Mistrzostwa Polski Skyrunning Vertical za nami! 21 października 2017 najlepsi biegacze górscy – i nie tylko – pobiegli po medale aż na Kasprowy Wierch!

Dystans 8,5 km brzmi niewinnie. Jednak przewyższenie równe 1072 m potrafi dać się we znaki nawet najbardziej doświadczonym biegaczom. Tak właśnie wyglądał X Alpin Sport Bieg pod Górę, podczas którego zawodnicy pokonali trasę z ronda Jana Pawła II w Zakopanem (915 m n.p.m.) na szczyt wietrznego Kasprowego Wierchu ( 1986 m n.p.m.). W ramach imprezy rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Skyrunning Vertical oraz finał Pucharu Polski Skyrunning 2017.

kasprowy-03

Bieg ukończyło ponad 300 zawodników, a wśród nich znalazło się wielu znakomitych biegaczy górskich, którzy przyjechali do Zakopanego, aby rywalizować o medale. Zacięta rywalizacja w stawce mężczyzn zaowocowała nowym rekordem trasy, który obecnie wynosi 48 minut i 11 sekund, i należy do Andrzeja Długosza. Wśród pań triumfowała Dominika Wiśniewska-Ulfik z zawodu lekarka, a prywatnie doskonała biegaczka, która uwielbia biegi pod górę o ekstremalnym nachyleniu (biegi po schodach, bieg na skocznię narciarską).

Wyniki Mistrzostw Polski panów i pań wyglądały następująco:

Panie:

  1. Dominika Wiśniewska-Ulfik – 01:02.26
  2. Michalina Mendecka – 01:03.43
  3. Katarzyna Golba – 01:05.35

Panowie:

  1. Andrzej Długosz – 00:48.19
  2. Kamil Jastrzębski – 00:48.56
  3. Krzysztof Bodurka – 00:50:51

kasprowy-02

Wysokie miejsca zajęli również triumfatorzy popularnych biegów górskich. Wśród nich znaleźli się między innymi: Piotr Huzior – mieszkaniec Podhala i zwycięzca tegorocznego Biegu Rzeźnika w parach oraz Robert Faron – zwycięzca Biegu Granią Tatr 2017 i Mistrz Polski Skyrunning na dystansie ultra. Zawody przyciągnęły także biegaczy zza granicy, wśród których byli reprezentanci Włoch, Słowacji, Niemiec i Białorusi.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak srebrny medalista Kamil Jastrzębski z Duklanowski Team. Ten młody biegacz dał się poznać z wielu stron, a jego kariera nabrała w ostatnim czasie ogromnego rozpędu. Jest bardzo szybki na asfalcie – regularnie wygrywa biegi uliczne na dystansie 5 i 10 km; biegnąc „na luzie” był pierwszym Polakiem na mecie 35. PKO Maratonu Wrocławskiego. W górach jest tak samo niezawodny jak na asfalcie. Ma na swoim koncie poprzedni rekord trasy w biegu na Kasprowy Wierch i zwycięstwo w Półmaratonie Karkonoskim 2017. Warto śledzić karierę tego zawodnika, bo z pewnością jeszcze nie jednym nas zaskoczy.  

About the Author Marta Arbatowska


Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>