fbpx
News & Technologie

Świetni Polacy na Spartathlonie

Do Grecji, na jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie, wybrała się spora grupa polskich biegaczy. Nasi rodacy, podobnie jak na Mistrzostwach Świata w biegu 24-godzinnym, znowu pokazali klasę! Na starcie w Atenach wśród blisko 400 zawodników stanęło 16 reprezentantów Polski (13 dobiegło do mety), a wśród nich m.in. Patrycja Bereznowska, Aleksandra Niwińska czy też Łukasz Sagan i Sebastian Białobrzeski.
swietni polacy na spartathlonie 1

Do Grecji, na jeden z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie, wybrała się spora grupa polskich biegaczy. Nasi rodacy, podobnie jak na Mistrzostwach Świata w biegu 24-godzinnym, znowu pokazali klasę! Na starcie w Atenach wśród blisko 400 zawodników stanęło 16 reprezentantów Polski (13 dobiegło do mety), a wśród nich m.in. Patrycja Bereznowska, Aleksandra Niwińska czy też Łukasz Sagan i Sebastian Białobrzeski.

Historyczny bieg

Trasa Spartathlonu prowadzi od stolicy Grecji Aten do Sparty, a dystans jaki trzeba pokonać wynosi 246 kilometrów. Spartathlon rozgrywany jest od 1983 roku. Bieg i trasa ma swój początek w roku 490 p.n.e., kiedy to grecki posłaniec Fidippides, miał pobiec z Aten do Sparty z prośbą do tamtejszych mieszkańców o pomoc w bitwie pod Maratonem. Według opowieści dystans 246 km miał pokonać w 36 godzin – tyle, ile wynosi limit czasowy.

W Spartathlonie nie może wziąć udziału każdy, a jedynie Ci, którzy spełnili w ciągu ostatnich trzech lat, przynajmniej jeden z czterech stawianych warunków:

  1. Ukończenie biegu na 100 km w czasie krótszym niż 10,5 godziny.
  2. Ukończenie biegu na co najmniej 200 km w czasie krótszym niż 29,5 godziny,
  3. Udział w Spartathlonie i zameldowanie się co najmniej na punkcie kontrolnym Nestani (172 km) w czasie krótszym niż 24:30 godziny.
  4. Ukończenie Spartathlonu.

Mówiąc o trasie wyścigu, że nie jest łatwa, to tak jakby nie powiedzieć nic. Zazwyczaj pogoda nie jest sprzymierzeńcem biegaczy, bo jest dosyć gorąco. Dodatkowo, gdy startujący mają już za sobą 150 kilometrów, czeka na nich góra Sangas (1100 m n.p.m.), a żeby ją zdobyć, trzeba zmierzyć się z 13-kilometrowym podbiegiem! Bieg z Aten do Sparty kończy się przy pomniku króla Leonidasa, a każdy, kto do niego dotrze, otrzymuje wieniec laurowy, który dla wielu jest powodem do dumy na długie lata.

Rok 2017 n.e.

Tytułów wywalczonych przed rokiem mieli bronić Andrzej Radzikowski oraz Katalin Nagy (1. wśród kobiet, 4. w generalnej), ale oboje nie wystartowali. Radzikowski zrealizował przed rokiem swój cel i zapowiedział, że w Spartathlonie już nigdy nie wystartuje, natomiast Nagy (zwyciężczyni w latach 2015 i 2016) odpuściła start z powodu kontuzji i spraw osobistych, które spowodowały, że nie była w stanie przygotować się w 100 procentach. Zapewniła, że pobiegnie za rok.

Nieobecność Nagy sprawiła, że głównymi faworytkami biegu pań zostały Polki – Patrycja Bereznowska oraz Aleksandra Niwińska, czyli aktualne mistrzyni i wicemistrzyni świata w biegu 24-godzinnym. Dla Patrycji był to debiut w Spartathlonie, zaś Aleksandra startowała w nim w 2016 roku, ale musiała zejść przedwcześnie z trasy z powodu problemów żołądkowych.

W tym roku Polki nie miały sobie równych. Wygrała Bereznowska z czasem 24:48:18, co jest nowym rekordem trasy w kategorii kobiet! Niwińska zajęła 3. miejsce (26:28:48), bo nasze reprezentantki rozdzieliła jeszcze Węgierka – Zsuzsanna Maras (25:42:33). Co więcej, wynik mistrzyni świata w biegu 24-godzinnym, był szóstym w klasyfikacji generalnej, a Bereznowska wyprzedziła m.in. Łukasza Sagana – rekordzistę Polski w biegu 48-godzinnym!

swietni-polacy-na-spartathlonie-3

W kategorii mężczyzn najlepiej z Polaków spisał się Sebastian Białobrzeski – wicemistrz świata z Belfastu, który do Sparty dobiegł jako 5. (24:30:07). Wspomniany wcześniej Sagan ukończył bieg na 7. pozycji (24:51:00). Zwycięstwo Bereznowskiej to pierwszy w historii triumf Polki, zarazem drugi triumf Polaków, bo rok wcześniej wygrał Andrzej Radzikowski (23:02:23).

Rekordziści Spartathlonu

Rekord mierzącej 246 kilometry trasy należy do legendarnego Greka Yiannisa Kourosa. W drugiej edycji Spartathlonu dobiegł on na metę w rekordowym czasie 20 godzin i 25 minut! Co więcej, aż cztery najlepsze wyniki w historii należą do Kourosa! Przed tegoroczną edycją najlepszym wynikiem wśród pań mogła się pochwalić Amerykanka Katalin Nagy (25:07:12). Od soboty rekord kobiet należy już do innej zawodniczki – Patrycji Bereznowskiej (24:48:18)!

Na liście z 50 najlepszymi wynikami wszechczasów znajdziemy Andrzeja Radzikowskiego (12. miejsce z czasem 23:02:23), który wygrał Spartathlon w zeszłym roku. Kolejni Polacy na liście to Piotr Kuryło (38. – 24:29:41), Sebastian Białobrzeski (24:30:07) i Łukasz Sagan (24:51:00). Na 48. pozycji znajduje się jedyna kobieta w zestawieniu – Patrycja Bereznowska (24:48:18).

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Fernanda Maciel – najszybszy bieg na "dach Afryki”!
Następny wpis
Moc, energia, zasilanie - czyli jaki rodzaj ogniw wybrać do latarki czołowej
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu