fbpx
Zapowiedzi imprez

Dlaczego warto wystartować w 5. Wieczornym 4F Półmaratonie Praskim lub 4F Praskiej Piątce?

Lato w tym roku nie rozpieszcza biegaczy. Temperatury oscylujące wokół 30 stopni nie sprzyjają ani w osiąganiu dobrych wyników podczas zawodów, które odbywają się najczęściej między 9 rano a samym południem, ani czerpania maksimum przyjemności z samego biegu, choćby treningowego. W sukurs tym niewygodom wychodzą organizatorzy 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego oraz 4F Praskiej Piątce.
5 polmaraton praski czyli szybki bieg wieczorowa pora 04

Lato w tym roku nie rozpieszcza biegaczy. Temperatury oscylujące wokół 30 stopni nie sprzyjają ani w osiąganiu dobrych wyników podczas zawodów, które odbywają się najczęściej między 9 rano a samym południem, ani czerpania maksimum przyjemności z samego biegu, choćby treningowego. W sukurs tym niewygodom wychodzą organizatorzy 5. Wieczornego 4F Półmaratonu Praskiego oraz 4F Praskiej Piątki.

Pozostał równo tydzień, aby jeszcze podjąć decyzję o tym, że warto spróbować sprawdzić formę przed głównymi jesiennymi startami. Wszak niebawem dla wielu trenujących amatorów jesienne sprawdziany w maratonie, półmaratonie czy też pierwsze próby zmierzenia się z dystansem 10 kilometrów, a nie ma nic lepszego jak przewietrzenie płuc na kilka tygodni przed startem docelowym na dystansie, który wymaga większego zaangażowania szybkościowego, aniżeli start docelowy.

Tu idealnie sprawdzi się Wieczorna 4F Piątka Praska (start o 19:30 błonie PGE Narodowy) – bieg towarzyszący głównemu daniu dnia, jakim będzie Wieczorny 4F Półmaraton Praski. Ten wystartuje idealnie o 20:30 z oświetlonych błoni PGE Narodowego – miejsca tak niebywale charakterystycznego i znanego już biegaczom w całej Polsce.

Zobacz film z poprzedniej edycji:

[youtube]c3S0J2Ugqog[/youtube]
Dlaczego warto wybrać akurat ten półmaraton:
  • start o 20:30, gdy będzie już chłodno, a z każdą minutą biegu, temperatura będzie sprzyjać osiągnięciu lepszego wyniku,
  • trasa ma atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i IAAF,
  • wieczorny 4F Półmaraton Praski odbywa się na 4 tygodnie przed Maratonem Warszawskim – dla każdego maratończyka to idealny moment na sprawdzian formy,
  • sponsorem tytularnym zostało 4F – polska marka, która zaprojektowała specjalnie na ten bieg oraz bieg towarzyszący (Praska Piątka) – koszulkę z oddychającej dzianiny funkcyjnej, z szybkoschnącego włókna – można zatem liczyć na niecodzienną pamiątkę z biegu, którą będzie można chwalić się nie tylko 1 września w dniu imprezy, ale i podczas całego sezonu,
  • płaska trasa, wytyczona tak, by sprzyjać dobrym wynikom – ta nie została zmieniona względem poprzedniego roku, będzie zatem można porównać wynik z tegorocznym,
  • pacemakerem dla osób, które będą chciały złamać czas 1:20 zostanie Mariusz Giżyński – najlepszy polski maratończyk minionych Mistrzostw Europy w Berlinie,
  • w 4F Półmaratonie Praskim biegacze będą mogli liczyć na wsparcie pacemakerów w zakresie czasów od 1:20 do 2:20 (dokładnie będzie to 11 przedziałów czasowych –  1:20, 1:25, 1:30, 1:35, 1:40, 1:45, 1:50, 1:55, 2:00, 2:10, 2:20). O właściwe tempo w praskiej imprezie dbać będzie w sumie 31 zawodników,
  • na mecie witać was będą Henryk Szost, Robert Korzeniowski, Artur Kozłowski i inne sławy polskiej lekkoatletyki,
  • po samym biegu na medalu będzie można wygrawerować swój wynik.

5-polmaraton-praski-czyli-szybki-bieg-wieczorowa-pora-02

Niech na końcową zachętę do udziału w którymś z tych biegów przytoczę wam słowa jednego z uczestników Artura Kozłowskiego, reprezentanta Polski na ME w Berlinie:

“Na długo będę pamiętał atmosferę zeszłorocznego Półmaratonu Praskiego i styl, w jakim witano mnie na finiszu. Strzelające w górę płomienie ognia, gdy wbiegałem na metę – to było niesamowite. W dodatku nie kojarzę innej tak płaskiej i dobrej do uzyskiwania życiówek trasy w Polsce” – wspominał Kozłowski.

gizynski-pacemakerem-5-wieczornego-4f-polmaratonu-praskiego-02

Wyznaczony przez organizatorów limit uczestników dla półmaratonu wynosi 10 tysięcy, a dla biegu na 5 km trzy tysiące. Warto spieszyć się z rejestracją (odbywająca się przez https://www.polmaratonpraski.pl), bowiem limit w ubiegłym roku został wyczerpany przed czasem, a dodatkowo w tym roku cena pakietu startowego jest uzależniona od kolejności opłaconych zgłoszeń.

Zakończmy lato z pompą, spotkajmy się w Warszawie 1 września!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ostatnia prosta przed 10. PKO Silesia Marathon - zobacz trasę, koszulkę i medal!
Następny wpis
IV RAFAKO Półmaraton Racibórz – wspaniałe święto raciborskiego sportu już za nami
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu