Sukcesy polskiej reprezentacji na Wojskowych Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Wojskowe Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych za nami. Reprezentacja Polski znów spisała się na medal. I to nie jeden!

W niedzielę 5 listopada 2017 na Węgrzech zostały rozegrane Wojskowe Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych (57th World Military Cross Country Championship). Impreza odbyła się w miejscowości Balatonakarattya nad Balatonem – największym jeziorem Europy Środkowej. Zawodnicy rywalizowali na trzech dystansach:

  • mężczyźni trasa długa 11,5 km
  • mężczyźni trasa krótka 4,6 km
  • kobiety trasa 4,6 km

W ramach rozgrywek prowadzona była rywalizacja indywidualna i drużynowa, w której punktowało czterech najlepszych zawodników na długim dystansie i trzech najszybszych na dystansie krótszym. Reprezentacja Polski – jak na Wojskowe Mistrzostwa Świata przystało – nie zawiodła. Na starcie biegu stanęli między innymi: Henryk Szost, najszybszy Polak w tegorocznym Maratonie we Frankfurcie, Błażej Brzeziński, zwycięzca tegorocznej edycji Maratonu Warszawskiego, a także Arkadiusz Gardzielewski, Mistrz Polski w półmaratonie 2017. Wśród pań również pojawiły się mocne zawodniczki: Katarzyna Kowalska, specjalizująca się w biegu na 3000 m z przeszkodami, Izabela Trzaskalska czołowa polska maratonka oraz Dominika Napieraj, srebrna medalistka Mistrzostw Polski na dystansie 5 km.

wojskowe-ms-03

Oprócz niekwestionowanych mistrzów z bardzo dobrej strony pokazali się też inni zawodnicy. Drużyna mężczyzn w składzie Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski, Błażej Brzeziński oraz Andrzej Rogiewicz wywalczyła brązowy medal na dystansie 11,5 km. Mistrzami zostali reprezentanci Algierii, a srebro wywalczyli Francuzi. W sumie sklasyfikowano 19 drużyn.

Silnym zespołem okazały się również panie, którym zabrakło zaledwie 3 sekund do zwycięstwa. Nasze biegaczki w składzie Katarzyna Kowalska, Izabela Trzaskalska oraz Olga Kolendarova-Ochal zdobyły srebrny medal na dystansie 4600m. Mistrzyniami zostały reprezentantki Francji, a brązowy medal przypadł Włoszkom. W kategorii indywidualnej znakomicie spisała się Katarzyna Kowalska, która zdobyła srebrny medal. Aby uzyskać rezultat 15 minut 43 sekund zawodniczka pokonała przełajową trasę w średnim tempie 3:26 min/km.

wojskowe-ms-02

Wojskowe Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych to impreza, podczas której rywalizują ze sobą biegacze związani z wojskiem. Do wojska dołącza wielu polskich czołowych biegaczy, nie tylko maratończyków. Dlaczego? Marcin Lewandowski – specjalizujący się w biegach średnich z największymi sukcesami na dystansie 800 m – swoją decyzję o wstąpieniu do wojska argumentuje następująco: Wojsko stabilizuje nasze życie. Bo sport jest niesamowicie brutalny – wystarczy, że w jednym sezonie noga ci się powinie i nie zdobędziesz medalu MŚ czy nie będziesz choć w finale, to wielu ludzi się od ciebie odwraca.