fbpx
Informacje prasowe

Latarki ze zmienną ogniskową – biegasz na długich czy na krótkich światłach?

Latarka czołowa z szeroką wiązką światła oświetli najbliższe otoczenie, co wydaje się optymalne do biegania. Mocne skupienie wiązki pozwala na oświetlenie odległych obiektów. Co, jeśli potrzebujemy raz światła skupionego, raz szerokiego, a innym razem czegoś pośrodku?
latarki ze zmienna ogniskowa biegasz na dlugich czy na krotkich swiatlach 04

Latarka czołowa z szeroką wiązką światła oświetli najbliższe otoczenie, co wydaje się optymalne do biegania. Mocne skupienie wiązki pozwala na oświetlenie odległych obiektów. Co, jeśli potrzebujemy raz światła skupionego, raz szerokiego, a innym razem czegoś pośrodku?

Nie zawsze światło posiadanej przez nas czołówki idealnie oświetli drogę, światło skupione w większości przypadków może okazać się mało praktyczne z uwagi na dużą odległość świecenia, rozproszone nie oświetla drogi w znacznej odległości przed nami. Aby rozwiązać dylemat „wąsko lub szeroko”, producenci latarek wprowadzają na rynek modele z regulowaną głowicą, która pozwala na dostosowanie skupienia wiązki do konkretnej sytuacji.

Najczęściej spotykane latarki wyposażone w regulowaną głowicę to latarki ręczne. Tutaj wiodącymi markami w ostatnim czasie jest Fenix i Led lenser. Niestety dla biegacza latarka ręczna nie sprawdzi się, chyba że posiadamy montaż typu Headband, który już jakiś czas temu Fenix wprowadził do swojej oferty.

Wśród latarek czołowych ze zmienną ogniskową dominują mało znane marki i pojedyncze modele bardziej znanych producentów. Niestety pozostawiają one wiele do życzenia, zarówno pod względem ergonomii, jak i jakości emitowanego światła. Dużą nadzieję budzi nowa rodzina latarek czołowych Fenix ze zmianą skupienia światła. Niebawem na rynku polskim pojawi się model HL40R, natomiast HL32R HL12R do końca roku. Ich zwarta i ergonomiczna budowa znacznie wyróżnia się na tle innych latarek czołowych tego typu.

latarki-ze-zmienna-ogniskowa-biegasz-na-dlugich-czy-na-krotkich-swiatlach-03

Jak działa zmiana ogniskowania?

Zmiana ogniskowania w latarce jest możliwa dzięki odpowiedniej budowie głowicy. Przez przekręcenie głowicy dioda zmienia swój punkt położenia. Gdy latarka świeci światłem skupionym, dioda znajduje się w najgłębszym punkcie odbłyśnika, przekręcanie głowicy powoduje przesunięcie diody w kierunku soczewki, co skutkuje zmianą kąta świecenia na szeroki.

W tanich latarkach czołowych ze zmienną ogniskową, aby osiągnąć odpowiedni efekt stosuje się głowice, które przypominają głowice latarki ręcznej. Wpływa to negatywnie na ergonomię latarki, przesuwając jej środek ciężkości do przodu, co z kolei może powodować opadanie latarki z czoła w kierunku oczu. I tu znów posłużę się przykładem latarki HL40R, w której uniknięto zbyt wystającej głowicy, stosując odpowiedni układ soczewki.

latarki-ze-zmienna-ogniskowa-biegasz-na-dlugich-czy-na-krotkich-swiatlach-02

Jakie korzyści płyną z regulacji ogniskowania?

Dla osoby regularnie biegającej w godzinach wieczornych funkcja regulacji ogniskowania pozwala na ustawienie światła na takiej odległości, która będzie najlepsza do terenu, w którym mamy zamiar biegać. Dodatkowo zyskujemy latarkę, którą wykorzystamy w różnych sytuacjach, szerokie światło podczas rozbijania namiotu lub szerokie światło do oświetlenia odległego obiektu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Weronika Pyzik z sukcesami na akademickich mistrzostwach USA!
Następny wpis
Fenix - latarki nie tylko dla biegaczy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu