fbpx
Kalendarz biegowy

Tylko tydzień do Biegu Powstania Warszawskiego!

Już blisko 7 tysięcy biegaczy widnieje na listach tegorocznego Biegu Powstania Warszawskiego. W sobotę 30 lipca w wyjątkowy…
Medal Biegu Powstania Warszawskiego.

Już blisko 7 tysięcy biegaczy widnieje na listach tegorocznego Biegu Powstania Warszawskiego. W sobotę 30 lipca w wyjątkowy sposób uczczą oni pamięć Powstańców. Trasy biegów na 5 i 10 km prowadzą wśród wielu historycznych punktów związanych z wydarzeniami z 1944 r., a na szyjach uczestników zawisną niezwykłe, symboliczne medale. Na takim wydarzeniu nie może zabraknąć żadnego fana biegania.

Do 31. edycji Biegu Powstania Warszawskiego zostało już tylko tydzień. Impreza ta od lat cieszy się dużą popularnością wśród biegaczy z całej Polski. W tym roku nie jest inaczej – już blisko 7 tysięcy osób zadeklarowało udział w biegu na 5 lub 10 km. Możliwość startu ulicami w centrum Warszawy, w klimacie lipcowego wieczora, to bardzo atrakcyjna perspektywa dla wielu biegaczy. Przy całej otoczce i podniosłej atmosferze imprezy, jest to bieg, którego po prostu nie sposób pominąć w swoim kalendarzu. Co więcej, nawet, jeżeli nie możesz osobiście wziąć udziału w biegach rozgrywanych 30 lipca w Warszawie, wciąż masz możliwość stać się częścią tej wyjątkowej inicjatywy i upamiętnić Powstańców poprzez udział w wirtualnym 31. Biegu Powstania Warszawskiego.

Nowa odsłona biegu

Każda z dotychczasowych edycji Biegu Powstania Warszawskiego miała swój unikalny, niepowtarzalny charakter. Już sama idea upamiętniania historycznych wydarzeń budzi u uczestników wiele emocji. Zwłaszcza, że ulice i miejsca, które biegacze mijają na trasie są mocno związane z Powstaniem Warszawskim. Chociaż trasy uległy zmianom, to wciąż są przepełnione historycznymi miejscami. W ramach 31. Biegu Powstania Warszawskiego zawodnicy będą mijać po drodze m.in. pomnik Powstania Warszawskiego, Plac Teatralny, pobiegną ulicami Starego Miasta, gdzie toczyły się walki i dotrą do ul. Konwiktorskiej i stadionu Polonii Warszawa, czyli sierpniowej linii frontu.

Tegoroczna edycja Biegu Powstania Warszawskiego ma także wyjątkowy charakter od strony organizacyjnej. Wszystko za sprawą współpracy dotychczasowego organizatora czyli Aktywnej Warszawy z Fundacją Maraton Warszawski. Wspólna inicjatywa zaowocowała nowymi pomysłami związanymi z biegiem. Wśród nich znajdziemy np. klasyfikację biegową Ligi Mistrzów Warszawy, możliwość startu wirtualnego czy też akcję charytatywną na rzecz wsparcia Powstańców – #BiegamDobrze dla Bohaterów.

Ulice i miejsca, które biegacze mijają w trakcie biegu są mocno związane z Powstaniem Warszawskim.
Ulice i miejsca, które biegacze mijają w trakcie biegu są mocno związane z Powstaniem Warszawskim.

Wspólny hołd dla Powstańców

Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa edycja akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów. Sama idea akcji charytatywnej #BiegamDobrze jest znana uczestnikom imprez organizowanych przez Fundację Maraton Warszawski. Jednak w przypadku 31. Biegu Powstania Warszawskiego ma ona unikalny charakter. Przede wszystkim, prowadzenie zbiórki nie jest tym razem sposobem na uzyskanie numeru startowego. Zbiórkę może założyć każda osoba, która zarejestrowała się na bieg. Wystarczy tylko uruchomić taką opcję w panelu rejestracyjnym.

Cała idea akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów polega na tym, że każdy uczestnik ma możliwość poprzez swoją zbiórkę symbolicznie, ale także realnie, podziękować Powstańcom. Zebrane w ramach akcji środki zostaną bowiem przekazane na wsparcie tych, którzy w 1944 r. walczyli za wolność Warszawy i Polski. Zostaną za nie zakupione np. aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie czy chodziki rehabilitacyjne, by umożliwić Powstańcom jak najpełniejszy udział w życiu społecznym oraz warunki funkcjonowania na co dzień. Warto założyć zbiórkę i zachęcać inne osoby do jej wspierania. Osoby, które uzbierają w ten sposób co najmniej 300 zł, otrzymają w formie podziękowania zaproszenie do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wszyscy na start

Zarówno osoby biegnące na 5 km jak i na 10 km, będą mogły na mecie cieszyć się pięknym medalem, który symboliką nawiązuje oczywiście do wydarzeń z 1944 r. Na medalu znajdziemy tarczę zegara, na której wskazówki ustawione są na godzinę 17:00, czyli godzinę „W”. Oczywiście ten symbol również jest obecny na krążku. Również uczestnicy biegu wirtualnego mają możliwość otrzymania fizycznego medalu, jeżeli zdecydują się na taką opcję podczas rejestracji.

31. Bieg Powstania Warszawskiego wystartuje 30 lipca o godzinie 20:30 (5 km) i 21:00 (10 km). Chociaż organizatorzy zapraszają uczestników wirtualnej odsłony zmagań do symbolicznego połączenia się z innymi biegaczami i wystartowania w sobotni wieczór, to każdy, kto biegnie z aplikacją, ma czas do 6 sierpnia na pokonanie zadeklarowanego dystansu i wprowadzenie swojego wyniku do panelu. Co więcej, aż do 6 sierpnia można zgłosić chęć udziału w wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego. To furtka dla spóźnialskich, by nawet na ostatnią chwilę dołączyć do tej wyjątkowej inicjatywy.

Więcej informacji i zapisy: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/

Medal Biegu Powstania Warszawskiego.
Medal Biegu Powstania Warszawskiego.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Chudy Wawrzyniec - poznaj smak prawdziwej, górskiej przygody!
Następny wpis
Chcesz biegać szybciej? Wyjdź do ludzi
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu