Weronika Pyzik z sukcesami na akademickich mistrzostwach USA!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Weronika Pyzik zajęła piąte miejsce w akademickich mistrzostwach Stanów Zjednoczonych! Studentka Uniwersytetu San Francisco pokonała 250 konkurentek reprezentujących najwyższy poziom.

Akademickie mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w biegach przełajowych odbyły się 18 listopada 2017 roku w Parku Toma Sawyera w Louisville w stanie Kentucky. Zawodniczki –wyłącznie najlepsze reprezentantki amerykańskich uniwersytetów – miały do pokonania 6 km w trudnym terenie. Wśród 255 startujących była również studentka Uniwersytetu San Fransisco – Weronika Pyzik. Rok wcześniej debiutowała na imprezie mistrzowskiej i zajęła wówczas 132 miejsce, które uznała za satysfakcjonujące z uwagi na wysoki poziom konkurencji. W tegorocznej edycji zadziwiła wszystkich, osiągnęła rezultat 19:34.0 i uplasowała się na piątej pozycji. Od medalu dzieliło ją zaledwie 6 sekund. Triumfowała Kenijka Ednah Kurgat, ustanawiając wynikiem 19:19.5 rekord trasy, przed Brytyjkami Amy-Eloise Neale (19:27.0) i Charlotte Taylor (19:28.6), akademicką mistrzynią USA 2017 na dystansie 10.000 m.

weronika-pyzik-03

Jednak nie oznacza to, że Weronika wyjechała z akademickich mistrzostw USA bez medalu! Polka zdobyła srebrny krążek w klasyfikacji drużynowej – zespół z Uniwersytetu San Fransisco wywalczył drugie miejsce i dał się wyprzedzić jedynie drużynie z Nowego Meksyku. Wynik jest potwierdzeniem formy, którą 23-letnia zawodniczka LKS Znicz Biłgoraj prezentowała podczas tegorocznych Mistrzostw Europy U23 w Bydgoszczy, gdzie zajęła szóste miejsce na dystansie 5000 m. Jej rekord na tym dystansie wynosi dziś 15:59! (Stanford, 2017)

weronika-pyzik-02

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Weronika Pyzik od 2016 roku przebywa na sportowym stypendium na Uniwersytecie San Fransisco w Kalifornii. W kręgu jej naukowych zainteresowań znajdują się nauki biznesowe, a także chemia i biologia. Oprócz regularnej nauki realizuje około 10 jednostek treningowych w tygodniu, podczas których przebiega 60-90 km. Jej obowiązkiem jest aktywne reprezentowanie uczelni na polu sportowym – w USA mistrzostwami akademickimi interesują się wszyscy, łącznie z profesorami. Weronika z pewnością została przez nich zauważona, bo już na pierwszym roku zdołała zakwalifikować się do mistrzostw Stanów.

Do osiągnięcia celów prowadziła ją ciężka i konsekwentna praca oraz troskliwi trenerzy na czele z Agnieszką Jurałowicz i Mieczysławem Jamrozem. Ta pierwsza zostawała z Weroniką po lekcjach i tłumaczyła ćwiczenia, których Weronika nie rozumiała, a ten drugi szlifował jej biegowy talent w lokalnym klubie LKS Znicz Biłgoraj. Dziś z sukcesami biega dystanse do 5000 m i odnosi sukcesy w biegach przełajowych. Na swoim koncie ma już występ w Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych, na które została nominowana wraz z Iwoną Bernardelli (Lewandowską).