fbpx
latarki ze zmienna ogniskowa biegasz na dlugich czy na krotkich swiatlach 04

Latarki ze zmienną ogniskową – biegasz na długich czy na krótkich światłach?

Latarka czołowa z szeroką wiązką światła oświetli najbliższe otoczenie, co wydaje się optymalne do biegania. Mocne skupienie wiązki pozwala na oświetlenie odległych obiektów. Co, jeśli potrzebujemy raz światła skupionego, raz szerokiego, a innym razem czegoś pośrodku?

Latarka czołowa z szeroką wiązką światła oświetli najbliższe otoczenie, co wydaje się optymalne do biegania. Mocne skupienie wiązki pozwala na oświetlenie odległych obiektów. Co, jeśli potrzebujemy raz światła skupionego, raz szerokiego, a innym razem czegoś pośrodku?

Nie zawsze światło posiadanej przez nas czołówki idealnie oświetli drogę, światło skupione w większości przypadków może okazać się mało praktyczne z uwagi na dużą odległość świecenia, rozproszone nie oświetla drogi w znacznej odległości przed nami. Aby rozwiązać dylemat „wąsko lub szeroko”, producenci latarek wprowadzają na rynek modele z regulowaną głowicą, która pozwala na dostosowanie skupienia wiązki do konkretnej sytuacji.

Najczęściej spotykane latarki wyposażone w regulowaną głowicę to latarki ręczne. Tutaj wiodącymi markami w ostatnim czasie jest Fenix i Led lenser. Niestety dla biegacza latarka ręczna nie sprawdzi się, chyba że posiadamy montaż typu Headband, który już jakiś czas temu Fenix wprowadził do swojej oferty.

Wśród latarek czołowych ze zmienną ogniskową dominują mało znane marki i pojedyncze modele bardziej znanych producentów. Niestety pozostawiają one wiele do życzenia, zarówno pod względem ergonomii, jak i jakości emitowanego światła. Dużą nadzieję budzi nowa rodzina latarek czołowych Fenix ze zmianą skupienia światła. Niebawem na rynku polskim pojawi się model HL40R, natomiast HL32R HL12R do końca roku. Ich zwarta i ergonomiczna budowa znacznie wyróżnia się na tle innych latarek czołowych tego typu.

latarki-ze-zmienna-ogniskowa-biegasz-na-dlugich-czy-na-krotkich-swiatlach-03

Jak działa zmiana ogniskowania?

Zmiana ogniskowania w latarce jest możliwa dzięki odpowiedniej budowie głowicy. Przez przekręcenie głowicy dioda zmienia swój punkt położenia. Gdy latarka świeci światłem skupionym, dioda znajduje się w najgłębszym punkcie odbłyśnika, przekręcanie głowicy powoduje przesunięcie diody w kierunku soczewki, co skutkuje zmianą kąta świecenia na szeroki.

W tanich latarkach czołowych ze zmienną ogniskową, aby osiągnąć odpowiedni efekt stosuje się głowice, które przypominają głowice latarki ręcznej. Wpływa to negatywnie na ergonomię latarki, przesuwając jej środek ciężkości do przodu, co z kolei może powodować opadanie latarki z czoła w kierunku oczu. I tu znów posłużę się przykładem latarki HL40R, w której uniknięto zbyt wystającej głowicy, stosując odpowiedni układ soczewki.

latarki-ze-zmienna-ogniskowa-biegasz-na-dlugich-czy-na-krotkich-swiatlach-02

Jakie korzyści płyną z regulacji ogniskowania?

Dla osoby regularnie biegającej w godzinach wieczornych funkcja regulacji ogniskowania pozwala na ustawienie światła na takiej odległości, która będzie najlepsza do terenu, w którym mamy zamiar biegać. Dodatkowo zyskujemy latarkę, którą wykorzystamy w różnych sytuacjach, szerokie światło podczas rozbijania namiotu lub szerokie światło do oświetlenia odległego obiektu.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
weronika pyzik 01

Weronika Pyzik z sukcesami na akademickich mistrzostwach USA!

Następne
fenix latarki nie tylko dla biegaczy 01

Fenix - latarki nie tylko dla biegaczy

Powiązane artykuły

ostatnie dni zapisow na 1mile w warszawie wystartuj i poczuj sie jak na mityngu lekkoatletycznym 01
Czytaj dalej

Ostatnie dni zapisów na 1MILĘ w Warszawie! Wystartuj i poczuj się, jak na mityngu lekkoatletycznym!

Już tylko do piątku (31 maja) trwają zapisy na warszawską edycję 1MILI. To ostatnia szansa, by móc zmierzyć się z dystansem 1609m i powalczyć o Amatorskie Mistrzostwo Polski w Biegu na Milę. Swój udział w imprezie zapowiedziało wielu dziennikarzy, a także sportowców, m.in. wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy, Marek Plawgo oraz Mistrzyni sztuk walki, Joanna Jędrzejczyk!
Odbierz Indywidualny Plan Treningowy z 53% zniżką 📣📣📣 Zostało tylko 5 miejsc❗️
Tak, chcę zniżkę na trenera