fbpx
Informacje prasowe

Moc, energia, zasilanie – czyli jaki rodzaj ogniw wybrać do latarki czołowej

Biegniesz przez ciemny las. Drogę oświetla Twoja czołówka. Nagle jej światło gaśnie i ogarnia Cię pełna ciemność. Tak niestety dzieje się, gdy zamiast sprawdzonych ogniw decydujesz się na zakup tanich akumulatorów lub baterii typu „no name”. Czas wybrać zasilanie, które da z siebie wszystko tak jak Ty, do samego końca i jeszcze dłużej.
moc energia zasilanie czyli jaki rodzaj ogniw wybrac do latarki czolowej 03

Biegniesz przez ciemny las. Drogę oświetla Twoja czołówka. Nagle jej światło gaśnie i ogarnia Cię pełna ciemność. Tak niestety dzieje się, gdy zamiast sprawdzonych ogniw decydujesz się na zakup tanich akumulatorów lub baterii typu „no name”. Czas wybrać zasilanie, które da z siebie wszystko tak jak Ty, do samego końca i jeszcze dłużej.

Żadna latarka, bez odpowiedniego zasilania nie rozświetli drogi przed nami. To ważne, by wybrać dobre ogniwa, jednak typów baterii, akumulatorów czy też ogniw jest tyle, że nawet specjaliści potrafią się pogubić w rozmiarach, typach i pojemnościach. Dziś przybliżymy ten temat na tyle, by bez problemu każdy szybko podjął decyzję, jaki rodzaj baterii czy akumulatora wybrać. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię już przy wyborze czołówki, gdyż zarówno wybór latarki jak i zasilania są nierozłączne.

Akumulator czy klasyczna bateria?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które noszą się z zamiarem zakupu sprzętu elektronicznego zasilanego różnego rodzaju ogniwami. Nie inaczej jest w przypadku wyboru zasilania do latarki czołowej.

Stara dobra bateria

Baterie to jednorazowe źródło zasilania, innymi słowy po ich zużyciu wymieniamy je na nowe. Ich czas pracy różni się w zależności od zastosowanych ogniw galwanicznych, z których jest zbudowana. Trudno określić, która bateria będzie działać najdłużej, gdyż na to mają wpływ warunki zewnętrzne (np. temperatura) oraz pobór mocy przez urządzenia, w której została umieszczona bateria. Jednym z bardziej wymiernych cech opisujących wytrzymałość baterii jest to, ile można ją przechowywać nim ulegnie samorozładowaniu. Mówimy tutaj oczywiście o sytuacji, gdy bateria nie jest używana.

Baterie cynkowo-węglowe

Ten rodzaj baterii to już praktycznie historia, jednak nadal można je spotkać na półkach niektórych sklepów. Ich wada to, krótki czas przechowywania, od 1 roku do 4 lat. Po tym okresie baterie te nadają się do utylizacji. Dodatkowo istnieje ryzyko wylania żrącego elektrolitu.

Baterie alkaliczne

Baterie tego typu są niezwykle popularne. Nadają się do stosowania w przenośnych urządzeniach audio, budzikach i latarkach o niższej mocy świecenia. Ich czas przechowywania wynosi od 4 do 8 lat. Choć ryzyko wylania elektrolitu nadal istnieje, to jest ono znacznie mniejsze i jeśli już, to po całkowitym rozładowaniu baterii.

Baterie Oxyride

Baterie te zawierają oksowodorotlenek niklu NI(O)OH. Ten rodzaj baterii doskonale sprawdzi się w lampach błyskowych, aparatach fotograficznych oraz zaawansowanych latarkach. Ich czas przechowywania wynosi od 6 do 10 lat. Wadą w tym przypadku jest dość wysoka cena.

Baterie litowe

Baterie te posiadają dużą tolerancję na wahania temperatur, od -35 do +60°C. Idealnie nadają się do aparatów fotograficznych, lamp błyskowych i zaawansowanych latarek z regulatorem napięcia. Ich czas przechowywania wynosi nawet do 15 lat. Wadą stosowania tego rodzaju zasilania jest ryzyko spalenia urządzeń bez regulatora napięcia, np. tanich latarek, w których dioda zasilana jest bezpośrednio z baterii, bez żadnych zabezpieczeń (regulatora napięcia). Baterie litowe doskonale sprawdzą się, gdy latarka ma pracować długo bez ryzyka szybkiego samo rozładowania w niskiej temperaturze.

Akumulatory

Przewagą akumulatorów nad bateriami jest możliwość ich ładowania. Choć pozornie znacznie droższe od klasycznych baterii to przy dłuższym użytkowaniu z pewnością zakup akumulatora i ładowarki wyjdzie znacznie taniej. Wystarczy, że wymienimy baterie około 10 razy, aby koszt zakupu droższego akumulatora zaczął się zwracać.   

Akumulatory niklowo-kadmowe Ni-Cd

Akumulatory te są dość wydajne, jednak ich wadą jest efekt „pamięci”. To właśnie ten rodzaj akumulatora należy „formatować”, czyli całkowicie rozładować i ponownie naładować. Choć powoli rezygnuje się ze stosowania tego rodzaju ogniw w codziennym użytkowaniu, to nadal doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach. Nie jest im straszny zakres temperatur od -20 do +50°C. Ogniwa niklowo-kadmowe są także odporne na efekt samorozładowania, co pozwala na długie ich przechowywanie w stanie naładowanym.

Akumulatory niklowo-wodorkowe NiMH

Ten rodzaj akumulatora jest wykorzystywany w szerokim zakresie, od nowoczesnych latarek po ogniwa samochodów hybrydowych. Ich zakres temperatur mieści się w przedziale od -10 do +40°C. Akumulatory niklowo-wodorkowe mają nawet od dwóch do trzech razy większą pojemność niż analogiczne akumulatory niklowo-kadmowe. Wadą tego zasilania jest duża podatność na samorozładowanie i konieczność ich „formatowania”.

Akumulatory litowo-jonowe Li-Ion

Ogniwa te osiągają dwukrotnie większą pojemność niż akumulatory niklowo-kadmowe przy porównywalnych pozostałych parametrach. Ich ogromną zaletą jest brak konieczności formatowania. Ostatnimi czasy dużą popularność zdobyła marka Fenix, która wprowadziła do swojej oferty całą gamę akumulatorów tego typu.

Akumulatory litowo-jonowe to doskonały wybór do nowoczesnych latarek LED. Szczególnie że obecnie pojawiły się także akumulatory tego rodzaju z portem micro USB, dzięki czemu bez problemu naładujemy je zwykłą ładowarką telefoniczną.

Rozładowanie akumulatorów

Poniższy wykres przedstawia charakterystykę rozładowania poszczególnych typów akumulatorów podczas ich użytkowania.

moc-energia-zasilanie-czyli-jaki-rodzaj-ogniw-wybrac-do-latarki-czolowej-01

Rozładowanie prądem 0,2 C oznacza rozładowanie akumulatora w czasie 0,2 godziny (12 minut).

Rozmiary

To podstawowa cecha, na którą należy zwrócić uwagę, gdyż jest ściśle powiązana z naszą latarką. W poniższej tabeli można sprawdzić dokładne wymiary oraz podstawowe ich oznaczenia.

moc-energia-zasilanie-czyli-jaki-rodzaj-ogniw-wybrac-do-latarki-czolowej-02

Na co zwrócić uwagę, by nie uszkodzić latarki i akumulatora?

Przy wyborze ogniwa do latarki należy zwrócić uwagę na to, z jakim rodzajem ogniw współpracuje (np. czy są to akumulator NiMH, czy Li-Ion) i jakie jest dopuszczalne napięcie. Obie informacje znajdują się w instrukcji obsługi swojej latarki.

Decydując się na zakup ogniw z portem micro USB, nie należy ich ładować w klasycznej ładowarce, gdyż mogą one ulec uszkodzeniu. Oczywiście brak konieczności zakupu ładowarki to duża oszczędność.

Nigdy nie należy kupować baterii i akumulatorów typu „no name”. Korzystanie z takich ogniw może spowodować uszkodzenie latarki, a nawet doprowadzić do eksplozji na skutek ich przegrzania, a w konsekwencji okaleczenie ciała. Wystarczy chwilę pomyśleć, czym skończy się taka sytuacja gdy latarka jest umieszczona na głowie.

Tylko oryginalne i sprawdzone ogniwa takich marek jak Fenix, Warta czy Duracell pozwalają na bezpieczne użytkowanie czołówki.  

Jeszcze tylko ładowarka i w drogę?

Decydując się na zakup akumulatorów niezwykle istotną kwestią jest wybór ładowarki. Jedynie przy wyborze akumulatorów z portem USB możemy ją pominąć. Na co zwrócić uwagę dokonując tego zakupu, dowiecie się w kolejnym artykule.

Bartłomiej Bijok

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Świetni Polacy na Spartathlonie
Następny wpis
Sam na sam z nocną ścieżką - bieganie pod pełną kontrolą. Test latarki czołowej Fenix HL23 + KONKURS
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu