fbpx
Buty do biegania

Asics GT 2000 9 – test butów

W Asicsach, poza krótką i bardzo nieudaną przygodą z Nimbusami, nie biegałem od około ośmiu sezonów, więc byłem…
ASICS GT 2000 9 to moje kolejne spotkanie z marką.

W Asicsach, poza krótką i bardzo nieudaną przygodą z Nimbusami, nie biegałem od około ośmiu sezonów, więc byłem bardzo ciekaw wrażeń. Tej marki właśnie były moje pierwsze i drugie w życiu buty biegowe, ale w pewnym momencie każdy z nowych modeli zaczął mnie boleśnie obcierać. Zacząłem więc biegać w innych – w końcu wybór jest ogromny. Technologie, których używano w butach były wówczas zupełnie inne, więc wiedziałem, że porównywanie z nimi nowych nie ma sensu. Asics GT 2000 to jeden z flagowców marki, niektórzy mówią o nich „Cumulusy ze stabilizacją”. Nowa wersja to już dziewiąta odsłona tego modelu, co świadczy o ich popularności. Buty są wyposażone w połączenie dwóch najbardziej znanych systemów amortyzacji używanych przez tego producenta, czyli FLYTEFOAM™ oraz wkładkę GEL™.

Asics GT 2000 – pierwsze wrażenia

Buty w kolorze „Black / Directoire Blue” prezentują się bardzo dobrze. Kolorystyka jest niezwykle wręcz jak na tę markę stonowana. Gdyby nie biało-czerwona podeszwa, nazwałbym je wręcz „eleganckimi” (oczywiście w kategorii butów sportowych). W oczy rzuca się niebieska, żelowa wkładka pod zewnętrzną stroną pięty, która odpowiada za znaczną część amortyzacji. Zdecydowana jej większość jest jednak ukryta wewnątrz pianki podeszwy. 

Najpierw buty trafiły na wagę (prawy: 283g, lewy: 275g), a zaraz później na stopy. Od razu poczułem, że w Asics GT 2000 został poprawiony, typowy dla Asicsów sztywny zapiętek, który obcierał mnie we wcześniejszych modelach. Buty nie mają lekkości typowych startówek, ale też nie są masywne. Są bardzo wygodne, dobrze pasują do mojej stopy wypełniając całkowicie cholewkę, jednak bez uwierania. Ich porównanie do Cumulusów wydaje się być trafione.

Pierwszy bieg po urozmaiconej nawierzchni

Na pierwszy bieg w nowych butach udałem się na swoją typową trasę, która składa się z betonu, asfaltu, leśnych ścieżek i kilku piaskowych wydm – idealny teren na test. Było wilgotno po lekkim, nocnym deszczu, ale już nie padało. Na twardej nawierzchni buty są dosyć miękkie. Bardzo dobre trzymanie stopy – zero chybotania na boki. Miałem wrażenie, że wymuszają na mnie stąpanie całą powierzchnią stopy. Przyczepność na asfalcie i betonie – dobra. 

W lesie natomiast było znacznie gorzej. Na liściach i piachu, już na pierwszych kilku kilometrach kilka razy poczułem ześlizgujące się palce stóp podczas wybicia. Gruba podeszwa za to dobrze izoluje od wszelkich nierówności terenu. Niczego innego się nie spodziewałem – Asics GT 2000 to nie są buty trailowe, a typowe asfaltówki. Po dwóch tygodniach zacząłem już je traktować jako swoje ulubione buty na spokojne treningi.

Asics Gt 2000 gora
But prezentuje się całkiem elegancko.

Z górki na pazurki

Po pierwszych kilku biegach i przyzwyczajeniu do butów, postanowiłem zabierać je na bardziej wymagające treningi. Zacząłem od długich podbiegów, żeby sprawdzić czy odczuję ich wagę. Pod górę nie doznałem nic specjalnego, te kilkadziesiąt gramów więcej to nie jest różnica, którą moje niewysublimowane nogi mogłyby odczuć na treningu. 

Co ciekawe, więcej zastrzeżeń miałem na zbiegach. Zwłaszcza tam, gdzie robiło się stromiej. Pod palcami mają bardzo mało amortyzacji, dodatkowo stabilizacja ruchu stopy przód-tył znacznie ustępuje świetnej stabilizacji przy ruchu na boki. Pomimo tego, że buty zupełnie nie są luźne, palce ześlizgiwały się przy każdym kroku rozpychając się w cholewce. Wyczuwalne było też większe zaangażowanie dużego palucha – w trakcie i po biegu.

Przyspieszamy

Kolejnym sprawdzianem było zabranie Asics GT 2000 na kilka treningów z elementami szybkościowymi. Przyczepność w płaskim terenie zarówno na tartanie jak i na asfalcie jest zupełnie wystarczająca. Stabilizacja stopy za to pozwala bardzo dynamicznie wchodzić w wiraże – duży plus w porównaniu do moich pozostałych treningówek. 

Asics GT 2000 tartan
Test butów – również na tartanie!

Sama dynamika niestety pozostawia już więcej do życzenia. Już przy pierwszych szybszych rytmach uczucie, że buty wymuszają bieganie całą stopą bardzo się nasiliło. Do butów zdążyłem się już przyzwyczaić po przebiegnięciu w nich około 80km, ale mimo to bardzo ciężko było mi ułożyć w nich stopę, żeby dobrze wybić się ze śródstopia. To samo uczucie powtórzyło się na interwałach wykonywanych na stadionie. Po przebiegnięciu treningu pięć razy pięć minut, przy dość nienaturalnym jak dla mnie ułożeniu stopy, do końca dnia czułem, że moje kolana potraktowały to jako dużo większy wycisk niż dostały w rzeczywistości. Sprężystość podeszwy też jest zdecydowanie niższa niż w butach, które są tworzone do szybkiego biegania.

Asics GT 2000 w lesie
Buty Asics GT 2000 w wersji 9 są świetnymi butami do codziennych treningów.

Jak wypadają w porównaniu do innych butów?

Na koniec chciałem jeszcze pomieszać trochę podobnych treningów w nowych GT 2000 i w innych butach. Żeby przekonać się czy jest trochę prawdy w stwierdzeniu, że są to „Cumulusy ze stabilizacją”, porównałem je z nimi na spokojnym biegu. Wrażenia są takie, że GT 2000 lepiej opinają i trzymają stopę, natomiast Cumulusy są bardziej miękkie. Porównałem je też z innymi butami, których używam do lekkich treningów (Nike Zoom Vomero oraz Brooks Aduro) – są nieco twardsze od obu wymienionych, pomimo, że tamte mają już na liczniku 800 i 1000km. 

W starciu z butami treningowo-startowymi, bo typowo startowych nie używam (Nike Air Zoom Elite, New Balance FuelCell TC, Adidas Adizero Boston) przede wszystkim czuć różnicę w ułożeniu stopy (wspomniane wymuszenie stąpania całą stopą w Asicsach) oraz w zależności od konkurenta większą lub mniejszą w wadze. 

IMG 3479
ASICS GT 2000 9 to świetne buty do codziennych treningów.

Asics GT 2000 – podsumowanie

Buty Asics GT 2000 w wersji 9 są świetnymi butami do codziennych treningów. W tej chwili jest to mój pierwszy wybór, kiedy wybieram się na krótki, w miarę spokojny trening w tygodniu. Bardzo dobrze trzymają stopę i świetnie sprawdzają się na twardych nawierzchniach oraz na leśnych ścieżkach, jeżeli jest sucho. Zakładam je też czasem, kiedy trening kończy się kilkoma szybszymi przebieżkami, chociaż to akurat nie jest ich mocna strona. 

Na szybsze, dynamiczne treningi – zdecydowanie wybrałbym model, który lepiej oddaje wybicie ze śródstopia. Na startach dodatkową wadą byłaby ich stosunkowo wysoka waga. Jeżeli naturalnie biegasz „z pięty” lub całą stopą, być może nawet nie odczujesz ich wad w dynamice, które mi przeszkadzały. Jeżeli szukasz butów do codziennego użytkowania, na niezbyt długie biegi, a do tego potrzebujesz stabilizacji stopy – to będzie strzał w dziesiątkę. Nie poleciłbym ich natomiast, jeżeli nawet przy spokojnym biegu naturalnie lądujesz na śródstopiu.

Ogólna ocena buta według mnie to 7/10. Buty bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły, ale notę zaniża ich niska uniwersalność.

CechaAsics GT 2000 9
PrzeznaczenieAsfalt, treningowe
Dla kogoCodzienne treningi
Drop10mm
Waga buta (rozm. 42.5 EUR)280g
Amortyzacja4/5
Wygoda5/5
Rodzaj stopyPronująca
Dynamika2/5
Podobne butyAsics Cumulus
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnik3/5
Odczuwalność podłoża2/5
Przyczepność3/5
Podeszwa środkowa
Elastyczność4/5
Responsywność3/5
Wsparcie łuku podłużnego5/5
Stabilizacja5/5
Cholewka
Dopasowanie5/5
Przodostopie4/5
Trzymanie pięty5/5
Elastyczność4/5
System wiązania4/5
Wentylacja4/5
Ochrona palców4/5

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Pocovidowa rzeczywistość - uratuj, co się da uratować!
Następny wpis
16 maja cykl biegów przeszkodowych Formoza Challenge otworzy sezon w Kaliszu!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu