fbpx
masaz sportowy czesc druga czy wiem czego chce w gabinecie masazu 01 01

Masaż sportowy część druga. Czy wiem, czego chcę w gabinecie masażu?

Często zmęczenie treningowe daje się nam mocno we znaki… ból mięśni nie pozwala nam zasnąć, kolejny trening pogarsza tylko sytuację. W końcu wpadamy na pomysł, aby skorzystać z pomocy drugiej osoby.

Często zmęczenie treningowe daje się nam mocno we znaki… ból mięśni nie pozwala nam zasnąć, kolejny trening pogarsza tylko sytuację. W końcu wpadamy na pomysł, aby skorzystać z pomocy drugiej osoby, która pomoże nam uśmierzyć ból i uciszyć błagalne piski, odchodzące z czeluści naszego organizmu. Masaż sportowy jest dziś naszym tematem.

Decydujemy się na masaż, wchodzimy do gabinetu, ale oprócz szablonowego “dzień dobry” i “chciałbym/chciałabym się wymasować” nie potrafimy powiedzieć nic więcej. Co prawda, to w interesie samego masażysty jest dopasowanie dla nas odpowiedniego masażu, jednak lepiej jest sprecyzować nasz cel w gabinecie masażu i zabłysnąć fachową terminologią. “Poproszę masaż podtrzymująco-kondycyjny” – brzmi lepiej? Nie dość, że jasno określamy czego chcemy, to wprawiamy w osłupienie samego specjalistę, który wiedząc, że nie ma do czynienia z lakiem, z pewnością będzie się przykładał jeszcze mocniej, niż dotychczas!

masaż sportowy

Masaż sportowy – rodzaje

W praktyce rozróżniamy, aż trzy rodzaje masażu sportowego. W wyczynowym sporcie masaż od wielu lat odgrywa niebagatelną rolę w przygotowaniach zawodnika. Sam David Rudisha, rekordzista świata na 800m, stwierdził, że gdyby nie masaż, jego trening nie byłby  w pełni efektywny – co więcej, nie mógłby trenować tak ciężko, jak zwykle.

  • Masaż podtrzymująco-kondycyjny – Jego głównym zadaniem jest podtrzymanie sprawności fizycznej sportowca, wykonywany jest w przerwie pomiędzy poszczególnymi jednostkami treningowymi, zaleca się, aby był stosowany co drugi dzień, jako element uzupełniający szereg zabiegów składających się na odnowę biologiczną.
  • Masaż przedwysiłkowy-zapobiegawczy, jest to masaż tak zwany przed-startowy, którego głównym zadaniem jest dogrzanie i rozluźnienie mięśni po rozgrzewce, wykonuje się go na około 5-10 minut przed startem, trwa maksymalnie do 10 minut, w zależności od masowanego obszaru mięśniowego.
  • Masaż międzywysiłkowy-regenracyjny, zwany także masażem po-startowym lub między-startowym, zawodnik winien poddać się takiemu rodzajowi masażu bezpośrednio po starcie w zawodach lub po bardzo intensywnym treningu (np. trening wytrzymałości tempowej), głównym zadaniem tego masażu jest przyśpieszenie osiągnięcia przez organizm zawodnika, stanu prawidłowego (wyjściowego), czas zabiegu nie powinien przekroczyć 15 minut, z tym, że 4/5 tego czasu przeznaczone jest na masowanie mięśni najmniej obciążonych wysiłkiem, pozostała 1/5 na mięśnie najbardziej zaangażowane pracę podczas startu czy mocnego treningu. Nowością w ostatnich latach jest używanie do tego typu masażu kostek lodu – mięśnie zostają wówczas bodźcowane lodem, a nie jak dotychczas samymi rękoma, ten sposób znacznie przyśpiesza eliminację największego wroga biegacza, czyli KWASU MLEKOWEGO.
  • Masaż powysiłkowy-treningowy, zalecany jest w okresie budowy formy i w okresie startowym, głównym celem tego rodzaju masażu jest przygotowanie organizmu zawodnika do treningu oraz zapobieganie pojawienia się czynników zwiastujących przetrenowanie, ten rodzaj zabiegu odnowy biologicznej przeprowadza się na około 2 godziny po wysiłku fizycznym i może trwać nawet do jednej godziny.

Masaż sportowy, tak samo jak masaż klasyczny, aby był skuteczny, należy wykonywać w seriach nie dłuższych niż 20 zabiegów, po których musimy zastosować przerwę 14-dniową ze względu na odczyn przyzwyczajenia mięśni do bodźców mechanicznych.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
nawet juliusz cezar korzystal z masazu wprowadzenie do masazu sportowego

Nawet Juliusz Cezar korzystał z masażu. Wprowadzenie do masażu sportowego...

Następne
na tropach stresu

Na tropach stresu

Powiązane artykuły

sen biegacza 01
Czytaj dalej

Sen jako regeneracja biegacza.

Na sen poświęcamy około ⅓ swojego życia, jednak nadal jego wpływ na funkcjonowanie organizmu jest niedoceniany. Podczas wzmożonej aktywności zawodowej lub przeładowania obowiązkami to zazwyczaj sen jest jedną z pierwszych rzeczy, z których rezygnujemy forsując jego kosztem zadania dnia codziennego. A sen biegacza jest równie ważny, co jego trening.
salco 02
Czytaj dalej

Ciało biegacza na wysokich obrotach – sól sportowa w procesie regeneracji. Dlaczego warto?

Bieganie to jedna z najbardziej wymagających aktywności - Twój organizm to skomplikowana maszyneria, która podczas treningu biegowego pracuje na bardzo wysokich obrotach. Niezależnie od tego czy pokonujesz długi dystans, czy też właśnie zaplanowałeś interwałowy trening z mocnym akcentem na tempo, Twoje mięśnie wykonują tu niebagatelną pracę. Coraz częściej doceniamy wartość regeneracji - i słusznie! To zdecydowanie najlepsza, a zarazem najbardziej efektywna droga, by wyprowadzić ciało na prostą po starcie w zawodach czy intensywnym, obciążającym treningu. Pod lupę bierzemy sól dla sportowców - Salco Sport Therapy.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM