fbpx
Saucony Triumph 17 przeszły test w nieco bardziej wymagających warunkach

SAUCONY Triumph 17 – test asfaltówek

Biegałem już dużo w Saucony. Bardzo dużo. Wtedy był to model Saucony ZEALOT ISO ze względu na cechy, na których mi zależało, to znaczy ulepszony system amortyzacji PWRGRID+, bardzo niska waga – tylko 284 gram (rozmiar, który wybrałem to EUR 46,5), przeznaczone dla stopy neutralnej. Przygotowywałem się w tych butach do startu w biegu 24h. I przygotowałem się na tyle skutecznie, że przebiegłem 184 km.

A tymczasem, po kilku latach, asfaltowe odcinki w Gorcach przemierzam w Saucony Triumph 17. Zaczęło się jeszcze wczesną wiosną, kiedy śnieg w Gorcach wciąż leżał. A potem przyszła wiosna, deszcze, upały, znowu deszcze i tak minęło ponad pół roku. A buty nadal cieszą swoją dynamiką i jakością wykonania. 

Producent butów, marka Saucony opisuje ten model jako “najbardziej amortyzowane ze wszystkich modeli z kolekcji Saucony” i faktycznie wrażenia z biegu potwierdzają to zdanie. Ponieważ od kilku lat mieszkam w górach i dużo rzadziej biegam po asfalcie, pierwszy i drugi, i trzeci raz, kiedy pobiegłem zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Uczucie sprężystości przetoczenia na początku wydawało mi się nawet lekko nienaturalne, ale po kilku km aparat ruchu już się oswoił i można było zacząć czerpać przyjemność z biegu. 

Początek

Buty przyjechały w olbrzymim pudełku, na szczęście bez zbędnych folii czy dodatkowych opakowań, za to z bardzo solidną torbą materiałową. Plus. Po wyjęciu z pudełka od razu pozytywnie zaskakują wyglądem, doborem kolorów i wagą. But w rozmiarze 45 waży 330 g. 

JNl5ksc3mLK2XFhnOaw3H4w95amLGoGIntensywnie jaskrawy kolor podeszwy ma tę zaletę, że jest doskonale widoczny w nocy w światłach samochodów. 

Saucony Triumph 17 to męski model przeznaczony do biegania, nosek okrągły, zapięcie klasyczne sznurowanie. Dodatki to elementy odblaskowe, wzmocniona pięta, wzmocniona partia palców. Wkładka jest wyciągana, co przydaje się w suszeniu po mokrym bieganiu. 

Skuteczną amortyzację docenią zwłaszcza zawodnicy z wagi cięższej, kiedy trzeba wspomagać trochę układ kostny i stawowy (moja waga kręci się w okolicach 90 kg).

  • W co jeszcze wyposażył producent omawiany model:
  • PWRRUN + zapewnia sprężyste i responsywne odczucie pod stopami. Tej pianki jest naprawdę dużo!
  • FORMFIT jest jak fotel kubełkowy dla stopy, po prostu miękka idealnie dopasowująca się cholewka.
  • Amortyzacja, która jest o 28% skuteczniejsza od poprzedniej według producenta.
  • Drop – różnica pomiędzy wysokością pięty i śródstopia – 8 mm.

Jak widać podstawowe założenie to komfort i przyjemność z biegania. I te cechy but spełnia doskonale. Podeszwa skutecznie prowadzi, pianka amortyzuje, a tkana cholewka daje poczucie lekkości. Co ważne, skutecznie trzyma stopę, zwłaszcza okolice piekty. Zapiętek jest skrojony dość wysoko, z dodatkowych kołnierzem wokół pięty, na szczęście nie powoduje to dyskomfortu. Język zintegrowany z cholewką, idealnie dopasowuje się do stopy na podbiciu. Dzięki temu mamy więcej wolnej przestrzeni w strefie palców, co jest bardzo ważne przy długich treningach. Materiał zapewnia skuteczną wentylację, co jak wiadomo jest ważne latem i w czasie długich biegów. 

Mój początek był w marcu, a w Gorcach zima jeszcze była. Dlatego pierwsza sesja foto odbyła się na śniegu.

Saucony Triumph 17 zapewniają komfort i przyjemność z biegania.
Saucony Triumph 17 zapewniają komfort i przyjemność z biegania.
Pomarańczowy bieżników butów poprawia widoczność biegacza po zmroku.
Kolor podeszwy poprawia naszą widoczność po zmroku.
Saucony Triump 17 sprawadzają się w niemal każdych warunkach pogodowych.
Saucony Triumph 17 to miły towarzysz moich wybiegań.

Potem przyszła wiosna, lato i właśnie zaczyna się jesień. Na szczęście buty nadal cieszą, nie widać śladów zużycia, amortyzacja działa nadal doskonale.

Czy to jest model na biegi ultra? Myślę, że tak. Moja najdłuższa wycieczka to ok. 12 godzin marszobiegu. Częściowo poza asfaltem, jak to w górach. But przeznaczony jest na nawierzchnię utwardzoną, jednak radzi sobie skutecznie na w miarę płaskich odcinkach w lesie. Przy odpowiednim dobraniu rozmiaru (uwaga na puchnące stopy po kilku godzinach biegu) but będzie sprawował się bardzo dobrze w czasie długich biegów. Amortyzacja i dynamika pomagają w przetaczaniu stopy, biega się naprawdę lekko. Dobra wentylacja jest kolejną zaletą na długie bieganie. 

Saucony Triump 17 zdają egzamin również w Gorcach!
W Gorcach też zdają egzamin.

Podsumowując, jeśli szukasz buta z doskonałą amortyzacją i komfortem, przymierz Saucony Triumph 17. Szczególnie jeśli to pierwszy kontakt z tą amortyzacją. I co ważne, możesz już znaleźć ten model w doskonałej cenie. 

Kiedy biegasz w Saucony, każdy kolejny kilometr sprawia przyjemność, a decyzja o wyjściu na trening jest dużo prostsza.

  Cechy buta Saucony Triumph 17  
  Przeznaczenie  but treningowy
  Dla kogo  codzienne treningi, duża objętość
  Drop  8 mm
  Waga buta (rozm. 45 EUR)  330 g
  Amortyzacja  bardzo duża
  Wygoda  bardzo wygodne
  Rodzaj stopy  neutralna/supinująca
  Dynamika  wysoka
Podeszwa zewnętrzna
  Bieżnik  4/5
  Odczuwalność podłoża  1/5
  Przyczepność  4/5
Podeszwa środkowa
  Elastyczność  4/5
  Responsywność  4/5
  Wsparcie łuku podłużnego  3/5
  Stabilizacja  4/5
Cholewka
  Dopasowanie  5/5
  Przodostopie  4/5
  Trzymanie pięty  4/5
  Elastyczność  4/5
  System wiązania  klasyczny
  Wentylacja  5/5
  Ochrona palców  2/5
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Fizjoterapiaisport.pl to gabinet prowadzony przez byłego kadrowicza szczypiornistów Tomasza Garbacewicza.

Czym jest PDT-R - wizyta w fizjoterapiaisport.pl

Następne
2020 bandosz ninja warrior 01

Wywiad z Robertem Bandoszem - zwycięzcą Ninja Warrior Polska

Powiązane artykuły

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM