🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Przemyślenia

Majówka na biegowo – śladami legendy biegów ultra w Polsce

Wszystko, co robiłem w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy było podporządkowane jednemu - bieganiu. Pośrednio i bezpośrednio. W pewnym momencie bieganie przygniotło mnie swoim ciężarem.
majowka na biegowo sladami legendy biegow ultra w polsce

Wszystko, co robiłem w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy było podporządkowane jednemu – bieganiu. Pośrednio i bezpośrednio. W pewnym momencie bieganie przygniotło mnie swoim ciężarem. W końcu doczekałam się zasłużonego wypoczynku, w towarzystwie… biegania. Już zaczynam sobie zazdrościć. 

Odpoczynek od codziennych obowiązków, życia i samego siebie. Gdynia, Trójmiasto – miejsce, do którego przyjeżdżam w każdej wolnej chwili. Każdy z nas ma miejsca, do których wraca w tęsknotą, łezką w oku. Wszyscy wracamy i pamiętamy o miejscach, którym złożyliśmy obietnicę powrotu. Całe szczęście, że słowny ze mnie gość, Gdynia jeszcze nigdy się na mnie nie zawiodła, bo obietnic staram się dotrzymywać. Do Trójmiasta wracam zawsze, zazwyczaj w ciężkich chwilach, ale cóż mogę poradzić…. Trójmiasto to moja przystań, miejsce gdzie całkowicie mogę się wyciszyć, nabrać dystansu do samego siebie i naładować akumulatory, które aktualnie jadą na ostatkach sił.

Moje życie ostatnimi czasy przypomina szaleńczy pościg, sprint przez życie, w którym nie widać mety. Jestem zabiegany dosłownie i w przenośni, przyznam się, że życzyłbym sobie jak najwięcej dosłownego zabiegania, któremu towarzyszą endorfiny, pot, przyspieszony oddech i podwyższony puls. Nie zawsze jest jednak tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Przedsięwzięcie pt. Trening Biegacza zabiera większość mojego czasu. Śpię myśląc o Treningu Biegacza, jedząc myślę o swoim oczku w głowie, w snach przewijają mi się kolejne wizje związane z serwisem. Treningbiegacza.pl to aktualnie moje alter ego. Jestem uzależniony, co na dłuższą metę może odbić się czkawką. Człowiek to nie maszyna… Angażując się w serwis zobowiązałem się do ciężkiej pracy, podjąłem wyzwanie i nie mogę zawieść siebie, ludzi z którymi współpracuję i Was, czytelników. Ale w życiu, jak w treningu – okresy wzmożonego wysiłku, trzeba przeplatać odpoczynkiem. Inaczej się przetrenujesz, a trening Ci zbrzydnie.

Wyżaliłem się, to teraz mogę przejść do konkretów i tego co najbardziej Was zainteresuje. Przez kilka dni będę przebywał w towarzystwie mojego wujka, osoby, którą chwalę się przy każdej możliwej okazji, pomimo tego, że nie lubię się chwalić… Andrzej Magier, bo o nim mowa, to jeden z najlepszych ultramaratończyków w historii biegów ultra w Polsce. Medalista Mistrzostw Świata, mistrz Europy, mistrz Polski, zwycięzca najbardziej prestiżowych biegów świata na dystansach ultra, czterokrotny zwycięzca Supermaratonu Calisia w Kaliszu (1991, 1994, 1996, 1999), trzykrotny zwycięzca supermaratonu w Winschoten (1996, 1998, 2003). Jego rekord życiowy w biegu na 100 km, to trzeci wyniki w historii polskiej lekkoatletyki – 6:24:11 (1996).

Celem mojego wyjazdu do wujka jest odpoczynek i… w końcu przelanie na papier jego biegowych opowieści. Andrzej Magier to człowiek orkiestra z krwi i kości, uważam, że jego biegowe sukcesy to tylko kropla w morzu tego, co warto opisać. Przez te kilka dni postaram się przybliżyć Wam sylwetkę Andrzeja, w tym podzielę się z Wami specyfiką treningu ultradystansowego. Tymczasem idę się pakować… Ahoj przygodo!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Opowieść o paleniu. Opowieść o bieganiu
Następny wpis
Quesadilla dla biegacza – alternatywa dla kanapek
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.