fbpx
Wege

Przejdź na wege

Wegetarianizm jest nie tylko sposobem odżywiania się, polegającym na wyłącznym spożywaniu pokarmów pochodzenia roślinnego.
przejdz na wege

Wegetarianizm jest nie tylko sposobem odżywiania się, polegającym na wyłącznym spożywaniu pokarmów pochodzenia roślinnego. Wegetarianizm to styl życia – inne spojrzenie na problemy natury zdrowotnej, moralnej, ekonomicznej, filozoficznej. Mając na uwadze różne odmiany wegetarianizmu takie jak: semiwegetarianizm, laktoowopescawegetarianizm, laktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm, weganizm, witarianizm, frutarianizm,  wiele osób zastanawia się, których produktów i w jakich proporcjach należy użyć, by dobrze zbilansować dietę wegetariańską dla organizmu. Bycie wegetarianinem dzięki dostępności produktów roślinnych,  oraz wiedzy na ich temat, jest w obecnym czasie znacznie prostsze niż dawniej. A wiosna, to chyba najlepszy czas na kolorowe szaleństwa w kuchni, nie tylko dla zdeklarowanych wegetarian, ale również dla mięsożerców, którzy choć na jeden dzień mogliby zmienić swoje menu.

Od dobrych kilkunastu tygodni gości u nas wiosna, to najbardziej sprzyjająca pora roku dla osób lubiących poszaleć w kuchni ze świeżymi warzywami i owocami. Wegetarianizm od kilku lat stał się niejako modnym trendem stosowanym przez osoby z różnych pobudek. Jeszcze jakiś czas temu bycie wegetarianinem było dość egzotycznym określeniem dla przeciętnego konsumenta. Jednak trend ten umacnia się i zatacza szersze kręgi. Obecnie bycie wegetarianinem jest modne, podobnie jak bycie „eko” czy „fit”. U niektórych osób nie znajdziemy w jadłospisie mięsa. Może to budzić szereg pytań typu „jak to, bez mielonego?”. Czasem nie ma sensu tego tłumaczyć, wystarczy zaprosić pytających na kotlety z ciecierzycy czy fasolki – one obronią się same.

Oceniając wady i zalety diety wegetariańskiej z punktu żywieniowego, możemy zobaczyć, że niekwestionowanymi walorami tej diety jest niska gęstość energetyczna, wysoka gęstość odżywcza, ograniczona zawartość tłuszczów i NKT, duży udział NNKT, brak lub niewielka zawartość cholesterolu, duża ilość witaminy C, korzystniejsza zawartość błonnika i węglowodanów złożonych. Wadami są niska podaż białka, deficyt witamin B12 i D, bywa też, że jest za niska podaż wapnia, żelaza i cynku.

Poniżej przedstawiam tabelkę, w której zawarte są główne, ale nie jedyne źródła składników odżywczych w diecie wegetariańskiej:

Składnik odżywczy Główne źródło
Białkosoja, soczewica, bób,  groch, fasola, orzechy, produkty zbożowe, nasiona, mleko,
Tłuszczeoleje roślinne, margaryny miękkie, orzechy,
Węglowodanypieczywo, kasze, makarony, ryż, ziemniaki, rośliny strączkowe suche,
Błonnikpieczywo z pełnego przemiału, warzywa, owoce, orzechy, rośliny strączkowe suche
Witamina Cpapryka, pietruszka, pomidory, kapusta, brukselka, truskawki, czarna porzeczka, kiwi
Witaminy z grupy Bprodukty zbożowe z pełnego przemiału, rośliny strączkowe suche, warzywa
Witamina A i B-karotendynia, brokuły, jarmuż
Witamina Eoleje, orzechy, zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe,
Wapńnasiona strączkowe, warzywa liściaste, glony, sezam, orzechy
Żelazoburaki, rośliny strączkowe, glony morskie

To jest bardzo ogólny zbiór produktów, bo jest ich naprawdę dużo, jednak nadający już kierunek maszerującym po zielonym ryneczku.

Aby zachęcić Was chociaż do jednodniowej zamiany swojego menu na wegetariańskie oto poniżej jednodniowy jadłospis bezmięsny:

  1. Śniadanie: Omlet

Składniki:

  • 2-3 pieczarki
  • 1 jajko
  • sól i pieprz
  • pół pomidora
  • ser żółty (mogą być ok. 2 plastry, dla smakoszy sera nawet więcej )
  • olej lub oliwa

Sposób przygotowania:

Jajko rozbić, żółtko oddzielić od białka. Białko ubić na sztywną pianę, następnie dolać żółtko i delikatnie wymieszać. Odkroić “nóżki” od pieczarek, kapelusze pokroić, najlepiej posiekać, dodać do wcześniej ubitej piany z żółtkiem. Na patelni rozgrzać olej/oliwę i nalać masę. Pokroić pomidorki w kostkę, przygotować ser. Na usmażonego omleta położyć ser, poczekać aż się rozpuści i dodać pomidorki. Wszystko doprawić.

  1. II śniadanie: Jogurt naturalny z owocami lub bakaliami, sok

  2. Obiad: Kotlety z ciecierzycy i kaszy jaglanej, kasza gryczana, surówka

Składniki:

  •  Około 100g ulubionych orzechów
  •  250g słodkich ziemniaków (około 1 duży)
  •  250g ciecierzycy
  •  150g kaszy jaglanej
  •  2 szalotki
  •  2 ząbki czosnku
  •  2 łyżki oliwy
  •  ½ łyżeczki kuminu
  •  1 łyżeczka mielonej kolendry
  •  ½ łyżeczki startego świeżego imbiru
  •  1 pęczek świeżej kolendry, posiekanej
  •  1 pęczek natki pietruszki, posiekanej
  •  1 łyżka sosu sojowego

Sposób przygotowania:

  • Ciecierzycę namoczyć na noc i na drugi dzień ugotować. Kaszę i ziemniaki ugotować.
  • Orzechy uprażyć na suchej patelni na złoto-brązowo i grubo posiekać. Szalotkę i czosnek drobno posiekać i usmażyć na odrobinie oliwy, dodając czosnek pod koniec smażenia, aby się nie spalił.
  • Ziemniaki przecisnąć przez praskę, ciecierzycę rozdrobnić np. widelcem, albo w mikserze, wszystko ze sobą wymieszać i doprawić do smaku. Uformować kotlety i smażyć je na oliwie z obu stron na złoto.
  1. Podwieczorek: Sałatka grecka

  2. Kolacja: Placki owsiane

Składniki:

  • serek wiejski granulowany
  • ser żółty
  • jajko
  • płatki owsiane
  • papryka/oliwki (do wyboru)

Sposób przygotowania:

Do miski wsypujemy 5 łyżek płatków owsianych. Wbijamy jedno jajko, mieszamy. Następnie dodajemy 1 łyżkę serka wiejskiego, drobno pokrojoną paprykę/oliwki (ilość dowolna), ser żółty pokrojony w bardzo drobną kostkę/starty na tarce. Wszystko mieszamy i na rozgrzanej patelni formujemy płaskie, nie za duże placuszki. Smażymy do zarumienienia z obu stron.

To tylko przykładowe menu. Wegetarianin długodystansowiec potrafi wykonywać cudowne dania, zarówno na słono, jak i na słodko bez szczypty mięsa. Wiosna to dobry czas na spróbowanie czegoś nowego. Nie namawiam Was do przejścia na wegetarianizm, bo to nie jest tylko rezygnacja z potraw mięsnych, to coś więcej. Zachęcam do spróbowania czegoś innego, a zwłaszcza tych, dla których dzień bez zjedzenia wędliny jest dniem straconym. Taka zmiana będzie korzystna dla organizmu, a kto wie, może zainspiruje kogoś do czegoś więcej?

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
ASICS Outrun the Sun – wyścig najlepszych biegaczy świata ze Słońcem za nami!
Następny wpis
Mistrz w każdym z nas - recenzja książki

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu