📣 Twoje zdrowie zaczyna się tutaj 🐣 Terminy konsultacji przed Wielkanocą
00 d
00 h
00 m
Buty do biegania

SAUCONY Triumph 17 – test asfaltówek

Biegałem już dużo w Saucony. Bardzo dużo. Wtedy był to model Saucony ZEALOT ISO ze względu na cechy,…
Saucony Triumph 17 przeszły test w nieco bardziej wymagających warunkach

Biegałem już dużo w Saucony. Bardzo dużo. Wtedy był to model Saucony ZEALOT ISO ze względu na cechy, na których mi zależało, to znaczy ulepszony system amortyzacji PWRGRID+, bardzo niska waga – tylko 284 gram (rozmiar, który wybrałem to EUR 46,5), przeznaczone dla stopy neutralnej. Przygotowywałem się w tych butach do startu w biegu 24h. I przygotowałem się na tyle skutecznie, że przebiegłem 184 km.

A tymczasem, po kilku latach, asfaltowe odcinki w Gorcach przemierzam w Saucony Triumph 17. Zaczęło się jeszcze wczesną wiosną, kiedy śnieg w Gorcach wciąż leżał. A potem przyszła wiosna, deszcze, upały, znowu deszcze i tak minęło ponad pół roku. A buty nadal cieszą swoją dynamiką i jakością wykonania. 

Producent butów, marka Saucony opisuje ten model jako “najbardziej amortyzowane ze wszystkich modeli z kolekcji Saucony” i faktycznie wrażenia z biegu potwierdzają to zdanie. Ponieważ od kilku lat mieszkam w górach i dużo rzadziej biegam po asfalcie, pierwszy i drugi, i trzeci raz, kiedy pobiegłem zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Uczucie sprężystości przetoczenia na początku wydawało mi się nawet lekko nienaturalne, ale po kilku km aparat ruchu już się oswoił i można było zacząć czerpać przyjemność z biegu. 

Początek

Buty przyjechały w olbrzymim pudełku, na szczęście bez zbędnych folii czy dodatkowych opakowań, za to z bardzo solidną torbą materiałową. Plus. Po wyjęciu z pudełka od razu pozytywnie zaskakują wyglądem, doborem kolorów i wagą. But w rozmiarze 45 waży 330 g. 

JNl5ksc3mLK2XFhnOaw3H4w95amLGoGIntensywnie jaskrawy kolor podeszwy ma tę zaletę, że jest doskonale widoczny w nocy w światłach samochodów. 

Saucony Triumph 17 to męski model przeznaczony do biegania, nosek okrągły, zapięcie klasyczne sznurowanie. Dodatki to elementy odblaskowe, wzmocniona pięta, wzmocniona partia palców. Wkładka jest wyciągana, co przydaje się w suszeniu po mokrym bieganiu. 

Skuteczną amortyzację docenią zwłaszcza zawodnicy z wagi cięższej, kiedy trzeba wspomagać trochę układ kostny i stawowy (moja waga kręci się w okolicach 90 kg).

  • W co jeszcze wyposażył producent omawiany model:
  • PWRRUN + zapewnia sprężyste i responsywne odczucie pod stopami. Tej pianki jest naprawdę dużo!
  • FORMFIT jest jak fotel kubełkowy dla stopy, po prostu miękka idealnie dopasowująca się cholewka.
  • Amortyzacja, która jest o 28% skuteczniejsza od poprzedniej według producenta.
  • Drop – różnica pomiędzy wysokością pięty i śródstopia – 8 mm.

Jak widać podstawowe założenie to komfort i przyjemność z biegania. I te cechy but spełnia doskonale. Podeszwa skutecznie prowadzi, pianka amortyzuje, a tkana cholewka daje poczucie lekkości. Co ważne, skutecznie trzyma stopę, zwłaszcza okolice piekty. Zapiętek jest skrojony dość wysoko, z dodatkowych kołnierzem wokół pięty, na szczęście nie powoduje to dyskomfortu. Język zintegrowany z cholewką, idealnie dopasowuje się do stopy na podbiciu. Dzięki temu mamy więcej wolnej przestrzeni w strefie palców, co jest bardzo ważne przy długich treningach. Materiał zapewnia skuteczną wentylację, co jak wiadomo jest ważne latem i w czasie długich biegów. 

Mój początek był w marcu, a w Gorcach zima jeszcze była. Dlatego pierwsza sesja foto odbyła się na śniegu.

Saucony Triumph 17 zapewniają komfort i przyjemność z biegania.
Saucony Triumph 17 zapewniają komfort i przyjemność z biegania.
Pomarańczowy bieżników butów poprawia widoczność biegacza po zmroku.
Kolor podeszwy poprawia naszą widoczność po zmroku.
Saucony Triump 17 sprawadzają się w niemal każdych warunkach pogodowych.
Saucony Triumph 17 to miły towarzysz moich wybiegań.

Potem przyszła wiosna, lato i właśnie zaczyna się jesień. Na szczęście buty nadal cieszą, nie widać śladów zużycia, amortyzacja działa nadal doskonale.

Czy to jest model na biegi ultra? Myślę, że tak. Moja najdłuższa wycieczka to ok. 12 godzin marszobiegu. Częściowo poza asfaltem, jak to w górach. But przeznaczony jest na nawierzchnię utwardzoną, jednak radzi sobie skutecznie na w miarę płaskich odcinkach w lesie. Przy odpowiednim dobraniu rozmiaru (uwaga na puchnące stopy po kilku godzinach biegu) but będzie sprawował się bardzo dobrze w czasie długich biegów. Amortyzacja i dynamika pomagają w przetaczaniu stopy, biega się naprawdę lekko. Dobra wentylacja jest kolejną zaletą na długie bieganie

Saucony Triump 17 zdają egzamin również w Gorcach!
W Gorcach też zdają egzamin.

Podsumowując, jeśli szukasz buta z doskonałą amortyzacją i komfortem, przymierz Saucony Triumph 17. Szczególnie jeśli to pierwszy kontakt z tą amortyzacją. I co ważne, możesz już znaleźć ten model w doskonałej cenie. 

Kiedy biegasz w Saucony, każdy kolejny kilometr sprawia przyjemność, a decyzja o wyjściu na trening jest dużo prostsza.

  Cechy buta Saucony Triumph 17  
  Przeznaczenie  but treningowy
  Dla kogo  codzienne treningi, duża objętość
  Drop  8 mm
  Waga buta (rozm. 45 EUR)  330 g
  Amortyzacja  bardzo duża
  Wygoda  bardzo wygodne
  Rodzaj stopy  neutralna/supinująca
  Dynamika  wysoka
Podeszwa zewnętrzna
  Bieżnik  4/5
  Odczuwalność podłoża  1/5
  Przyczepność  4/5
Podeszwa środkowa
  Elastyczność  4/5
  Responsywność  4/5
  Wsparcie łuku podłużnego  3/5
  Stabilizacja  4/5
Cholewka
  Dopasowanie  5/5
  Przodostopie  4/5
  Trzymanie pięty  4/5
  Elastyczność  4/5
  System wiązania  klasyczny
  Wentylacja  5/5
  Ochrona palców  2/5

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czym jest PDT-R - wizyta w fizjoterapiaisport.pl
Następny wpis
Wywiad z Robertem Bandoszem - zwycięzcą Ninja Warrior Polska
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.