🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Wywiady

Wywiad z Jarosławem Ścigałą, trenerem Angeliki Cichockiej

Zapytacie kim jest Jarosław Ścigała? W środowisku Królowej Sportu to bardzo ceniony trener, specjalista od treningu średnio i długodystansowego.
wywiad z jaroslawem scigala trenerem angeliki cichockiej

Zapytacie kim jest Jarosław Ścigała? W środowisku Królowej Sportu to bardzo ceniony trener, specjalista od treningu średnio i długodystansowego. Wraz ze swoimi podopiecznymi zdobył ponad 50 medali na Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych od młodzika do seniora. Obecnie pod jego okiem trenuje Angelika Cichocka, ubiegłoroczna mistrzyni Polski na 800 i 1500m. 

Angelika Cichocka (zawodniczka klubu Talex Borzytuchom) w ubiegłorocznym sezonie poczyniła niesamowity progres, poprawiając swoje rekordy życiowe na dystansie 800 metrów (2:00,20) i 1500m metrów (4:06,50). Jarosław Ścigała oprócz tego, że jest trenerem Angeliki Cichockiej, zajmuje się szkoleniem młodzieży w Borzytuchomiu. Z trenerem tej utalentowanej zawodniczki o warunkach treningowych, infrastrukturze innych aspektach treningu rozmawiał Paweł Grzonka. 

Czy w Borzytuchomiu, malowniczej wsi na Pomorzu będącą prawdziwą wylęgarnia talentów powstanie „szkółka lekkoatletyczna” z prawdziwego zdarzenia?

Myślę, że jesteśmy swego rodzaju szkółką lekkoatletyczną, od 4 lat jesteśmy na 3 miejscu w województwie pomorskim, sumując sport młodzieżowy, zdobywamy również dużo medali MP i klas sportowych co świadczy o poziomie, marzeniem są środki finansowe, które pozwoliłyby na profesjonalne  funkcjonowanie klubu.

Co w założeniach ma wejść w kompleks lekkoatletyczny?

Aktualnie gotowa jest dokumentacja techniczna stadionu, mamy wykupiony teren pod inwestycję, byliśmy na liście PZLA zgłoszonej do MSiT (orlik lekkoatletyczny), niestety temat upadł z odejściem ministra Drzewieckiego. Czytałem, że nowa Pani minister wizytując PZLA wykazała zainteresowanie tematem. W naszym przypadku kosztorys jest drogi z uwagi na brak infrastruktury i zwiększone koszty robót ziemnych. W założeniu ma to być bieżnia 6 torowa z 8 torami na prostej, z możliwością rozegrania  wszystkich  konkurencji biegowych i technicznych. 

Czy są jakieś trudności w procesie realizacji inwestycji? W kuluarach głośno mówi się o tym, że włodarze gminy ciągle przesuwają terminy. Jak opóźnienie wpływa na przyszłość klubu oraz zagospodarowania czasu wolnego młodzieży?

Pierwsze rozmowy o stadionie były w roku 2006. Oprócz PZLA złożyliśmy wniosek do RPO, ale nie otrzymaliśmy  dotacji unijnej. Stadion w Borzytuchomiu nie zostanie wybudowany bez wsparcia środków zewnętrznych. Niestety na dzisiaj nie jestem optymistą w tej materii. Pozostaje nam czekać na przychylność ministerstwa sportu lub nowe rozdanie środków unijnych. Czas płynie szybko, co roku wiele talentów nam ucieka z braku bazy. Dzisiaj musimy trenować w Słupsku czy Chojnicach, co dodatkowo obciąża budżet klubu. Potrafimy zachęcić młodzież do sportu co pokazuje Cross Festival. Młodzież jest chętna do trenowania , ale nie każdy ma talent do biegów średnich i długich, które są naszą domeną. Taka baza pozwoliłaby na rozwijanie uzdolnień w skokach, rzutach i sprintach. Mając stadion moglibyśmy organizować czwartki LA, ligę gimnazjalną, zawody powiatowe i nawet ogólnopolskie. Dzisiaj około 100 dzieci związanych z naszym klubem jeździ na czwartki LA do Słupska, duża grupa na inne zawody od młodzika do seniora, nie wspominając o codziennych treningach. 

Jak Trenera zdaniem wpłynęłoby to na zwiększenie potencjału szkoleniowego klubu Talex Borysław Borzytuchom?

Sądzę , że szybko zaistnielibyśmy w konkurencjach technicznych. Kadra trenerska posiada odpowiednie przygotowanie, wiedzę i doświadczenie niezbędne do pracy w różnych blokach konkurencji LA.  Uzdolnionej młodzieży również nie brakuje. Potrzebny  jest „ tylko stadion”.

Samodzielnie Trener założył klub, w którym był jedynym szkoleniowcem. Jak to wygląda dzisiaj? Ilu w klubie obecnie pracuje szkoleniowców i jakie prowadzą sekcje? Dostają oni jakieś wynagrodzenie? Czy są prawdziwymi pasjonatami, którzy wspólnie pracują dla ogólnego dobra młodzieży, klubu i polskiej lekkoatletyki?

Od dłuższego czasu współpracuję z Markiem Radtke (trener Wojciecha Kałdowskiego), który przeszedł do nas z Baszty Bytów. Pomaga również moje rodzeństwo, nauczyciele z gminy Borzytuchom (w tym wychowankowie klubu) i innych sąsiednich szkół chętni do współpracy. Na stronie klubu wymieniamy trenerów klubowych. Główne grupy prowadzę ja i Marek, mniejsze grupki ma siostra Joanna i Karol Wałdoch (rzuty). Pozostali pracują w ramach swoich szkół.  Z wieloma zawodnikami możemy spotykać się tylko na zawodach i obozach. W klubie nie ma wynagrodzeń. Możemy liczyć na docenienie w ramach środków z ministerstwa za wyniki sportowe (akcja trener itd.). W LA praca trenerska jest dla pasjonatów, wynagrodzenie otrzymują nieliczni (sponsor, samorząd, trener kadry).

Trenera indywidualny dorobek medalowy jako szkoleniowca wynosi? (medale z MP, ME, MŚ, ile rekordów kraju i na jakich dystansach).

  • Jeden rekord Polski młodzieżowy na 1000m autorstwa Angeliki Cichockiej – 2,37,01- Międzyzdroje – 2009.
  • Brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w biegach górskich – Grzegorz Dorszyński – Innsbruck – 2002.
  • Razem około 50 medali Mistrzostw Polski od młodzika do seniora. W tym 20 Angelika Cichocka, Grzegorz Dorszyński 9 medali, po trzy medale Karol Brzeski, Dariusz Złotek, Michał Breszka, 2 medale Jarosław Wrycza, Krzysztof Prabucki, Julia Serafinowska oraz Wojciech Szczypior, Damian Ciecierski, Zbigniew Kaszewski i Łukasz Wirkus.

Co jest najważniejsze w naborze młodzieży do królowej Sportów?

Zachowanie piramidy w selekcji do szkolenia, czyli duża masowość na wstępnym etapie. Dodatkowo uatrakcyjnianie LA przez obozy, ciekawe zawody i inne atrakcje. Należy też dbać o zapewnienie młodzieży niezbędnego sprzętu i nagród za osiągnięcia (system stypendialny – tutaj duża rola samorządu, ale także nagrody w klubie chociażby skromne).

Jakich trzech rad udzieliłby Trener początkującym szkoleniowcom?

  • Spokój – nie należy podpalać się w treningu, Angelika zaczęła trenować w wieku 17 lat, utalentowany zawodnik prędzej czy później rozwinie skrzydła. Na wstępnym etapie ważny jest trening wszechstronny, ja nastawiam się na gry zespołowe i pływanie, sprawność ogólną. Duże sukcesy u młodych ludzi stwarzają dodatkową presję, co z kolei zniechęca przy drobnych niepowodzeniach, sukcesy w sporcie seniorowskim są kwintesencją sportu i docenieniem mądrości trenera.
  • Myślenie – trzeba cały czas myśleć i wyciągać wnioski, ze swoich doświadczeń i doświadczeń innych trenerów czy zawodników.
  • Cierpliwość – ciężka i rzetelna praca daje efekty, nie zawsze od razu, ale przeważnie, oczywiście na miarę możliwości danego zawodnika.

Moje rady to moje doświadczenie, tez nie unikałem i nie unikam błędów, ale staram się z nich wyciągać wnioski na przyszłość.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Białko przed czy po treningu? Jak przyśpieszyć regenerację rezerw glikogenu? - Poradnia Biegacza
Następny wpis
„Jak zacząć biegać” - recenzja
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.