fbpx

Czy bieganie i słuchanie muzyki jednocześnie może sprawiać przyjemność? Może, pod warunkiem, że słuchawki nie wypadają z ucha co dwieście metrów, a muzyka nie brzmi jak odtwarzana z głośników na stacji kolejowej. Warunkom tym na pewno sprostał niemiecki producent sprzętu audio, Teufel, tworząc sportowe słuchawki Airy Sports TWS. Firma, która kocha muzykę i ma wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu dźwięków najlepszej jakości, mogła wypuścić na rynek tylko jeden rodzaj produktu – doskonały. Wreszcie jest coś dla audiofilów, którzy nawet podczas biegania nie chcą rozstawać się z wysoką jakością i dźwięku, i sprzętu. 

TEUFEL

Teufel to niemiecka marka, której historia sięga 1979 roku. Była to wówczas mała, lokalna firma produkująca zestawy głośnikowe do samodzielnego złożenia. Dziś Teufel jest największym w Europie bezpośrednim sprzedawcą produktów audio.  Szczyci się nie tylko świetnym sprzętem za przystępną cenę, ale także umiejętnością reagowania na potrzeby rynku – firma była pionierem tzw. kina domowego, bardzo szybko rozpoczęła sprzedaż online, a niedawno, w związku z boomem na bieganie i uprawianie innych dyscyplin sportowych, do swojej oferty dodała słuchawki douszne stworzone do korzystania podczas aktywności  fizycznej. 

Teufel to niemiecka marka
Teufel to niemiecka marka.

Airy Sports TWS, bo o nich mowa, to bezprzewodowe słuchawki douszne, a skoro zostały wyprodukowane przez firmę kochającą muzykę i mającą ponad czterdzieści lat doświadczenia w branży audio, to można zasadnie spodziewać się produktu wysokiej klasy.

Teufel to produkty wysokiej jakości.
Teufel to produkty wysokiej jakości.

AIRY SPORTS TWS

Opakowanie

A klasa zaczyna się już na etapie opakowania, przecież pierwsze wrażenie nawet najdoskonalszego produktu psuje sztywna, plastikowa obudowa, z którą może sobie poradzić co najwyżej ogrodowy sekator. Tymczasem słuchawki Airy Sports TWS są zapakowane w małe, zwykłe i estetyczne kartonowe pudełko. Teufel wychodzi bowiem z założenia, że co prawda muzyka jest najważniejsza, ale nie może szkodzić środowisku. Dlatego wszystkie niemieckie biura i sklepy Teufel zaopatrywane są w zieloną energię elektryczną, firma rezygnuje ze styropianu jako formy zabezpieczenia delikatnych produktów przed uszkodzeniami, a wszystko pakowane jest w kartony wykonane w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. Dbałość o środowisko nie ogranicza się jednak tylko do opakowań – firma Teufel wychodzi z założenia, że jej produkty powinny służyć jak najdłużej, dlatego na wiele części i komponentów udziela nawet dwunastoletniej gwarancji. 

Ekologiczne opakowanie.
Ekologiczne opakowanie.

Zestaw

W pudełku znajdziemy oczywiście słuchawki, etui do przechowywania i ładowania słuchawek, kabel do ładowania USB C oraz dwa dodatkowe rozmiary wkładek dousznych, wszystko w kolorze czarnym. Wykonanie jest estetyczne, precyzyjne i już na pierwszy rzut oka widać, że wysokiej jakości. Czasami mam awersję do produktów, które są czarne i tylko czarne, ale Airy Sport TWS w matowym odcieniu przywodzą na myśl klasykę, której nie wypada kolorować. W pudełku znajdziemy również instrukcję obsługi w kilku językach. Co ciekawe, słuchawki w miejscu ładowania oklejone są niebieską taśmą, dlatego przed pierwszym użyciem trzeba je naładować. Jest to przemyślane rozwiązanie, zapobiegające wyczerpywaniu się baterii w etui, zanim użytkownik zacznie z niego korzystać.

Zestaw Airy Sports TWS
Zestaw Airy Sports TWS.

Wymiary 

Samo etui waży 70,6 grama, a jego szerokość to 9,34 cm. Idealnie mieści się w dłoni i kieszeni. Natomiast każda ze słuchawek waży 16,4 grama, co w porównaniu do kilkugramowych produktów brzmi jak spory ciężar. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości kilka gramów nie ma takiego znaczenia jak właściwe dopasowanie do ucha, a na tym polu słuchawkom Teufel nic nie można zarzucić. Są one wygodne i dzięki temu niewyczuwalne. Poza tym w przeciwieństwie do lżejszych słuchawki, Teufel Airy Sports TWS wydają się po prostu zrobione z solidniejszych materiałów. 

Słuchawka waży tylko 16,4 gramów.
Słuchawka waży tylko 16,4 gramów.

Sterowanie

Sterowanie jest bardzo proste, intuicyjne i łatwe do zapamiętania. Dotykowe sensory zostały umieszczone pod literą “T”, a korzystanie z nich nie stanowi żadnej trudności. Dodatkowo nie ma podziału na słuchawkę główną, od sterowania i drugą, zbędną, ponieważ korzystanie ze wszystkich funkcji jest możliwe za pomocą zarówno lewej, jak i prawej słuchawki. Może mieć to duże znaczenie dla osób leworęcznych, poza tym dzięki temu można używać tylko jednej, jeśli akurat ktoś ma taką zachciankę, Jedyne, z czego wówczas nie będzie można korzystać, to funkcja sterowania głośnością, ponieważ jej zwiększenie odbywa się za pomocą prawej słuchawki, a zmniejszanie – lewej. 

Sterowanie jest bardzo proste
Sterowanie jest bardzo proste.

Ładowanie

Słuchawki naładowane do pełna działają aż do siedmiu godzin i jest to ich wyjątkowa zaleta. Dodatkowo etui do ich przechowywania to przenośna ładowarka, która umożliwia naładowanie słuchawek do pełna w zaledwie dwie godziny (ładowanie etui do pełna trwa również tylko dwie godziny). Zanim etui się wyładuje i trzeba je będzie podpiąć pod kabel, może prawie trzykrotnie przedłużyć czas pracy słuchawek, dzięki czemu cały zestaw działa do 31 godzin. Do ładowania przewidziano port USB C. Jeśli słuchawki są połączone z telefonem z systemem Apple lub Android, urządzenie wyświetla przybliżony poziom baterii w górnym rogu ekranu. Natomiast etui posiada trzy diody, które w miarę wyczerpywania baterii zaczynają gasnąć. 

Etui to powerbank.
Etui to powerbank.
Diody informują o poziomie naładowania etui.
Diody informują o poziomie naładowania etui.

Muzyka

Wygląd i funkcjonalność to jedno, ale o klasie słuchawek decyduje jednak jakość odtwarzanej muzyki. Teufel wychodzi z tego samego założenia, uważając, że miniaturyzacja sprzętu nie może odbywać się kosztem dźwięku. Dlatego inżynierowie firmy postanowili zamknąć w małych i lekkich słuchawkach taką samą jakość muzyki, jaką umieścili w swoich flagowych systemach POWER HI-FI lub kolumnach najwyższej klasy DEFINION. Jeśli ktoś coś z tego zrozumie, to w Airy Sports TWS znajdziemy liniowe 8-milimetrowe przetworniki HD o wysokim zakresie częstotliwości, magnesy neodymowe oraz aluminiową cewkę drgającą. Do tego technologia Qulacomm® cVc™ oraz mikrofon w każdej słuchawce, co umożliwia bezprzewodowe rozmowy przez telefon, Skype i Facetime w wysokiej jakości oraz sterowanie głosowe przez Google Assistant czy Siri.

Airy Sports TWS w praktyce.
Airy Sports TWS w praktyce.

Dla ludzi mniej obeznanych w technologicznych specyfikacjach wystarczy informacja, że wszystko to ma zapewniać czysty dźwięk, precyzyjne tony wysokie, ciepłe tony średnie i mocny bas, a przy tym dobre tłumienie zewnętrznych hałasów. 

Airy Sports TWS mają kodeki Bluetooth 5.0 z aptX® i AAC, zapewniając streaming muzyki w jakości podobnej do płyty CD, Spotify, Amazon Music, YouTube czy Apple Music (aptX® to kodek ciut wyżej niż standardowy kodek SBC, natomiast AAC to kodek od Apple, bo wiadomo, że Apple musi mieć wszystko swoje i tylko dla siebie). Nowością, z którą do tej pory się nie spotkałam, jest odtwarzanie dźwięków wideo, np. z YouTube czy z gier, synchronicznie z ruchem warg. Sprawdziłam – działa, choć szczerze mówiąc, przy słuchawkach sportowych ma to minimalne znaczenie. 

W praktyce

Firma tylko od sprzętu audio

Stare chińskie przysłowie mówi, że człowiek, który ściga dwa króliki, nie złapie żadnego. Przekładając to na język działalności gospodarczej, zawsze zastanawiam się, czy firma, która oferuje buty do biegania, okulary na rower i kije do golfa, jest w stanie osiągnąć wysoką jakość na każdym z tych pół działalności. W przypadku Teufel ten problem od razu odpada – niemiecka firma zajmuje się i zajmowała od zawsze, tylko sprzętem audio. Od czterdziestu lat jedyne co robi, to dba o to, aby zapewnić nam jak najlepszą jakość muzyki. I widać to – oraz słychać – na pierwszy rzut oka. 

11 1
Teufel zajmuje się tylko jednym – sprzętem audio.

Wysoka jakość dźwięku

Słynna niemiecka precyzja to nie żaden mit. Są to jedne z lepszych słuchawek dousznych, z jakimi miałam do czynienia. Odtwarzana muzyka brzmi tak dobrze, że aż trudno uwierzyć, że są to tylko małe słuchawki, przesyłające dźwięk za pomocą technologii Bluetooth. Jakość muzyki jest tak dobra, że nie trzeba nawet ustawiać maksymalnej głośności, aby dostrzec i docenić wszystkie dźwięki i tony. 

Moje jedyne zastrzeżenie dotyczy basu, który dla mnie jest zdecydowanie zbyt słaby, wielu piosenek nie mogłam słuchać przy maksymalnej głośności, bo zdawały się “piszczeć” do ucha. Jednak mam wrażenie, że może to być wina takiej, a nie innej budowy mojego ucha – kiedy przekręciłam słuchawki pod kątem, w taki sposób, że pałąki zauszników odstawały od głowy, nagle dostrzegłam pełny zakres dźwięku, jaki oferują słuchawki, w tym także świetne basy. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak tylko, kiedy będę chciała posłuchać muzyki w domu, ale na pewno nie będę trzymać słuchawek pod nienaturalnym dla mojego ucha kątem podczas biegania. W twoim przypadku może być zupełnie inaczej. Nie ma to jednak aż takiego znaczenia, ponieważ jak wspomniałam wcześniej – nie trzeba ustawiać słuchawek na maksa, aby docenić piękno odtwarzanej muzyki. 

Airy Sport TWS to słuchawki dla ludzi, którzy kochają muzykę.
Airy Sport TWS to słuchawki dla ludzi, którzy kochają muzykę.

Tłumienie dźwięków otoczenia

Dodatkowo słuchawki są tak dobrze wytłumione, że w słuchaniu muzyki nie przeszkadzają żadne dźwięki. Rozmowy, hałasy ulicy, szum wiatru, nic nie dociera i nie zakłóca muzyki, kiedy w uszach masz Teufel Airy Sports TWS. W najgłośniejszym trybie nie słuchać nawet samochodów na ulicy chyba, że akurat mija cię auto jadące na zbyt niskim biegu i to po nawierzchni z kostki brukowej. Nie jest to być może najbezpieczniejsza opcja, kiedy zdecydujesz się biegać poboczem poza miastem, ale jest to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy kochają muzykę. Poza tym muzykę można ściszyć i tym samym zachować kontrolę otoczenia bez wpływu na jakość odtwarzanych dźwięków. To są bowiem jedne z nielicznych słuchawek, w przypadku których ściszanie muzyki nie pozbawia piosenek połowy tonów i dźwięków. 

Wysoka jakość wykonania i dźwięku
Wysoka jakość wykonania i dźwięku.

Idealne dopasowanie do ucha

Wszyscy biegacze na pewno docenią fakt, że Teufel Airy Sports TWS trzymają się ucha, jak żadne inne słuchawki. Czy pot czy deszcz, żadna słuchawka nie ruszała się, nie skakała, nie przemieszczała się w niechciany sposób, ani tym bardziej nie wypadała z ucha w trakcie biegania. Do tego są one tak idealnie dopasowane, że nawet wiejący wiatr, który lubi wpadać w zakamarki ucha i huczeć między słuchawkami jak orkan, nie ma żadnych szans z Airy Sports TWS. Absolutnie nic nie zagłusza muzyki i nie przeszkadza w jej słuchaniu. A do tego zauszniki nie gryzą się ani z okularami ani z czapką, więc można nosić na sobie, co się tylko zechce bez żadnego dyskomfortu. 

Idealne dopasowanie do ucha.
Idealne dopasowanie do ucha.

Długi czas pracy

Jest już więc ustalone – żadne hałasy, czy to samochód, czy wiatr, nie są w stanie zakłócić piękna odtwarzanej muzyki, której jakość jest na bardzo wysokim poziomie i zachwyci niejednego audiofila. Pozostaje więc już tylko jedna kwestia – jak długo można z nich korzystać? Moim zdaniem siedem godzin bez ładowania to jest naprawdę niezła funkcja, choć przyznam, że podczas pierwszych testów, kiedy wszystko sprawdzałam i głośno słuchałam muzyki, zsumowany czas pracy mógł wynosić plus minus pięć godzin. W praktyce oznacza to, że mogłam korzystać z nich podczas treningów prawie przez cały tydzień, ani razu nie zbliżając się choćby do etui, nie wspominając nawet o kablu. Po prostu odkładałam słuchawki na półkę, a one wyłączały się same, żeby nie tracić baterii, a kiedy ponownie chciałam iść pobiegać, wciąż miałam je naładowane. Niesamowite. Z pewnością możliwości te jeszcze bardziej docenią osoby, które lubią długo biegać. 

Słuchawki działają do siedmiu godzin bez konieczności ładowania.
Słuchawki działają do siedmiu godzin bez konieczności ładowania.

Czy jest tu jakieś “ale”?

Osobiście jestem tymi słuchawkami zachwycona, ale podobno nikt i nic nie jest idealne. Dlatego skoro muszę się do czegoś przyczepić, to będzie to – moim zdaniem – zbyt niska ochrona przed kurzem i wodą, bo tylko w standardzie IPX 3. Jest to tak naprawdę ochrona przed lekkim spryskiwaniem wodą, może drobną mżawką, tymczasem podczas uprawiania aktywności fizycznej wielu z nas poci się w ilości przypominającej stanie pod prysznicem. Nie wiem, czy standard IPX3 w takim przypadku wystarczy. Z drugiej strony, kiedyś złapała mnie taka ulewa, że ledwie widziałam na oczy, mimo to słuchawkom nic się nie stało.

Ochrona w standardzie IPX3.
Ochrona w standardzie IPX3.

A po drugie – basy. Jak wspomniałam wcześniej, dla mnie są niewystarczające, choć oczywiście może być to wynikiem budowy mojego ucha. Słuchawki umiejscowione w uchu w innej niż najwygodniejsza dla mnie pozycji, brzmiały idealnie, jednakże musiałam je wówczas przytrzymywać. Podczas biegania to rozwiązanie na pewno nie sprawdzi się u mnie, ale być może w twoim uchu słuchawki będą leżeć w taki sposób, że będziesz miał wyraźny bas. Ja tego nie miałam, najlepiej słyszałam wysokie tony i musiałam ściszać muzykę, żeby nie “piszczała” mi do ucha.  Ale czy to do końca wada? W końcu słuchanie muzyki na maksa (a Teufel Airy Sports TWS mają moc do 100 decybeli) nie jest wcale bezpieczne dla naszych uszu. Dlatego może to dobrze, że ściszałam słuchawki, tym bardziej że muzyka brzmi w nich bardzo dobrze, nawet gdy jest odtwarzana cicho. Podobno w przypadku pozostałego sprzętu Teufel basy i inne bajery można ustawiać za pomocą aplikacji, ale nie współpracuje ona jeszcze z Airy Sport TWS, jednak mi to w ogóle nie przeszkadza. Uwielbiam sprzęty intuicyjne i praktycznie samoobsługowe, dlatego konieczność instalowania czegokolwiek na telefonie, żeby coś ustawiać, byłaby dla mnie raczej denerwująca. 

Teufel Airy Sports TWS są proste w obsłudze.
Teufel Airy Sports TWS są proste w obsłudze.

Podsumowanie

I to tyle z minusów, jak widać, nie ma ich za wiele, a poza tym są bardzo subiektywne. Bo w przypadku Teufel Airy Sports TWS ciężko się do czegokolwiek przyczepić, te słuchawki są idealne! Robią dokładnie to, czego oczekiwałabym od sportowych słuchawek – zapewniają świetną jakość muzyki, świetne dopasowanie do ucha, wygłuszenie dźwięków otoczenia, do tego są estetycznie wykonane z elementów o wysokiej jakości, i nie zawierają ani zbędnych ozdób ani zbędnych technologicznych bajerów. Ponadto oferują długi czas pracy, poręczne etui oraz intuicyjne i proste sterowanie. Myślę, że będą pasować każdemu, kto kocha muzykę i to niezależnie od tego, czy akurat biega, czy nie. Ale biegacze będą szczególnie zadowoleni. 

Plusy:

 1. wysoka jakość sprzętu
 2. idealne, precyzyjne wykonanie
 3. estetyczny, klasyczny wygląd
 4. bardzo dobra jakość muzyki
 5. długi czas pracy słuchawek – do 7 godzin, a w przypadku korzystania z etui – do 31 godzin
 6. ładowanie poprzez umieszczenie w etui w dwie godziny do pełna
 7. ładowanie etui w dwie godziny poprzez złącze USB C
 8. automatyczne parowanie słuchawek z urządzeniem po otwarciu etui
 9. słuchawki są lekkie i wygodne
 10. idealne dopasowane do ucha
 11. różne wielkości gumowych nakładek dla lepszego dopasowania
 12. wygłuszenie dźwięków otoczenia
 13. proste, intuicyjne sterowanie dotykowe możliwe za pomocą każdej słuchawki
 14. możliwość zmiany głośności i piosenki z poziomu słuchawki
 15. odbieranie i odrzucanie połączeń z poziomu słuchawki
 16. mikrofon w każdej słuchawce
 17. możliwość dokupienia osobno pojedynczej słuchawki lub etui

Minusy (choć ocena ta jest wysoce subiektywna):

 1. za słaby bas
 2. zbyt niska ochrona przed wodą i kurzem (IPX 3)
Teufel Airy Sports TWS to słuchawki godne polecenia
Teufel Airy Sports TWS to słuchawki godne polecenia.

Biegam, jeżdżę na rowerze, kocham góry i książki, lubię mądre rzeczy. Jestem wegetarianką od kilkunastu lat.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>