Polka zwyciężczynią Dalmacja Ultra Trail!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Mamy kolejny sukces polskiej ultrabiegaczki za granicą! Tym razem Katarzyna Szewczyk wygrała 155-kilometrowy bieg Dalmacija Ultra Trail.

155-kilometrowy bieg po chorwackich górach miał być częścią długo wyczekiwanego urlopu. 20 października 2017 o 15:00 Katarzyna Szewczyk wyruszyła na najdłuższą trasę w ramach Dalmacija Ultra Trai. DUT rozgrywany był na 4 dystansach – 20 km, 60km, 100km i 155 km – i mimo tak dużego zróżnicowania zachował kameralny charakter. Zawodniczka od początku nastawiała się na samotny bieg, choć nie koncentrowała się na wygranej. Limit 45 godzin wydawał się jej początkowo zbyt liberalny, jednak chorwackie kamienie przekonały ją, że ta trasa naprawdę potrafi solidnie dać w kość. Sukcesywnie przesuwała się w klasyfikacji, aby kilkadziesiąt kilometrów przed metą dowiedzieć się, że jest pierwszą kobietą tego wyścigu. Nieśmiało marzyła o tym, aby zmieścić się w 30 godzinach. Skończyło się czasem 27:53.28, zwycięstwem w klasyfikacji generalnej kobiet i szampanem na mecie!

dalmacjatrail-03

Katarzyna była również wysoko w klasyfikacji OPEN. Ogólnie zajęła 16. miejsce na  43 biegaczy, którzy ukończyli zawody na najdłuższym dystansie. Rywalki zostawiła w daleko w tyle. Druga na mecie Austriaczka Sophia Schnabl uzyskała czas 29:16.21, a trzecia w klasyfikacji Rosjanka Alena Shevchuk ukończyła bieg z rezultatem 32:45.17. W biegu startowały również Serbki, Chorwatki i Izraelki.

Jak wyglądało dalmackie ultra w oczach bohaterki biegu. Oto fragment jej wypowiedzi zamieszczony na blogu:

Gdy zorientowałam się, że 73 km uda mi się zrobić poniżej 12h, to pomyslałam: No Szewczyk może ta trzydziecha na mecie jest do ogarnięcia. Zwłaszcza, że czułam się naprawdę dobrze – prawie nic jeszcze nie bolało (Wow) i niedługo wstanie nowy dzień! Na punkcie ekipa DUT z radosnymi minami daje znać, że jestem trzecią babeczką…No fajnie, ale nie ma się co ekscytować, bo droga długa jest. Wyprzedzona jeszcze przez hordy biegaczy z dystansu 100 km totalnie straciłam rozeznanie, na jakiej pozycji biegnę – i bardzo dobrze!!! Teraz czekałam na przepak, ciepłą herbatkę i skarpetki wiedziałam, że walka ze sobą zacznie się po 100 km… i tak było..

dalmacjatrail-02

Katarzyna Szewczyk specjalizuje się biegach górskich i ultradługich. Na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich w Lądku Zdroju w 2017 roku wybrała bieg super trail 130 i zajęła 5. miejsce w klasyfikacji kobiet. Była pierwszą kobietą na mecie III Zaporowego Ultramaratonu w Bieszczadach. Zajęła również 3 miejsce w Ultrajanosiku 2017 rozgrywanym na dystansie 100km. Dalmacija Ultra Trail jest jest najdłuższym biegiem jak do tej pory i największym sukcesem w karierze.