fbpx
Zapowiedzi imprez

III RAFAKO Półmaraton – projekt 4Biegi Racibórz

III RAFAKO Półmaraton Racibórz odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia 2017 roku. Zawodnicy do pokonania będą mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A.
iii rafako polmaraton projekt 4biegi raciborz 01

III RAFAKO Półmaraton Racibórz odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia 2017 roku. Zawodnicy do pokonania będą mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A. W ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski Energetyków, Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty i bieg charytatywny. Półmaraton wpisuje się w projekt 4Biegi Racibórz, będący jedną z propozycji świętowania obchodów 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

Cztery biegi – jeden medal z historią w tle

Moda na zdrowy styl życia trwa w najlepsze, a biegi to najprostsza forma rekreacji, co potwierdzają tłumy na imprezach biegowych w Raciborzu. Obecnie miasto realizuje projekt 4Biegi Racibórz, z którego zawodnicy mogą skomponować unikatowy medal.

Racibórz to niewielkie miasto w województwie śląskim. Dotąd słynęło przede wszystkim z prężnej działalności firmy RAFAKO, producenta m.in. kotłów dla branży energetycznej. Od paru lat, o Raciborzu głośno również w gronie biegaczy. Uchodzi ono za jedno z tych miast, które najlepiej potrafią zorganizować imprezy biegowe. Perfekcyjnie działające biuro zawodów, starannie wyselekcjonowane trasy biegowe, bogate punty odżywiania, czy ciekawy pakiet startowy i wyjątkowy medal – takie słowa padały już po pierwszej edycji RAFAKO Półmaraton Racibórz. Echa pozytywnych komentarzy nie milkły przez następne miesiące. A potwierdzeniem tego były wyróżnienia w plebiscycie „ Złoty Bieg” portalu Maratonypolskie.pl. Obie edycje otrzymały kilka wyróżnień w różnych kategoriach, m.in.: PÓŁMARATONY KAMERALNE – poniżej 1000 uczestników – I miejsce; BIEGI DUŻE 500-999 uczestników – II miejsce, BIEGI W MIASTACH 25.000 – 100.000 mieszkańców – II miejsce; BIEGI ORGANIZOWANE PRZEZ URZĘDY MIAST, GMINY, OSIRy…- I miejsce; NAJLEPSZE BIEGI W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM – I miejsce.

iii-rafako-polmaraton-projekt-4biegi-raciborz-03

Przychylne opinie dotyczyły nie tylko półmaratonu, ale też krótszych dystansów, takich jak Bieg Bez Granic, Bieg Nadodrzański czy Bieg Twardziela. Idąc za ciosem, organizatorzy postanowili połączyć najpopularniejsze biegi, tworząc projekt 4Biegi Racibórz. Dodatkową atrakcją jest medal łączony. Pomysł bardzo innowacyjny, ale trafiony w „dziesiątkę”. – Rok temu na próbę połączyliśmy Bieg bez Granic z półmaratonem tworząc jeden medal. Liczba startujących wzrosła dwukrotnie. W tym roku postawiliśmy na 4 części medalu. Zainteresowanie biegami wzrosło kilkukrotnie, a listy startowe zapełniły się na długie tygodnie przed planowanym startem – zapewnia Krzysztof Borkowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

Statystyki nie kłamią, a dla porównania w pierwszych edycja styczniowego Biegu Nadodrzańskiego startowało około 60 osób. Liczba sukcesywnie rosła. W tym roku 442 osoby pokonały regulaminowy dystans. To samo zauważyć można podczas Biegu Twardziela. Trudną, crossową trasę po Arboretum Bramy Morawskiej wcześniej pokonywało max. 100 osób. Podczas tegorocznej VI edycji w rywalizacji wystartowało ponad 500 osób, a lista startowa zapełniła się miesiąc przed terminem startu.

3 maja, 773 zawodników zaliczyło X Bieg bez Granic. Ostatnie z projektu zawody to RAFAKO Półmaraton Racibórz. Zapisy rozpoczęły się 7 lutego, na listach startowych możemy zobaczyć już prawie 500 nazwisk chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu.

Ludzi przyciąga medal, bo jest on atrakcją samą w sobie. Złożony w całość ukazuje najpiękniejsze zabytki Raciborza. Kolejnym argumentem dla biegaczy jest zapewne organizacja. Dokładamy wszelkich starań, aby zawodnicy czuli się komfortowo, a rywalizacji towarzyszyła wspaniała atmosfera, którą zapamiętają na długo i będą chcieli wracać na kolejne edycje – podkreśla Krzysztof Borkowski.

Projekt 4Biegi Racibórz to nie tylko oryginalny medal, ale też walka o Grand Prix Raciborza. Grand Prix to osobna kategoria dla kobiet i mężczyzn, którzy zamierzają startować w całym projekcie. Biegacze zdobywają punty, analogicznie do miejsca, które zajęli. Kto zdobędzie ich najwięcej – wygrywa. Na czym polega punktacja? – Punktacja liczona była od pierwszy zawodów, czyli Biegu Nadodrzańskiego. Wyglądało to tak, że pierwszy zawodnik, który dotarł do mety otrzymał tyle punktów, ile było zawodników, plus dodatkowych 20 za zwycięstwo – tłumaczy K. Borkowski.

Wśród mężczyzn wystartowało 335 uczestników, więc Łukasz Skwarecki, który wówczas wygrał zawody otrzymał 355 pkt. Kolejny zawodnik zdobył 344 pkt w tym 10 za 2. miejsce. Trzeciemu na mecie naliczono 333 plus 5. za podium. Reszta zawodników otrzymała sumę punków adekwatną do zajętego miejsca, z czego ostatni zawodnik na mecie miał 1 punkt.

iii-rafako-polmaraton-projekt-4biegi-raciborz-02

W Biegu Twardziela wystartowało więcej osób, jednak punkty w kat. Grand Prix naliczane były tylko w przypadku zawodników, którzy startowali w poprzednim biegu zaliczanym do projektu. Sportowców w Grand Prix jest mniej niż wszystkich startujących, ale żeby było sprawiedliwie, to pierwsza trójka otrzymała tyle samo punktów, co podczas pierwszego biegu. Ta sama skala punktacji obowiązuje w kolejnych zawodach (Bieg bez Granic oraz RAFAKO Półmaraton Racibórz).

Po każdym biegu najlepszy zawodnik otrzymuje żółtą koszulkę lidera. Obecnie, jest nim Robert Antczak z Raciborza. Wśród kobiet bezkonkurencyjna jest Anna Szyjka.

Medal – najlepszą pamiątką z Raciborza

Racibórz, w tym roku obchodzi wyjątkowy jubileusz, 800- lecia nadania praw miejskich, w obchody wpisuje się również projekt 4 Biegi Racibórz. Dla uczestników raciborskich biegów przygotowano wyjątkowy medal, składający się z czterech części. Połączone utworzą piękną i niepowtarzalną pamiątkę z Raciborza. Taki medal, to rarytas, wśród krążków otrzymywanych na imprezach biegowych.

Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które zdecydowało się na połączenie imprez biegowych. Co za tym idzie, wręczanie medalu łączonego. Widzimy, że ta formuła została bardzo dobrze przyjęta, bo liczba startujących osób w poszczególny biegach zwiększyła się kilkukrotnie. Zawodnicy lubią ducha rywalizacji, dobrą zabawę, a przede wszystkim oryginalne pamiątki z biegów – przyznaje Krzysztof Borkowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

Medal został zaprojektowany w najdrobniejszym szczególe. Każdy kolor i symbol mają swoje znaczenie. Pierwszą jego część można było zdobyć w styczniu, startując w III edycji Biegu Nadodrzańskiego. Meta i start zawodów usytuowane były w Parku Zamkowym, w bliskim sąsiedztwie rzeki Odry oraz Zamku Piastowskiego. Dlatego awers tej części krążka jest niebieski symbolizujący wodę. Na rewersie zaś widnieje kaplica św. Tomasza, którą zobaczymy odwiedzając dziedziniec Zamku Piastowskiego.

iii-rafako-polmaraton-projekt-4biegi-raciborz-04

Kolejny element układanki zaprojektowano w kolorze zielonym, a na jego tyle widnieje wejście do Arboretum Bramy Morawskiej, ponieważ w lesie Obora odbył się VI Bieg Twardziela.

Trzecią część unikatowego krążka zdobyć można było 3 maja uczestnicząc w X Biegu Bez Granic. Zaprojektowano ją w kolorach patriotycznych, a na jej tyle wygrawerowano budynek sądu rejonowego. – Celowo wybraliśmy to miejsce, ponieważ pierwsze zawody odbywały się na Placu Długosza, czyli w bliskim sąsiedztwie sądu – tłumaczy K. Borkowski.

Ostatnią i dla wielu najcenniejszą cześć krążka zdobyć będzie można podczas sierpniowego III RAFAKO Półmaraton Racibórz. Największy element, w kolorze złoto-żółtym przedstawiający Basztę pozwoli ułożyć unikatowy medal w całość. Dla kolekcjonerów organizatorzy przygotowali specjalne ekspozytory.

Akcent charytatywny na półmaratonie

III RAFAKO Półmaraton Racibórz, to nie tylko rywalizacja na 21097,5m, ale też dobra zabawa dla całej rodziny oraz akcent charytatywny. W poprzednich edycjach zawodnicy biegli dla Magdy, Wiktorii i Jurka, zbierając na ich rehabilitacje. Podczas każdej z edycji udało się uzbierać po 16 tys. zł. w tym roku pomocy potrzebuje Michałek, który od dziecka zmaga się z poważnym schorzeniem nerek. – Każdemu, komu nie jest obojętny los Michałka i chciałby wesprzeć go w drodze po zdrowie, zachęcamy do udziału w Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz, który odbędzie się godzinę przed startem biegu głównego, czyli o g. 9.00. Do pokonania będzie jedyne 2,109 km ulicami miasta – zachęca Krzysztof Borkowski.

Autor tekstu: Justyna Korzeniak, Adventure Media

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nie ma mocnych na Dominikę Stelmach!
Następny wpis
MiVia Run 350 – pierwszy zegarek dla biegaczy w portfolio Mio
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu