fbpx
Odnowa biologiczna

Sen jako regeneracja biegacza.

Na sen poświęcamy około ⅓ swojego życia, jednak nadal jego wpływ na funkcjonowanie organizmu jest niedoceniany. Podczas wzmożonej aktywności zawodowej lub przeładowania obowiązkami to zazwyczaj sen jest jedną z pierwszych rzeczy, z których rezygnujemy forsując jego kosztem zadania dnia codziennego. A sen biegacza jest równie ważny, co jego trening.
sen biegacza 01

Na sen poświęcamy około ⅓ swojego życia, jednak nadal jego wpływ na funkcjonowanie organizmu jest niedoceniany. Podczas wzmożonej aktywności zawodowej lub przeładowania obowiązkami to zazwyczaj sen jest jedną z pierwszych rzeczy, z których rezygnujemy forsując jego kosztem zadania dnia codziennego. A regeneracja biegacza podczas snu, jest równie ważna, co jego trening.

Zaburzenia snu są przyczyną obniżenia sprawności psychicznej oraz fizycznej. Odpowiednia jakość i ilość zdrowego snu wpływają na regenerację organizmu, a podczas przerwy nocnej wydziela się wiele substancji chemicznych, takich jak noradrenalina, serotonina, melatonina, acetylocholina oraz np. adenozyna. Podczas snu następuje przerwa w odbiorze bodźców zewnętrznych, jednak mózg w tym czasie nieustannie przetwarza informacje. Wycisza się przemiana materii, obniża się ciśnienie tętnicze, zwalnia oddech oraz uspokaja się tętno.

Aktualnie obserwuje się wzmożone zainteresowanie tematem snu, ponieważ m.in sen uznawany jest za niedołączny element odnowy biologicznej, a także regeneracji biegaczy.

Badania naukowe nad snem u sportowców

Do jednego z badań (Brand i wsp.2010) zaproszono osoby trenujące (około 14 godzin tygodniowo intensywnego wysiłku) i nietrenujące. Okazało się, że sportowcy mieli krótszy czas zasypiania, mniej przebudzeń oraz krótszy sen, z czego wyciągnięto wniosek, że osoby nietrenujące mają gorszą ogólną jakość snu.

W innej publikacji (Reilly i wsp. 2007) wykazano, że niedostateczna liczba snu może wpływać na:

  • zmiany metabolizmu glukozy,
  • zaburzenia neurologiczno-endokrynologiczne,
  • zaburzenia przemiany węglowodanów,
  • spadek apetytu,
  • zmniejszenie ilości spożywanych produktów,
  • zaburzenia syntezy białek,

co idąc dalej, może mieć wpływ na stan odżywienia zawodników, ich metabolizm oraz może obniżać ich wydolność.

Co ciekawe, inne badania (Taheri i wsp. 2012), które skupiły się na wykazaniu, czy jednodniowy brak snu ma jakiekolwiek negatywne skutki mówią, że nieprzespana noc nie ma wpływu na wydolność sportową dnia następnego, ale znacznie skraca czas reakcji. 

Coraz częściej badania o śnie wiąże się z ogólnym stylem życia oraz nawykami żywieniowymi. Rekomendacje dotyczące ostatniego posiłku w ciągu dnia  jakim jest kolacja, określają jasno, że powinien być on spożyty na około 2-3 godzin przed pójściem spać oraz powinien być zbilansowany z lekkich propozycji, które nie będą obciążać układu pokarmowego podczas nocnej regeneracji.

Halson (2013) przeprowadził badania na sportowcach. Można z nich wywnioskować, że połączenie odpowiedniej diety oraz higieny snu daje jego lepszą jakość. Wśród praktycznych zaleceń wskazuje się na następujące zależności:

  • zwiększenie ilości żywności zawierającej wysoki IG może poprawić jakość snu,
  • dieta bogata w węglowodany skraca czas zasypiania,
  • dieta bogata w białko może poprawić jakość snu,
  • produkty zawierające melatoninę (banany, kukurydza) moją skrócić czas zasypiania,
  • spożycie kalorii poniżej zapotrzebowania może pogarszać jakość snu.

Regeneracja biegacza. Sen – jak spać i ile spać?

Wydzielanie melatoniny u osób zdrowych odbywa się w powtarzalnym cyklu regulowanym przez światło i ciemność. Jej ilość zaczyna rosnąć w okolicach godziny 22:00, a swoje największe stężenie osiąga około godziny 2:00 – 3:00 w nocy, natomiast w późniejszych godzinach ilość melatoniny gwałtownie spada. To tłumaczy dlaczego najbardziej optymalną porą do zasypiania jest przedział czasowy między 22:00 a 3:00, przegapienie tego momentu może spowodować trudności z zasypianiem i regeneracją biegacza.

Z dnia na dzień potrzebujemy snu coraz mniej, co oznacza, że im człowiek jest starszy, tym mniej snu potrzebuje. Według rekomendacji National Sleep Foundation (2015) zalecana ilość snu na dobę wynosi:

Zalecana

Dopuszczalna

18 – 25 lat

7 – 9 godzin

6 – 11 godzin

26-64 lat

7 – 9 godzin

6 – 10 godzin

powyżej 65 lat

7 – 8 godzin

5 – 9 godzin

W świecie zwierząt długość snu jest uzależniona od ich gatunku np. żyrafa śpi tylko 2 godziny, natomiast nietoperz potrzebuje już około 22 godziny na dobę.

Coraz częściej mówi się o konieczności korzystania z drzemek regeneracyjnych (tzw. POWER NAP) szczególnie wśród sportowców, jednak jest wiele różnych teorii na temat tego ile najbardziej efektywna drzemka powinna trwać. W medycynie w latach 80. ubiegłego wieku  powstała osobna dziedzina wiedzy, która zajmuje się leczeniem zaburzeń snu, do których klasyfikuje się m.in bezsenność, narkolepcje, lunatyzm i inne.

Regeneracja biegacza następuje m.in. podczas snu – nie zaniedbujcie tego elementu treningu!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Za nami kolejna edycja Maratonu i Półmaratonu Podhalańskiego
Następny wpis
Wybiegaj sobie szczęście! Bieg po życiówkę kontra bieganie dla endorfin – dwa modele osiągania satysfakcji
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu