fbpx
Buty do biegania

Test On Running CloudFlow

On Running nie zasypia gruszek w popiele, prezentując nowe, coraz lepsze modele butów biegowych oparte na wciąż udoskonalanym…
On Running CloudFlow

On Running nie zasypia gruszek w popiele, prezentując nowe, coraz lepsze modele butów biegowych oparte na wciąż udoskonalanym systemie CloudTec – brzmi jak oklepana formułka marketingowa? Szybko okazuje się jednak, że szwajcarska marka ma sporo argumentów na poparcie tych słów. Sam przekonałem się o tym podczas testów odświeżonego modelu CloudFlow.

Co ważne, “coraz lepsze” nie oznacza w tym przypadku poprawy względem arbitralnie przyjętych wyznaczników. To nie pseudomatematyka “procentów lepszego wybicia” czy tym podobne bajki mają być wskaźnikiem udoskonalenia butów biegowych On Running, ale odniesienie się do opinii, które na temat poprzednich modeli mieli sami użytkownicy.

Mówiąt wprost – On Running słucha swoich klientów i odświeżona wersja modelu CloudFlow jest tego świetnym przykładem.

On Running CloudFlow
Test On Running CloudFlow 21

On Running CloudFlow – krótka charakterystyka

Zanim przejdziemy do omówienia zmian w nowym CloudFlow, przyda nam się kilka suchych faktów, które pozwolą ocenić ten model w odpowiedniej perspektywie.

Mamy tu do czynienia z modelem opartym na platformie “Performance Running”, co w bliższej nam nomenklaturze oznacza buty treningowo-startowe. Dla męskiego rozmiaru 8,5 US CloudFlow ważą 235 g. Mają 6 mm drop (9-15 mm) i wyposażone są w 4 mm wkładkę Ortholite. Zaznaczyć wypada, że model ten występuje nie tylko w wersji męskiej, ale i damskiej. Tę drugą wyróżnia m.in. węższy krój.

On Running CloudFlow
Test On Running CloudFlow 22

Co nowego w odświeżonej wersji CloudFlow?

Jak już wspomniałem, większość zmian w tym modelu wynikała bezpośrednio z opinii użytkowników. Na co zatem zwracali oni uwagę i co w związku z tym poprawiono?

  1. Nowy układ “chmurek” w podeszwie. Dość wyraźnie rozstawione wybrzuszenia podeszwy w pierwotnej wersji CloudFlow sprawiały, że część użytkowników łapała pomiędzy nie kamyczki czy niewielkie gałązki. Obecnie “chmurki” są do siebie zbliżone, dzięki czemu ten problem powinien być w dużej mierze wyeliminowany.
  2. Zmieniony zapiętek. “Płaski” zapiętek pierwotnej wersji On Running CloudFlow został zaokrąglony, dzięki czemu pięta siedzi w nim znacznie lepiej. Doszły do tego zmiany bardziej kosmetyczne – wyraźne elementy odblaskowe zastąpiono nieco mniej krzykliwymi logotypami On.
  3. Mocniejsza amortyzacja. Dodatek pianki Helion sprawia, że biegacze lądujący na pięcie poczują jeszcze większy komfort podczas dłuższych lub bardziej intensywnych treningów. Ta zmiana może wpłynąć także na komfort odczuwany podczas ostatnich kilometrów wyścigu.
On Running CloudFlow
Test On Running CloudFlow 23

Do tego dochodzi nowy system sznurowania, o którym więcej mówię w filmie towarzyszącym temu tekstowi czy odmieniona płytka w podeszwie wewnętrznej, która zapewnia większą “responsywność”, czyli, mówiąc po polsku, szybsze i pewniejsze wybicie podczas dynamicznie pokonywanych odcinków.

Deszcz, dłuższe wybiegania i tempa, czyli CloudFlow w akcji

W związku z panującą w listopadzie aurą, miałem okazje kilkukrotnie sprawdzić CloudFlow na mokrym asfalcie i za każdym razem wracałem z treningu zadowolony. To ważne, bo pamiętam, że w przypadku zeszłorocznych modeli On Running pojawiały się opinie, że nie najlepiej biega się w nich w deszczowe dni. Tym razem jest co najmniej w porządku, a na pewno nie mógłbym z czystym sumieniem napisać, że wypadają w tych warunkach gorzej od konkurencji.

On Running CloudFlow
Test On Running CloudFlow 24

CloudFlow dobrze sprawdzają się również podczas spokojnych wybiegań, dlatego nikt nie powinien mieć obaw co do ich treningowo-startowej charakterystyki. To nie są wycieniowane startówki, w których z braku laku można zrobić trening. Biegacze z nieco dłuższym doświadczeniem treningowym mogą wręcz spokojnie trenować w nich na co dzień i tak też ja je wykorzystywałem. Niezależnie od tego, czy w planie było tempo, spokojne rozbieganie z przebieżkami, bieg w tempie startowym czy po prostu długie i spokojne klepanie – On Running CloudFlow zapewniały wygodę i pewność przy każdym kroku.

Wszechstronność treningowa to jednak nie wszystko – przyjemny dla oka dizajn tych butów sprawia, że często chodzę w nich do pracy czy na spacer. Świetnie prezentują się w zestawieniu z dżinsami czy sportowymi bojówkami.

On Running CloudFlow
Test On Running CloudFlow 25

Na koniec, żeby dać Wam punkt odniesienia, wspomnę, że ważę ok. 80 kg, a w okresie testu biegałem 110-120 km tygodniowo. Były to w dużej mierze lekkie kilometry i dłuższe wybiegania. Wdarło się jednak także kilka biegów tempowych czy krótszych elementów jakościowych, jak przebieżki czy podbiegi. Mój staż biegowy to 7 lat.

Komu mógłbym polecić On Running CloudFlow?

Z pewnością sprawdzą się one u biegaczy, którzy szykują się do wiosennego maratonu czy połówki, a w planach już teraz lub w przyszłości mają 2-3 akcenty w tygodniu. Może to być także świetne przetarcie dla osób, które chciałyby z czasem spróbować swoich sił w typowych butach startowych, ale na razie szukają modelu pośredniego. CouldFlow pozwoli bowiem rozwinąć skrzydła nawet podczas mocnych biegów na 5 km czy milę, ale wybaczy więcej błędów od zwykłej startówki. Dla zaawansowanych biegaczy to może być w zasadzie regularna treningówka, która świetnie sprawdzi się także poza treningami.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Hoka One One nareszcie z GORE-TEX® - Speedgoat 4
Następny wpis
Znamy już trasę 6. Gdańsk Maratonu

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu