Fernanda Maciel – najszybszy bieg na “dach Afryki”!

10 godzin i 6 minut – tyle potrzebowała brazylijska biegaczka Fernanda Maciel, aby zmierzyć się z Kilimandżaro. Żadna kobieta w historii nie zrobiła tego szybciej.

25 września 2017 roku 36-letnia Fernanda Maciel ustanowiła kobiecy rekord szybkości wejścia i zejścia na najwyższy szczyt Afryki liczący 5895 m n.p.m. Biegaczka wyruszyła ze zwyczajowego miejsca startu – wejścia do Parku Narodowego –  i po 7 godzinach i 8 minutach była już na wierzchołku Kilimandżaro. Zejście zajęło jej zaledwie 3 godziny, a cała akcja zamknęła się w rekordowym czasie 10 godzin i 6 minut. Brazylijka pobiła dotychczasowy kobiecy rekord należący od 2015 roku do Niemki Anne-Marie Flammersfeld (8:32 – bieg na szczyt; 12:58 – wejście i zejście). Dla porównania, męski rekord na tej samej trasie wynosi 6 godzin 42 minuty, a jego autorem jest obywatel Szwajcarii i Ekwadoru – Karl Ergloff.

Przed próbą bicia rekordu podczas jednego z treningów na wysokości 5200 m. n.p.m. Fernandę spotkała kamienna lawina. Nie mogło to jednak przestraszyć kobiety, która w wieku 23 lat pokonywała już dystans 600 km w ramach inicjatywy National Running Expedition, a obecnie biega ultramaratony na Saharze.  Ale nie koniec na tym – w 2016 roku Fernanda Maciel ustanowiła również kobiecy rekord szybkości wejścia i zejścia na Aconcaguę – najwyższy szczyt obu Ameryk liczący 6961 m n.p.m.

fernanda-maciel-02

Do trzech razy sztuka! Dopiero za trzecim razem Maciel zdołała uporać się z Aconcaguą. Szczyt ten jest wyzwaniem dla alpinistów, a 45-kilometrowa droga, która na niego prowadzi, oznacza w praktyce: śnieg, lód, stromizny, rzadkie powietrze, a także ryzyko choroby wysokościowej. Miesiące przygotowań dały jednak efekt – Fernanda Maciel została pierwszą kobietą na świecie, która zdołała pokonać tę trasę w czasie poniżej 24 godzin! Wejście i zejście zajęły jej łącznie 22 godziny i 52 minuty (14 godzin 53 minuty – bieg na szczyt, 7:59 – zbieg ze szczytu). Rekordzistą na tym dystansie wśród panów pozostaje wspomniany już Karl Egloff, który wbiegł i zbiegł z Aconcagui w czasie 11 godzin i 52 minut!

Reklama - koniecznie sprawdź!

TIP ZDROWOTNY

Czy wiesz, że w trakcie treningu zwiększane jest wytwarzanie przez organizm tzw. wolnych rodników? To bardzo niepożądany efekt. Aby go niwelować organizm potrzebuje ANTYOKSDANTÓW, czyli przeciwutleniaczy. Antyoksydanty to naturalne substancje chroniące przed rakiem oraz spowalniające proces starzenie się. Działanie antyoksydacyjne mają witaminy C, E i A.

Wiosną i zimą brakuje nam naturalnych antyoksydantów – wtedy zalecana jest suplementacja Witaminą C, a dla osób chcących przyspieszyć metabolizm i odchudzanie CLA 800 (ma również działanie antyoksydacyjne).

Gdzie należy szukać korzeni jej sukcesów? Tuż po swoim rekordowym biegu Fernanda powiedziała:

Zawsze staram się realizować niezwykle trudne projekty, graniczące z niemożliwością! A to była Aconcagua. Bieganie na dużej wysokości bez tlenu, w śniegu, lodzie i przy wiejącym z prędkością 70 km/h wietrze jest bardzo niebezpieczne. Czuję się spełniona i szczęśliwa, że byłam w stanie tego dokonać. Nie urodziliśmy się, żeby odnosić porażki. Potrafimy zdziałać o wiele więcej niż możemy sobie wyobrazić.