Ile kilometrów można przebiec w ciągu 2 dni? Patrycja Bereznowska przekonała cały świat, że aż 401. Ten niesamowity wynik padł w niedzielę 28 stycznia podczas 13th Ultramarathon Festival w Atenach.

Przyzwyczaiła nas do swoich sukcesów i z każdym kolejnym biegiem udowadnia, że to właśnie do niej należy tytuł najlepszej ultramaratonki w Polsce. Patrycja Bereznowska – bo o niej tu mowa – po raz kolejny zadziwiła świat bijąc rekord w biegu 48-godzinnym. Polka zmierzyła się z takim wyzwaniem po raz pierwszy w swojej karierze i od razu przeszła do historii jako nowa rekordzistka świata. W ciągu 2 dób pokonała aż 401 km! Poprzedniczką Patrycji była Japonka Suamie Inagaki, która w 2010 roku we Francji uzyskała wynik 397 km.

Nie był to jedyny rekord Polki podczas tej imprezy. Bereznowska w wielkim stylu rozprawiła się z rekordem Polski Barbary Szlachetki z 2003 roku (348 km 910 m). Znacząco poprawiła również rekord trasy w Atenach, który od 2010 należał do Mami Kudo – Japonka osiągnęła rezultat 368 km 687 m.

patrycja-bereznowska-rekord48-02

Dobre wspomnienia z Aten przywiozła również młoda zawodniczka Alex Motylska. Ona także podczas tego biegu została nową rekordzistką w kategorii wiekowej U23 – przebiegła aż 264 kilometry, zajęła 3. lokatę wśród kobiet i 10 miejsce open, a poprzedni rekord poprawiła o 34 km. Ona również jechała do Aten po rekord świata swojej grupy wiekowej. Ta młoda zawodniczka ma na swoim koncie ponad 70 biegów na dystansie maratonu i ultramaratonu. Podczas mistrzostw Polski w biegu 24-godzinnym w Łodzi (2017) zajęła szóste miejsce, a uzyskany rezultat 161 km 684 m przyniósł jej zwycięstwo w kategorii wiekowej i najlepszy – choć nieoficjalnie – znany rezultat w kategorii U23!

Patrycja Bereznowska specjalizuje się w biegu 24-godzinnym.  Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Europy i Świata w tej konkurencji. Dwukrotnie ustanawiała nieoficjalny rekord świata w biegu 24-godzinnym, który wynosi  259 km 991 m (Belfast 2017).  W Belfaście triumfowała również drużynowo ustanawiając drużynowy rekord Europy wynoszący 741 km 886 m! Jest wielokrotną złotą medalistką Mistrzostw Polski w tej konkurencji. W 2017 roku wygrała prestiżowy  ultramaraton Spartathlon i zapisała się w historii jako rekordzistka trasy biegu. Jej umiejętności wskazują, że biega od zawsze. Jednak treningi biegowe rozpoczęła dopiero w 2007 roku. Wcześniej uprawiała jeździectwo startując między innymi w Mistrzostwach Świata w konnych rajdach długodystansowym. 

About the Author Marta Arbatowska


Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>