Test On Running CloudFlow

On Running CloudFlow
On Running CloudFlow
Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

On Running nie zasypia gruszek w popiele, prezentując nowe, coraz lepsze modele butów biegowych oparte na wciąż udoskonalanym systemie CloudTec – brzmi jak oklepana formułka marketingowa? Szybko okazuje się jednak, że szwajcarska marka ma sporo argumentów na poparcie tych słów. Sam przekonałem się o tym podczas testów odświeżonego modelu CloudFlow.

Co ważne, “coraz lepsze” nie oznacza w tym przypadku poprawy względem arbitralnie przyjętych wyznaczników. To nie pseudomatematyka “procentów lepszego wybicia” czy tym podobne bajki mają być wskaźnikiem udoskonalenia butów biegowych On Running, ale odniesienie się do opinii, które na temat poprzednich modeli mieli sami użytkownicy.

Mówiąt wprost – On Running słucha swoich klientów i odświeżona wersja modelu CloudFlow jest tego świetnym przykładem.

On Running CloudFlow

On Running CloudFlow – krótka charakterystyka

Zanim przejdziemy do omówienia zmian w nowym CloudFlow, przyda nam się kilka suchych faktów, które pozwolą ocenić ten model w odpowiedniej perspektywie.

Mamy tu do czynienia z modelem opartym na platformie “Performance Running”, co w bliższej nam nomenklaturze oznacza buty treningowo-startowe. Dla męskiego rozmiaru 8,5 US CloudFlow ważą 235 g. Mają 6 mm drop (9-15 mm) i wyposażone są w 4 mm wkładkę Ortholite. Zaznaczyć wypada, że model ten występuje nie tylko w wersji męskiej, ale i damskiej. Tę drugą wyróżnia m.in. węższy krój.

On Running CloudFlow

Co nowego w odświeżonej wersji CloudFlow?

Jak już wspomniałem, większość zmian w tym modelu wynikała bezpośrednio z opinii użytkowników. Na co zatem zwracali oni uwagę i co w związku z tym poprawiono?

  1. Nowy układ “chmurek” w podeszwie. Dość wyraźnie rozstawione wybrzuszenia podeszwy w pierwotnej wersji CloudFlow sprawiały, że część użytkowników łapała pomiędzy nie kamyczki czy niewielkie gałązki. Obecnie “chmurki” są do siebie zbliżone, dzięki czemu ten problem powinien być w dużej mierze wyeliminowany.
  2. Zmieniony zapiętek. “Płaski” zapiętek pierwotnej wersji On Running CloudFlow został zaokrąglony, dzięki czemu pięta siedzi w nim znacznie lepiej. Doszły do tego zmiany bardziej kosmetyczne – wyraźne elementy odblaskowe zastąpiono nieco mniej krzykliwymi logotypami On.
  3. Mocniejsza amortyzacja. Dodatek pianki Helion sprawia, że biegacze lądujący na pięcie poczują jeszcze większy komfort podczas dłuższych lub bardziej intensywnych treningów. Ta zmiana może wpłynąć także na komfort odczuwany podczas ostatnich kilometrów wyścigu.
On Running CloudFlow

Do tego dochodzi nowy system sznurowania, o którym więcej mówię w filmie towarzyszącym temu tekstowi czy odmieniona płytka w podeszwie wewnętrznej, która zapewnia większą “responsywność”, czyli, mówiąc po polsku, szybsze i pewniejsze wybicie podczas dynamicznie pokonywanych odcinków.

Deszcz, dłuższe wybiegania i tempa, czyli CloudFlow w akcji

W związku z panującą w listopadzie aurą, miałem okazje kilkukrotnie sprawdzić CloudFlow na mokrym asfalcie i za każdym razem wracałem z treningu zadowolony. To ważne, bo pamiętam, że w przypadku zeszłorocznych modeli On Running pojawiały się opinie, że nie najlepiej biega się w nich w deszczowe dni. Tym razem jest co najmniej w porządku, a na pewno nie mógłbym z czystym sumieniem napisać, że wypadają w tych warunkach gorzej od konkurencji.

On Running CloudFlow

CloudFlow dobrze sprawdzają się również podczas spokojnych wybiegań, dlatego nikt nie powinien mieć obaw co do ich treningowo-startowej charakterystyki. To nie są wycieniowane startówki, w których z braku laku można zrobić trening. Biegacze z nieco dłuższym doświadczeniem treningowym mogą wręcz spokojnie trenować w nich na co dzień i tak też ja je wykorzystywałem. Niezależnie od tego, czy w planie było tempo, spokojne rozbieganie z przebieżkami, bieg w tempie startowym czy po prostu długie i spokojne klepanie – On Running CloudFlow zapewniały wygodę i pewność przy każdym kroku.

Wszechstronność treningowa to jednak nie wszystko – przyjemny dla oka dizajn tych butów sprawia, że często chodzę w nich do pracy czy na spacer. Świetnie prezentują się w zestawieniu z dżinsami czy sportowymi bojówkami.

On Running CloudFlow

Na koniec, żeby dać Wam punkt odniesienia, wspomnę, że ważę ok. 80 kg, a w okresie testu biegałem 110-120 km tygodniowo. Były to w dużej mierze lekkie kilometry i dłuższe wybiegania. Wdarło się jednak także kilka biegów tempowych czy krótszych elementów jakościowych, jak przebieżki czy podbiegi. Mój staż biegowy to 7 lat.

Komu mógłbym polecić On Running CloudFlow?

Z pewnością sprawdzą się one u biegaczy, którzy szykują się do wiosennego maratonu czy połówki, a w planach już teraz lub w przyszłości mają 2-3 akcenty w tygodniu. Może to być także świetne przetarcie dla osób, które chciałyby z czasem spróbować swoich sił w typowych butach startowych, ale na razie szukają modelu pośredniego. CouldFlow pozwoli bowiem rozwinąć skrzydła nawet podczas mocnych biegów na 5 km czy milę, ale wybaczy więcej błędów od zwykłej startówki. Dla zaawansowanych biegaczy to może być w zasadzie regularna treningówka, która świetnie sprawdzi się także poza treningami.