fbpx
Informacje prasowe

Złoty skład elity na ORLEN Warsaw Marathon

Tegoroczna edycja Narodowego Święta Biegania zapowiada wyjątkowo wysoki poziom emocji sportowych – swój udział potwierdziło mnóstwo znanych lekkoatletów. Kogo zobaczymy na starcie? Czy możemy liczyć na nowe rekordy?
zloty sklad elity na orlen warsaw marathon 03

Tegoroczna edycja Narodowego Święta Biegania zapowiada wyjątkowo wysoki poziom emocji sportowych – swój udział potwierdziło mnóstwo znanych lekkoatletów. Kogo zobaczymy na starcie? Czy możemy liczyć na nowe rekordy?

Już 14 kwietnia na starcie ORLEN Warsaw Marathon stanie światowa czołówka biegaczy. W tym roku sporą grupą najlepszych zawodników będą stanowiły kobiety, a próbę bicia rekordu wydarzenia zapowiedziała między innymi Antonina Kwambai, dla której będzie to debiutancki występ na dystansie 42 kilometrów.

ORLEN Warsaw Marathon po raz kolejny może pochwalić się mnóstwem zawodników, którzy przyjęli zaproszenie do udziału – mówi Anna Ziobroń, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN. – Wielu z nich wraca na Narodowe Święto Biegania po raz kolejny, co jest dla nas dużym wyróżnieniem – w końcu to światowa elita wśród biegaczy.

Swój udział potwierdził ubiegłoroczny zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon – Kenijczyk Ezekiel Kemboi Omullo. Tego zawodnika, klasyfikowanego jako Gold Label Runner, nie trzeba przedstawiać nikomu. Często bierze udział w rozmaitych biegach w Polsce. Ubiegły rok był dla niego bardzo udany. Poza Narodowym Świętem Biegania triumfował również w Chinach, podczas Taiyuan Maraton. 

zloty-sklad-elity-na-orlen-warsaw-marathon-01

Izabela Trzaskowska, która w dwóch poprzednich edycjach Narodowego Święta Biegania była najszybszą Polką na dystansie maratońskim, to doświadczona zawodniczka sklasyfikowana jako Silver Label Runner. Czy po raz trzeci utrzyma się na podium? Kolejna osoba, która powraca na ORLEN Warsaw Marathon i jest faworytką do zwycięstwa w kategorii, to ubiegłoroczna zwyciężczyni biegu OSHEE 10 km – Brytyjka Louise Small. Patrząc na tegoroczny skład elity jedno jest pewne – na pewno pretendentek do zwycięstwa na krótszym dystansie nie brakuje! Potwierdza to Marcin Fudalej, opiekun zawodników Elite:

Rok 2019 zapisze się w historii wydarzenia jako rok kobiet. Znacząco podnieśliśmy poziom sportowy zaproszonych zawodniczek na obu dystansach w ORLEN Warsaw Marathon. Wystarczy nadmienić, że wśród zawodniczek na dystansie maratońskim znajdują się takie nazwiska jak Georgina Rono z wynikiem życiowym 2:21:39, czy debiutantki Antonina Kwambai (1:07:50 – półmaraton) i Gladys Yator (1:08:39 – półmaraton). Dotrzymywać kroku zawodniczkom z Kenii będą próbować nasze reprezentantki: Izabela Trzaskalska i Aleksandra Lisowska, które po udanym zeszłorocznym występie postanowiły wrócić i zawalczyć o kwalifikacje olimpijskie – dodaje.

Wyrównanej walki na trasach Narodowego Święta Biegania można się spodziewać również po męskiej części stawki. Ezekiel Omullo powalczy o drugie zwycięstwo z rzędu, ale wykonanie tego zadania utrudniać mu będą Aboye Werkuneh z Etiopii i Kyeva Cosmas z Kenii. Wszyscy wymienieni mogą pochwalić się wynikami życiowymi na poziomie 2:09 i niższymi. Podobnie jak w biegu kobiet, o kwalifikacje olimpijskie walczyć będą nasi reprezentanci, między innymi: Marcin Chabowski, Arkadiusz Gardzielewski i Mariusz Giżyński. W biegu męskim na 10 kilometrów wystartują m.in. Tomasz Grycko (28:56) i Kamil Karbowiak (29:51).

zloty-sklad-elity-na-orlen-warsaw-marathon-02

Narodowe Święto Biegania przyciąga najlepszych lekkoatletów między innymi dzięki wyróżnieniu IAAF Silver Label, przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) dla najlepszych biegów. 

Skład elity ORLEN Warsaw Marathon 2018

Mężczyźni:

  1. Marcin Chabowski (POL) 2:10:27, multimedalista Mistrzostw Polski
  2. Adam Nowicki (POL) 2:17:43, wicemistrz Polski w półmaratonie 2014 r.
  3. Arkadiusz Gardzielewski (POL) 2:11:34, Mistrz Polski w maratonie 2013 r.
  4. Mariusz Giżyński (POL) 2.11:20, 13. zawodnik Mistrzostw Europy w Berlinie w 2018 r.
  5. Emil Dobrowolski (POL) 2:13:50, 10 miejsce ORLEN Warsaw Marathon 2018
  6. Jakub Nowak (POL) 2:14:09, srebrny medal Mistrzostw Polski 2015 w maratonie
  7. Ezekiel Kemboi Omullo (KEN) 2:08:55, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon 2018
  8. Aboye Seyoun Werkuneh (ETH) 2:09:57, zawodnik Gold Label
  9. Kyeva Cosmas Mutuku (KEN) 2:09:57, zawodnik Silver Label
  10. Beijga Mndaye Ragasa (ETH) 2:10:51
  11. Lomwai Kalipus (KEN) 2:13:12
  12. Tekle Tsegay Berhane (ER) 2:12:25

Kobiety:

  1. Izabela Trzaskalska (POL) 2:29:57, zawodniczka Silver Label i najlepsza Polka w ORLEN Warsaw Marathon 2017 i 2018
  2. Aleksandra Lisowska (POL) 2:33:13
  3. Georgina Rono (KEN) 2:21:39, zawodniczka Gold Label
  4. Jerotich Sheilla (KEN) 2:27:43, zawodniczka Gold Label
  5. Wortesa Shure Jemily (ETH) 2:31:50, zawodniczka Gold Label
  6. Savina Nina (BLR) 2:33:36, zawodniczka Silver Label
  7. Sviatlana Kudzelich (BLR) 2:32:04, zawodniczka Bronze Label
  8. Zewude Fantu Jifar (ETH) 2:32:37, zawodniczka Bronze Label
  9. Khamidiva Sitora (UZB) 2.39:00
  10. Kalyuzhna Vicyoriya (UKR) debiut
  11. Kwambai Antonina (KEN) debiut
  12. Yator Gladys (KEN) debiut
Najlepsi zawodnicy startujący w Biegu OSHEE 10 km:

Mężczyźni:

  1. Grycko Tomasz (POL) 
  2. Karbowiak Kamil (POL) 
  3. Krauchenia Siarhei (POL) 
  4. Karl Mae (POL) 
  5. Kipyego Barnabas (KEN)

Kobiety:

  1. Karolina Nadolska (POL) – rekordzistka Polski w biegu na 10 km
  2. Louise Small 32:33 (ENG) – zwyciężczyni zeszłorocznej edycji biegu OSHEE 10 km
  3. Sara Galimberti (ITA) 33:41
  4. Olena Serdiuk (UKR) 32:48
  5. Anna Gosk (POL) 33:40
  6. Dominika Napieraj (POL) 32:22
  7. Iwona Bernardelli (POL) 32:40

ORLEN Warsaw Marathon to największa impreza biegowa w Polsce. W sześciu edycjach wydarzenia wzięło udział prawie 200 tys. biegaczy, a impreza na stałe zapisała się na biegowej mapie Polski. Narodowe Święto Biegania zadebiutowało w 2013 r. Co roku biegacze mają szansę zmierzyć się z własnymi siłami na dwóch dystansach – maratońskim oraz 10 km. W ramach ORLEN Warsaw Marathon organizowane są również Mistrzostwa Polski w maratonie mężczyzn, a wydarzenie posiada wyróżnienie IAAF Silver Label, przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), doceniające wysoki poziom sportowy i organizacyjny maratonu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zacznij biegać w terenie, korzystaj z wiosennych promocji! Zapraszają Salomon oraz Intersport!
Następny wpis
Trwają zapisy na sztafetę maratońską Electrum Ekiden w Białymstoku. Na liście startowej już 80 ekip
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu