fbpx
Informacje prasowe

Wybór latarki w kilku krokach — to proste jak bieganie

Szukasz prostych odpowiedzi, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej latarki? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik, który sprawi, że już za chwilę wybór odpowiedniego modelu latarki Fenix będzie bardzo prosty, bez względu na to, czy jest to czołówka, czy latarka ręczna. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań, które znajdziesz w niniejszym artykule
wybor latarki w kilku krokach to proste jak bieganie 01

Szukasz prostych odpowiedzi, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej latarki? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik, który sprawi, że już za chwilę wybór odpowiedniego modelu latarki Fenix będzie bardzo prosty, bez względu na to, czy jest to czołówka, czy latarka ręczna. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań, które znajdziesz w niniejszym artykule.

Gdzie i do jakich celów będę używał latarki?  

wybor-latarki-w-kilku-krokach-to-proste-jak-bieganie-06

Istotne jest określenie, w jakich warunkach Twój Fenix będzie pracować.  Z tego powodu, latarki Fenix zostały podzielone na kilka kategorii. Każda z nich odzwierciedla pewien zakres zainteresowań lub zadań, do których zostały stworzone.

  • latarki czołowe (HL, HP, HM) – przydatne tam, gdzie potrzebujesz wolnych rąk, od rozbijania namiotu, wspinaczkę, bieganie, po warsztat samochodowy,
  • latarki turystyczne i na co dzień (LD, PD, E) – nie zajmują dużo miejsca w plecaku lub torbie, a jednocześnie mają odpowiednio dużą moc świecenia,
  • latarki rowerowe (BT, BTR, BC) – stworzone dla miłośników turystyki rowerowej,
  • latarki myśliwskie, militarne i patrolowe (TK, RC, UC) – dostosowane do zadań specjalnych w lesie, terenie zabudowanym czy polu walki. W zależności od rodzaju zastosowania znajdziemy modele z możliwością montażu na broń lub latarki patrolowe o dużej mocy świecenia i znaczącym zasięgu.

Jaką latarkę wybrać, patrząc pod kątem zasilania?

wybor-latarki-w-kilku-krokach-to-proste-jak-bieganie-02

Zasilanie w latarkach Fenix można podzielić na trzy kategorie, a każda z nich ma swoje plusy i minusy:

  • klasyczne baterie – ich zaletą jest to, że dostępne w każdym sklepie, a wybrane rodzaje baterii cechują się dużą odpornością na samorozładowanie w niskiej temperaturze. Minusem jest to, że po rozładowaniu nie ma możliwości ponownego ich naładowania, co zwiększa koszt eksploatacji latarki,
  • akumulatory – ogromnym plusem jest to, że możemy ładować je wielokrotnie. Choć jednorazowo zakup akumulatorów i ładowarki jest droższy, tak eksploatacja latarki w dłuższym okresie okazuje się dużo tańsza. Niestety w niskiej temperaturze znacznie szybciej ulegają rozładowaniu.

Czy potrzebuję latarki o dalekim zasięgu, czy raczej szerokim kącie świecenia?

wybor-latarki-w-kilku-krokach-to-proste-jak-bieganie-03

To czy latarka świeci daleko, czy szeroko, ale na małej odległości, zależy od jej układu optycznego. Moc świecenia ma tu drugorzędne znaczenie. Pokazują to przykłady latarek o ogromnej mocy, świecące szerokim światłem, ale na małej odległości oraz te, które mają mniejszą moc, ale ich światło rozchodzi się bardzo wąsko, mając dużo większy zasięg. Zwróć uwagę, że część modeli ma podwójny strumień światła, jeden szeroki, drugi wąski dla zwiększenia zasięgu. Pojawiły się także modele z układem optycznym, który pozwala na płynną zmianę ogniskowania strumienia światła.

By określić to, jakim zasięgiem ma dysponować latarka, najlepiej osadzić ją w pewnych ramach, przykładowo: „Będę używał latarki w domu, podczas gier terenowych i podczas nocnego biegania”.

W podanym przykładzie najlepiej wybrać latarkę czołową ze zmiennym ogniskowaniem, taką jak Fenix HL40R. Świetnie sprawdzi się zarówno w terenie, jak i w domu. Dysponuje odpowiednią mocą świecenia, jak i możliwością dostosowania szerokości kąta świecenia.

Jak widzisz, metoda wyobrażenia sobie sytuacji, w której wykorzystasz latarkę, pozwoli Ci szybko wyselekcjonować modele, które spełnią Twoje wymogi.

Co daje mi duża moc świecenia?

wybor-latarki-w-kilku-krokach-to-proste-jak-bieganie-04

W kwestii doboru mocy należy pamiętać, że im większa ilość lumenów, tym latarka świeci jaśniej. Przy dużej ilości lumenów zwiększa się także zasięg latarki.

Ile trybów powinna mieć moja latarka?

Każda latarka dysponuje kilkoma trybami świecenia, zmieniając je, zmniejszamy lub zwiększamy jej moc, a tym samym w łatwy sposób dostosowujemy jej działanie do sytuacji. Ta cecha sprawia, że jedna latarka okaże się przydatna w wielu sytuacjach.

Jakie wybrać akcesoria?

Akcesoria zwiększają możliwości danego modelu. Jak można zauważyć na wcześniej podanym przykładzie, latarka o dużym zasięgu wraz z dyfuzorem sprawi, że świetnie oświetli pomieszczenie, wnętrze namiotu lub jaskinię. Poniżej opis najczęściej wybieranych akcesoriów:

  • dyfuzory – rozpraszają światło w każdym kierunku. Idealne do oświetlenia dużych pomieszczeń, namiotów lub podczas napraw samochodu,
  • filtry – zmieniają kolor światła latarki, co często wykorzystywane jest podczas polowania,
  • włącznik żelowy – pozwala na łatwe sterowanie włącznikiem światła, gdy latarka jest zamontowana na broni. (tylko wybrane modele latarek serii TK),
  • montaże – pozwalają zamontować latarkę na kierownicy roweru lub broni.

Teraz to dużo prostsze!

Jestem pewien, że wybór latarki będzie dla ciebie znacznie łatwiejszy. Jeśli jednak masz pytania, na które nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi, skonsultuj się z konsultantem marki Fenix. Bezpośredni namiar znajdziesz na stronie www.fenix.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Women Power – rewelacyjne wyniki kobiet w półmaratonie w Houston!
Następny wpis
Pia Skrzyszowska lekkoatletykę ma we krwi!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu