„Jak zacząć biegać” – recenzja

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Bieganie to z pozoru najłatwiejsza aktywność fizyczna, którą możemy podjąć niemalże z miejsca. Wystarczy odrobina chęci, strój i buty. Bieganie w żaden sposób nie ogranicza człowieka, możemy biegać gdziekolwiek chcemy, nie potrzebujemy wymyślnego sprzętu ani infrastruktury. Prostota tej aktywności fizycznej i jej powszechna dostępność, tłumaczy wzrastającą popularność biegania.

Większość osób sądzi, że bieganie to żadna filozofia – wystarczy wyjść z domu i po prostu zacząć biec. Nic bardziej mylnego. Kto ma na swoim koncie kilkaset przebiegniętych kilometrów w nogach zdaje sobie sprawę ile pytań rodzi się w głowie początkującego adepta biegania. Sara Kirkham, doświadczona biegaczka z licznymi sukcesami na koncie, postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom początkujących biegaczy i dosłownie poprowadzić ich za rękę przez świat „tupania”.

Książka „Jak zacząć biegać” podzielona jest na dziewięć rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest innemu zagadnieniu. Wszystkie rozdziały układają się w spójną całość, dającą odpowiedź na tytułowe pytanie – Jak zacząć biegać? Na rynku książek o bieganiu w Polsce brakowało pozycji, która w prosty i przemawiający sposób traktowałaby o treningu dla osób, którym do tej pory nie po drodze było do jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Myślę, że będę zbytnio zuchwały w swojej opinii, jak powiem, że książka „Jak zacząć biegać” to biblia, niezbędnik dla każdego początkującego biegacza.

W pierwszym rozdziale autorka odpowiada na pytanie: „Co nam daje bieganie”. Zalet i pozytywnych konsekwencji regularnego biegania jest naprawdę mnóstwo – dobry początek na zachęcenie nawet najbardziej „antysportowej” osoby.

Kolejny rozdział traktuje o sprzęcie. Czytelnikowi krok po kroku zostaje przedstawione jak dobrać odpowiednie buty, wytłumaczone są zawiłe terminy, często przewijające się specjalistycznych sklepach dla biegaczy. Sara Kirkham omawia sposób doboru ubrania, a także podpowiada, co należy włożyć na siebie, by móc swobodnie biegać o każdej porze roku. W rozdziale nie zabrakło, tak często pomijanego przez autorów różnorodnych publikacji omówienia sprzętu do biegania tylko dla kobiet. Po lekturze tego rozdziału znikną Twoje problemy z odpowiednim ubiorem.

Następne rozdziały w bardzo przystępny sposób opisują, jak wpleść do codziennej aktywności elementy treningu biegowego.  Początkujący adept biegania dowiaduje się jak przygotować się do treningu i jak powinien wyglądać pierwszy trening. W łatwy sposób autorka opisuje czym jest pierwsze wybieganie i jak powinno być przeprowadzone. Ponadto książka zawiera przykładowy plan treningowy dla amatorów i osób, które w swoim życiu liznęły już trochę biegania. W książce znajdziemy również kilkanaście przejrzystych grafik, które obrazują jak się rozciągać i wykonywać poprawnie ćwiczenia wzmacniające nasz aparat ruchu. Autorka prezentuje w książce różne metody rozgrzewki i rozciągania, przypominając jednocześnie, że te dwa elementy są bardzo ważnymi elementami treningu i absolutnie nie można ich lekceważyć. A to częsty błąd początkujących…

Dodatkowo w książce zawarty jest opis diety biegacza pt. „Jedzenie i picie w bieganiu”. Dzięki temu rozdziałowi dowiemy się co jeść przed i po bieganiu, jak prawidłowo się nawadniać, z jakich produktów zrezygnować aby uniknąć przykrych problemów gastrycznych w trakcie treningu.

Bardzo ciekawym elementem książki jest rozdział poświęcony pokonywaniu własnych słabości, czyli różnych chorób tj jak: astma, choroba serca czy otyłość. Autorka w praktyczny sposób objaśnia jak można biegać z tymi dolegliwościami, aby jednocześnie czerpać z biegania przyjemność i korzyści zdrowotne, nie nadwyrężając swojego zdrowia.

Dużym zaskoczeniem jest rozdział o psychologii treningu. Dotychczas psychologia aktywności ruchowej nie była tematem bardzo popularnym w książkach o bieganiu, w każdym razie autorzy nie poświęcali temu zagadnieniu zbyt wiele uwagi. Najnowsze badania i doświadczenia zawodników stawiają psychologię sportu w zupełnie innym świetle, czego dowodem są deklaracje samych zainteresowanych: psychologia sportu to integralna część treningu, bez której ciężko jest osiągnąć niektóre cele, nawet na poziomie amatorskim. I właśnie o tym jest ten rozdział – jak skutecznie wyznaczać cele, jak podtrzymywać motywację na odpowiednim poziomie – tego dowiemy się po lekturze tej części książki.

„Jak zacząć biegać” to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego, kto chciałby uprawiać tę aktywność fizyczną. Prosty i przejrzysty język prowadzi nas za rękę od samego początku – czyli podjęcia decyzji o bieganiu, aż do końca – czyli decyzji o starcie w zawodach dla amatorów. Z czystym sumieniem polecam tę książkę każdemu kto ma w planach postawienie kroku, w kierunku zmiany swojego życia na lepsze. Bo bieganie niewątpliwie czyni życie lepszym…