fbpx
Recenzje

„Jak zacząć biegać” – recenzja

Bieganie to z pozoru najłatwiejsza aktywność fizyczna, którą możemy podjąć niemalże z miejsca. Wystarczy odrobina chęci, strój i buty. Bieganie w żaden sposób nie ogranicza człowieka.
jak zaczac biegac recenzja

Bieganie to z pozoru najłatwiejsza aktywność fizyczna, którą możemy podjąć niemalże z miejsca. Wystarczy odrobina chęci, strój i buty. Bieganie w żaden sposób nie ogranicza człowieka, możemy biegać gdziekolwiek chcemy, nie potrzebujemy wymyślnego sprzętu ani infrastruktury. Prostota tej aktywności fizycznej i jej powszechna dostępność, tłumaczy wzrastającą popularność biegania.

Większość osób sądzi, że bieganie to żadna filozofia – wystarczy wyjść z domu i po prostu zacząć biec. Nic bardziej mylnego. Kto ma na swoim koncie kilkaset przebiegniętych kilometrów w nogach zdaje sobie sprawę ile pytań rodzi się w głowie początkującego adepta biegania. Sara Kirkham, doświadczona biegaczka z licznymi sukcesami na koncie, postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom początkujących biegaczy i dosłownie poprowadzić ich za rękę przez świat “tupania”.

Książka „Jak zacząć biegać” podzielona jest na dziewięć rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest innemu zagadnieniu. Wszystkie rozdziały układają się w spójną całość, dającą odpowiedź na tytułowe pytanie – Jak zacząć biegać? Na rynku książek o bieganiu w Polsce brakowało pozycji, która w prosty i przemawiający sposób traktowałaby o treningu dla osób, którym do tej pory nie po drodze było do jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Myślę, że będę zbytnio zuchwały w swojej opinii, jak powiem, że książka „Jak zacząć biegać” to biblia, niezbędnik dla każdego początkującego biegacza.

W pierwszym rozdziale autorka odpowiada na pytanie: “Co nam daje bieganie”. Zalet i pozytywnych konsekwencji regularnego biegania jest naprawdę mnóstwo – dobry początek na zachęcenie nawet najbardziej “antysportowej” osoby.

Kolejny rozdział traktuje o sprzęcie. Czytelnikowi krok po kroku zostaje przedstawione jak dobrać odpowiednie buty, wytłumaczone są zawiłe terminy, często przewijające się specjalistycznych sklepach dla biegaczy. Sara Kirkham omawia sposób doboru ubrania, a także podpowiada, co należy włożyć na siebie, by móc swobodnie biegać o każdej porze roku. W rozdziale nie zabrakło, tak często pomijanego przez autorów różnorodnych publikacji omówienia sprzętu do biegania tylko dla kobiet. Po lekturze tego rozdziału znikną Twoje problemy z odpowiednim ubiorem.

Następne rozdziały w bardzo przystępny sposób opisują, jak wpleść do codziennej aktywności elementy treningu biegowego.  Początkujący adept biegania dowiaduje się jak przygotować się do treningu i jak powinien wyglądać pierwszy trening. W łatwy sposób autorka opisuje czym jest pierwsze wybieganie i jak powinno być przeprowadzone. Ponadto książka zawiera przykładowy plan treningowy dla amatorów i osób, które w swoim życiu liznęły już trochę biegania. W książce znajdziemy również kilkanaście przejrzystych grafik, które obrazują jak się rozciągać i wykonywać poprawnie ćwiczenia wzmacniające nasz aparat ruchu. Autorka prezentuje w książce różne metody rozgrzewki i rozciągania, przypominając jednocześnie, że te dwa elementy są bardzo ważnymi elementami treningu i absolutnie nie można ich lekceważyć. A to częsty błąd początkujących…

Dodatkowo w książce zawarty jest opis diety biegacza pt. “Jedzenie i picie w bieganiu”. Dzięki temu rozdziałowi dowiemy się co jeść przed i po bieganiu, jak prawidłowo się nawadniać, z jakich produktów zrezygnować aby uniknąć przykrych problemów gastrycznych w trakcie treningu.

Bardzo ciekawym elementem książki jest rozdział poświęcony pokonywaniu własnych słabości, czyli różnych chorób tj jak: astma, choroba serca czy otyłość. Autorka w praktyczny sposób objaśnia jak można biegać z tymi dolegliwościami, aby jednocześnie czerpać z biegania przyjemność i korzyści zdrowotne, nie nadwyrężając swojego zdrowia.

Dużym zaskoczeniem jest rozdział o psychologii treningu. Dotychczas psychologia aktywności ruchowej nie była tematem bardzo popularnym w książkach o bieganiu, w każdym razie autorzy nie poświęcali temu zagadnieniu zbyt wiele uwagi. Najnowsze badania i doświadczenia zawodników stawiają psychologię sportu w zupełnie innym świetle, czego dowodem są deklaracje samych zainteresowanych: psychologia sportu to integralna część treningu, bez której ciężko jest osiągnąć niektóre cele, nawet na poziomie amatorskim. I właśnie o tym jest ten rozdział – jak skutecznie wyznaczać cele, jak podtrzymywać motywację na odpowiednim poziomie – tego dowiemy się po lekturze tej części książki.

„Jak zacząć biegać” to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego, kto chciałby uprawiać tę aktywność fizyczną. Prosty i przejrzysty język prowadzi nas za rękę od samego początku – czyli podjęcia decyzji o bieganiu, aż do końca – czyli decyzji o starcie w zawodach dla amatorów. Z czystym sumieniem polecam tę książkę każdemu kto ma w planach postawienie kroku, w kierunku zmiany swojego życia na lepsze. Bo bieganie niewątpliwie czyni życie lepszym…

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wywiad z Jarosławem Ścigałą, trenerem Angeliki Cichockiej
Następny wpis
Pan Bagnat z anchois - mega kanapka biegacza
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu