fbpx
wybor latarki w kilku krokach to proste jak bieganie 01

Wybór latarki w kilku krokach — to proste jak bieganie

Szukasz prostych odpowiedzi, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej latarki? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik, który sprawi, że już za chwilę wybór odpowiedniego modelu latarki Fenix będzie bardzo prosty, bez względu na to, czy jest to czołówka, czy latarka ręczna. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań, które znajdziesz w niniejszym artykule

Szukasz prostych odpowiedzi, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej latarki? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik, który sprawi, że już za chwilę wybór odpowiedniego modelu latarki Fenix będzie bardzo prosty, bez względu na to, czy jest to czołówka, czy latarka ręczna. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań, które znajdziesz w niniejszym artykule.

Gdzie i do jakich celów będę używał latarki?  

wybor-latarki-w-kilku-krokach-to-proste-jak-bieganie-06

Istotne jest określenie, w jakich warunkach Twój Fenix będzie pracować.  Z tego powodu, latarki Fenix zostały podzielone na kilka kategorii. Każda z nich odzwierciedla pewien zakres zainteresowań lub zadań, do których zostały stworzone.

  • latarki czołowe (HL, HP, HM) – przydatne tam, gdzie potrzebujesz wolnych rąk, od rozbijania namiotu, wspinaczkę, bieganie, po warsztat samochodowy,
  • latarki turystyczne i na co dzień (LD, PD, E) – nie zajmują dużo miejsca w plecaku lub torbie, a jednocześnie mają odpowiednio dużą moc świecenia,
  • latarki rowerowe (BT, BTR, BC) – stworzone dla miłośników turystyki rowerowej,
  • latarki myśliwskie, militarne i patrolowe (TK, RC, UC) – dostosowane do zadań specjalnych w lesie, terenie zabudowanym czy polu walki. W zależności od rodzaju zastosowania znajdziemy modele z możliwością montażu na broń lub latarki patrolowe o dużej mocy świecenia i znaczącym zasięgu.

Jaką latarkę wybrać, patrząc pod kątem zasilania?

wybor-latarki-w-kilku-krokach-to-proste-jak-bieganie-02

Zasilanie w latarkach Fenix można podzielić na trzy kategorie, a każda z nich ma swoje plusy i minusy:

  • klasyczne baterie – ich zaletą jest to, że dostępne w każdym sklepie, a wybrane rodzaje baterii cechują się dużą odpornością na samorozładowanie w niskiej temperaturze. Minusem jest to, że po rozładowaniu nie ma możliwości ponownego ich naładowania, co zwiększa koszt eksploatacji latarki,
  • akumulatory – ogromnym plusem jest to, że możemy ładować je wielokrotnie. Choć jednorazowo zakup akumulatorów i ładowarki jest droższy, tak eksploatacja latarki w dłuższym okresie okazuje się dużo tańsza. Niestety w niskiej temperaturze znacznie szybciej ulegają rozładowaniu.

Czy potrzebuję latarki o dalekim zasięgu, czy raczej szerokim kącie świecenia?

wybor-latarki-w-kilku-krokach-to-proste-jak-bieganie-03

To czy latarka świeci daleko, czy szeroko, ale na małej odległości, zależy od jej układu optycznego. Moc świecenia ma tu drugorzędne znaczenie. Pokazują to przykłady latarek o ogromnej mocy, świecące szerokim światłem, ale na małej odległości oraz te, które mają mniejszą moc, ale ich światło rozchodzi się bardzo wąsko, mając dużo większy zasięg. Zwróć uwagę, że część modeli ma podwójny strumień światła, jeden szeroki, drugi wąski dla zwiększenia zasięgu. Pojawiły się także modele z układem optycznym, który pozwala na płynną zmianę ogniskowania strumienia światła.

By określić to, jakim zasięgiem ma dysponować latarka, najlepiej osadzić ją w pewnych ramach, przykładowo: „Będę używał latarki w domu, podczas gier terenowych i podczas nocnego biegania”.

W podanym przykładzie najlepiej wybrać latarkę czołową ze zmiennym ogniskowaniem, taką jak Fenix HL40R. Świetnie sprawdzi się zarówno w terenie, jak i w domu. Dysponuje odpowiednią mocą świecenia, jak i możliwością dostosowania szerokości kąta świecenia.

Jak widzisz, metoda wyobrażenia sobie sytuacji, w której wykorzystasz latarkę, pozwoli Ci szybko wyselekcjonować modele, które spełnią Twoje wymogi.

Co daje mi duża moc świecenia?

wybor-latarki-w-kilku-krokach-to-proste-jak-bieganie-04

W kwestii doboru mocy należy pamiętać, że im większa ilość lumenów, tym latarka świeci jaśniej. Przy dużej ilości lumenów zwiększa się także zasięg latarki.

Ile trybów powinna mieć moja latarka?

Każda latarka dysponuje kilkoma trybami świecenia, zmieniając je, zmniejszamy lub zwiększamy jej moc, a tym samym w łatwy sposób dostosowujemy jej działanie do sytuacji. Ta cecha sprawia, że jedna latarka okaże się przydatna w wielu sytuacjach.

Jakie wybrać akcesoria?

Akcesoria zwiększają możliwości danego modelu. Jak można zauważyć na wcześniej podanym przykładzie, latarka o dużym zasięgu wraz z dyfuzorem sprawi, że świetnie oświetli pomieszczenie, wnętrze namiotu lub jaskinię. Poniżej opis najczęściej wybieranych akcesoriów:

  • dyfuzory – rozpraszają światło w każdym kierunku. Idealne do oświetlenia dużych pomieszczeń, namiotów lub podczas napraw samochodu,
  • filtry – zmieniają kolor światła latarki, co często wykorzystywane jest podczas polowania,
  • włącznik żelowy – pozwala na łatwe sterowanie włącznikiem światła, gdy latarka jest zamontowana na broni. (tylko wybrane modele latarek serii TK),
  • montaże – pozwalają zamontować latarkę na kierownicy roweru lub broni.

Teraz to dużo prostsze!

Jestem pewien, że wybór latarki będzie dla ciebie znacznie łatwiejszy. Jeśli jednak masz pytania, na które nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi, skonsultuj się z konsultantem marki Fenix. Bezpośredni namiar znajdziesz na stronie www.fenix.pl.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
houston 01

Women Power – rewelacyjne wyniki kobiet w półmaratonie w Houston!

Następne
piaskrzyszowska 01

Pia Skrzyszowska lekkoatletykę ma we krwi!

Powiązane artykuły

opel adam nagroda w maratonie
Czytaj dalej

Opel Adam nagrodą w maratonie

Samochód osobowy Opel Adam to główna nagroda rzeczowa w 32. Wrocław Maratonie, który odbędzie się 14 września. Auto zostanie rozlosowane wśród uczestników, którzy ukończą bieg.