fbpx
Poradnia biegacza

Białko przed czy po treningu? Jak przyśpieszyć regenerację rezerw glikogenu? – Poradnia Biegacza

Dietetyk sportowy Katarzyna Biłous, odpowiada na pytanie Natalii: Zastanawiałam się ostatnio, czy przyjmowanie białka po treningu biegowym jest słuszne?
poradnia biegacza bialko przed czy po treningu jak przyspieszyc regenracje rezerw glikogenu

Dietetyk sportowy Katarzyna Biłous, odpowiada na pytanie Natalii.

Zastanawiałam się ostatnio, czy przyjmowanie białka po treningu biegowym jest słuszne? Jestem chuda i nie chcę przybrać na masie, zależy mi jedynie na szybkiej regeneracji po treningu. Kiedy zatem spożywać białko – przed czy po treningu? Słyszałam, że posiłek węglowodanowo-białkowy przyśpiesza proces odbudowy glikogenu w wątrobie. Czy to prawda? 

Bezpośrednim źródłem energii umożliwiającym skurcze białka miozyny w tkance mięśniowej, jest kwas ATP. Jego stała zawartość w mięśniach jest dość niska – 2,5 nM/100g suchej masy mięśniowej i nie jest stała. Aby mięśnie mogły pracować, ATP musi mieć energię do odbudowy swojej struktury. Źródłem takich przemian staje się:

  • beztlenowa przemiana glikogenu,
  • tlenowe spalanie cukrów, tłuszczów oraz niewielkiej ilości związków ketonowych.

Stwierdzić można zatem, że nieprzerwany proces odnowy bezpośredniego źródła energii tkanki mięśniowej zależy od dostarczenia organizmowi węglowodanów, tłuszczy i białek razem z pożywieniem.

W przypadku wysiłku krótkiego i intensywnego takim głównym źródłem energii są węglowodany. Posiadają one zdolność do przemian w swojej strukturze w warunkach aktywności anaerobowej – przeważającej przy tego typu wysiłku.

Krótkie i mało intensywne ćwiczenia, zapewniające tkankom odpowiednie natlenienie podczas pracy, umożliwiają organizmowi wykorzystywanie tłuszczy jako podstawowego źródła mocy. Oszczędzane są w ten sposób najcenniejsze składniki odżywcze – węglowodany.

Aktywność długa, dosyć intensywna, charakteryzuje się równoczesnym spalaniem tłuszczy oraz zapasów glikogenu. W przypadku wyczerpania ostatnich rezerw glikogenu, wysiłek nie jest już możliwy, nawet jeśli zgromadzony jest bardzo duży zapas tłuszczy.

Zwiększenie poziomu glikogenu w mięśniach uzyskać można poprzez spożycie posiłków z dużą ilością węglowodanów, spożycie posiłków węglowodanowych poprzedzonych dietą o niskiej zawartości cukrów/ poprzedzoną dużym wysiłkiem mięśniowym (trening).

Zawartość glikogenu w tkance mięśniowej, w zależności od spożywanej diety:

  • dieta normalna – 1,75g/ 100g mięśni
  • dieta białkowo-tłuszczowa – 0,63g/ 100g mięśni
  • dietawęglowodanowa – 3,30g/ 100g mięśni

Nie ma takiej możliwości, aby dostarczyć tkance mięśniowej białka do jej odbudowy “na zapas”. Aminokwasy będące składowymi protein, są wbudowywane w razie potrzeby, a nie “profilaktycznie wypchane” na wypadek jakiejś usterki. Mięśnie zatem zużyją tylko tyle aminokwasów ile potrzebują do normalnego wzrostu, konserwacji swojej struktury i odbudowy. Gdy te potrzeby zostaną spełnione, aminokwasy zostaną zmagazynowane pod postacią tłuszczu, glukozy, bądź spalone jako źródło energii. Pamiętać należy jednak, że białko spełnia niewielką rolę przy wydajności podczas aktywności fizycznej, szczególnie wtedy gdy wraz z dietą dostarczona jest odpowiednia ilość węglowodanów.

Ważne jest spożywanie posiłku białkowo-węglowodanowego przed wyruszeniem na trening. Mała ilość białka (0,1g/każdy kilogram Twojej masy ciała) ułatwi odbudowę białek tkanki mięśniowej. Wystarczająca ilość węglowodanów (1g/kg/h) pomoże w pobraniu tych aminokwasów do mięśni i szybką regenerację rezerw glikogenu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Suplementy diety a bieganie
Następny wpis
Wywiad z Jarosławem Ścigałą, trenerem Angeliki Cichockiej
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu