadły mi do gustu – kolorystycznie, połączenie jaskrawego żółtego, szarego, czarnego i białego przemawia do moich kobiecych preferencji. Dodatkowo, taki dobór kolorów dodawał wizualnej lekkości. Cholewka zbudowana jest z siateczki, wzmocnionej na dużym palcu, co sprawia, że buty są przewiewne i łatwo oddają ciepło na zewnątrz.

Jako, że dostałam Merrell MTL Long Sky 2 z początkiem lutego – miałam możliwość testować je w śniegu, błocie, na lodzie i przedzierając się przez górskie strumienie. W końcu nadeszła długo wyczekiwana wiosna, więc mogłam na przestrzeni 2 miesięcy sprawdzić je w dwóch zupełnie innych porach roku oraz podczas okresu przejściowego.

Towarzyszyły mi na szlakach Beskidu Sądeckiego, Niskiego oraz Bieszczad, gdzie poddałam je bardzo intensywnym testom. Łącznie w ciągu tego czasu przebiegłam w nich prawie 500 km i oto wyniki… 

Merrell MTL Long Sky 2
TEST: Merrell MTL Long Sky 2 30

Doskonałe dopasowanie buta do stopy, czyli test w Bieszczadach

Nie ma co ukrywać, trudno jest wrzucić na wyższy bieg, kiedy trzeba trenować na szlakach ze śniegiem po pas. Tak było, kiedy po raz pierwszy miałam Merrell MTL Long Sky 2 na nogach – wybraliśmy się na wycieczkę biegową na Chryszczatą w sercu Bieszczad.

Bardzo podoba mi się zastosowanie rozwiązania wbudowanego wewnętrznego “bucika” dla lepszego dopasowania do kształtu stopy. Oznacza to, że dzięki zintegrowanemu językowi, który łączy się z dwóch stron z cholewką buta, tworzy się również pewnego rodzaju elastyczna struktura, która bardzo skutecznie chroni nasze stopy przed dostaniem się śniegu, kamyczków, czy też błota do wnętrza buta. 

Merrell MTL Long Sky 2 polubią pożeracze szlaków.

Początkowo trochę obawiałam się, że but będzie zbyt sztywny. Niepotrzebnie. Cholewka pokryta jest drobną siateczką, która zapewnia dobrą oddychalność stopy i jest niezwykle elastyczna. Tym samym, już przy pierwszym treningu czułam, że but jest idealnie skrojony na moją stopę. Określiłabym go jako neutralny czy może bardziej uniwersalny – osobiście zdarzyło mi się biegać i w szerszych, ale i w zdecydowanie węższych.

Cholewka jest lekka i oddychająca.

W dodatku Merrell MTL Long Sky 2 posiada specjalne miejsce na wpięcie stuptutów oraz gumkęgumeczkę, za którą możemy założyć związane sznurówki. Tym samym uniknęłam ciągłego dostawania się śniegu do środka, jak i rozwiązywania sznurówek, które podczas kilkugodzinnego treningu cały czas były na swoim miejscu bez konieczności poprawiania wiązania. 

UX3Xw5gTDXCDvNONV4KI202WzXpFfqVC97GkInfzdiiU4 k6vqdicigzU7tMqnImkzBEktcfqr580YBr4Pxc9FT5 jjjn37xvXOAnevgKNFW8 T7me0Ff80hntUnwWaPKzpEZTwdpa8MGjv0Pn0kaw

Beskid Sądecki bez tajemnic – ślisko ponad miarę!

Kolejnym treningiem była wycieczka biegowa na Halę Łabowską z Łabowca, gdzie śliskie kamienie, korzenie i spora ilość zlodowaciałego śniegu to norma z początkiem marca. Iście rewelacyjne podłoże do testów podeszwy z technologią Vibram® MegaGrip®, która znana jest mi nie od dziś, gdyż z wielką przyjemnością biegam w butach z jej zastosowaniem.

Muszę przyznać, że na podbiegach czułam się pewnie, nawet, kiedy pojawiał się jakiś śliski element – czułam, że mogę się spokojnie odbić od podłoża, dzięki dobremu gripowi podeszwy, która dawała mi sporo mentalnego komfortu. Podczas zbiegu czułam jak kołki bieżnika “zaczepiają się” o podłoże, ale pozwalają mi w odpowiednim momencie przeć naprzód.

Co więcej, przy użyciu pianki FloatPro Foam™ w podeszwie środkowej wraz z wkładką rock plate, nadepnięcie i uderzenie stopą o wystający kamień nie stanowiło większego problemu. Użyte technologie pozwalają na zminimalizowanie siły, z jaką przeszkoda oddziałuje na nasze stopy. Dodatkowo ważna jest ochrona dużego palca przez wzmocnienie na siateczce cholewki.

Merrell MTL Long Sky 2 nie boi się nawet beskidzkiego błota
Podeszwa FloatPro izoluje od podłoża

W poszukiwaniu wiosny, czyli błoto i plucha w Beskidzie Niskim

Do odważnych świat należy! Powitałam wiosnę na szlakach Beskidu Niskiego, gdzie na śmiałków czekało sporo błota i wyzwań. Obrałam kurs na Lackową, która znana jest z piekielnego podejścia od strony Ropek. Tu wyjątkowo pomocny okazał się agresywny bieżnik, który pozwolił na pokonanie tego odcinka bezpiecznie. Zrobiło się również dość ciepło i obawiałam się, że stopa może się mocno spocić.

Na szczęście najnowszy model Merrell MTL Long Sky 2 ma bardzo dobry system cyrkulacji powietrza – oznacza to, że ciepło i pot są odprowadzane na zewnątrz. A dostająca się woda (np. z kałuży czy padającego mocno deszczu) jest odprowadzana na zewnątrz, dzięki cholewce wykonanej z tworzywa TPU oraz siateczkowych paneli. 

Tutaj znowu sprawdził się dość agresywny bieżnik z 5 mm kołkami. Jednak mimo tego, but nie jest twardy. Dzięki zastosowaniu dodatkowych technologii, m.in. FloatPro Foam™, posiadamy dodatkową warstwę izolacyjną od podłoża, która dodaje miękkości przy każdym kroku. Nie przeszkadzają nam napotkane kamienie, korzenie i inne niespodzianki terenu. Tym samym w tym bucie do zadań specjalnych możemy biegać przez bardzo długi czas i nie narażać się na ból stóp. 

Merrell MTL Long Sky 2 wyposażono w podeszwę Vibram

Wygoda na szlaku w Tatrach

W marcu jak w garncu. Wykorzystując ostatnie tchnienie zimy, wybrałam się do schroniska w Murowańcu. Droga była bardzo przyjemna i łatwa – w końcu to zaledwie 6 km z parkingu do przepysznej jajecznicy w schronisku. Zdecydowałam się na Merrell MTL Long Sky 2, ponieważ obawiałam się, że na szlaku będzie sporo lodu. Zamiast lodu była mocno ubita warstwa śniegu – dość twarda, ale na szczęście nie odbiło się to na moim komforcie, właśnie dzięki piance w śródpodeszwie oraz wkładce z pianki EVA. 

Dlatego też Merrell jest nie tylko butem do zadań specjalnych, ale też bardzo dobrym butem terenowym, który sprawdzi się na śniegu, jak i na leśnych ścieżkach.

Dla kogo są Merrell MTL Long Sky 2?
TEST: Merrell MTL Long Sky 2 31

Dla kogo Merrell MTL Long Sky 2?

Miałam wobec tego modelu sporo oczekiwań. Przede wszystkim byłam ciekawa, czy but tak lekki jest w stanie udźwignąć wyzwania trudnego technicznie terenu (błoto, kamienie, korzenie, śnieg, lód) przy jednoczesnym komforcie i lekkości kroku. Mogę zaświadczyć, że Merrell MTL Long Sky 2 przerósł moje oczekiwania – nie dość, że sprawdza się na wymagającym, grząskim i błotnistym terenie, to stanowi też dobre rozwiązanie na zwykłe leśne ścieżki.

Sądzę, że model Merrell MTL Long Sky 2 to but dla wszystkich tych osób, które szukają stabilizacji i bezpieczeństwa w wymagającym terenie. To znaczy wszędzie tam, gdzie potrzebny jest agresywny bieżnik, ale ważny jest też komfort biegu – dlatego, sprawdzi się na długich biegach, również ultra.

Należy również dodać, że but posiada wiele udogodnień, które umożliwiają zadbanie o komfort i bezpieczeństwo w jeszcze większym stopniu. Są to zaczepy na stuptuty, gumka na sznurowadła i dopasowany “wewnętrzny bucik”. 

Warto też dodać, że wiele elementów tego modelu pochodzi z recykclingu, a producent podkreśla, że jest to but w pełni wegański, tj. nie wykorzystano w nich żadnych produktów zwierzęco-pochodnych i nawet kleje nie zawierają składników takiego pochodzenia. Żadne zwierzątko nie ucierpiało przy produkcji tych butów i ja to bardzo szanuję! <3

Merrell MTL Long Sky 2 mają kilka fajnych rozwiązań.

Dane techniczne

Drop4 mm
Waga jednego buta~ 268 g (38,0)
AmortyzacjaŚrednia
DystansŚrednie i długie
TerenKażdy – skalisty, grząski i błotnisty, leśne ścieżki
Długość kołków5 mm
Podeszwa zewnętrznaVibram®, Vibram® Megagrip®
Wkładka wewnętrznaEVA
Inne technologieFloatPro Foam™

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Katarzyna Wilk dołącza do Teamu Salomona!
Następny wpis
10. PKO Białystok Półmaraton – zostało 40 dni do wielkiego jubileuszu!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu