fbpx
el camino 01

El Camino – pielgrzymka, bieganie, film

Co kryje się pod hasłem El Camino? Jest to projekt dwóch zapaleńców, którzy zamierzają w ciągu 20 dni przebiec i przejechać na rowerze jeden z najstarszych szlaków pielgrzymkowych w Europie – Camino de Santiago. I przy okazji sfilmować to szaleństwo!

Co kryje się pod hasłem El Camino? Jest to projekt dwóch zapaleńców, którzy zamierzają w ciągu 20 dni przebiec i przejechać na rowerze jeden z najstarszych szlaków pielgrzymkowych w Europie – Camino de Santiago. I przy okazji sfilmować to szaleństwo!

Kim są owi zapaleńcy? Biegacz to Robert Celiński, który pięciokrotnie startował w Tenzing Hillary Everest Marathon uzyskując tytuł najlepszego zagranicznego zawodnika. Posiada aż 14 medali Mistrzostw Świata Masters w biegach długich i średnich. Jego ambicją są starty w najbardziej ekstremalnych biegach świata. Towarzyszący mu rowerzysta to Adrian Dmoch – art director w agencji reklamowej, twórca reklam i autor wielu zdjęć w magazynach drukowanych i artykułach internetowych. Od 2016 roku również reżyser – jego pierwszy długometrażowy film dokumentalny nosi tytuł „Chasing The Breath”.

el-camino-02

Co kombinują? Robert ma w planach przebiec dystans 800 km z Biarritz do Santiago de Compostela w około 20 dni! Będzie to niezwykły bieg, ponieważ jego trasa wiedzie wzdłuż jednego z najstarszych – liczącego ponad 1000 lat! – szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba. Panowie wybrali jeden z najtrudniejszych wariantów trasy tzw. Camino del Norte. Droga wiedzie przez północną część Hiszpanii i jest bardzo wymagająca ze względu na pagórkowaty teren i deszcz, który często towarzyszy pielgrzymom. Adrian wystąpi w roli supportu i jednocześnie będzie kręcił film dokumentalny o bieganiu i pielgrzymowaniu w jego różnych wymiarach.

Dokąd zmierzają? Ich celem jest katedra św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Będą poruszali się Drogą św. Jakuba, nazywaną także po hiszpańsku Camino de Santiago – jest to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Najpopularniejszy i najstarszy jest szlak francuski. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, oraz żółtymi strzałkami.

Nie jest to jedyny z biegowo-filmowych projektów tych dwóch panów, więc z pewnością jeszcze nie raz o nich usłyszymy. W planach mają między innymi ekstremalne biegi, takie jak: Ice Bajkal Marathon czy Marathon De Sables. O postępach w realizacji projektu na bieżąco będzie informował Robert Celiński – Extreme Runner!

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
sprinterzy gotowi na londyn

Sprinterzy gotowi na Londyn!

Następne
blackrollfb

BLACKROLL Ball i Duoball – pierwsza pomoc w typowych przeciążeniach

Powiązane artykuły

kenijski dublet we wroclawiu
Czytaj dalej

Kenijski dublet we Wrocławiu

W niedzielne przedpołudnie i kawałek popołudnia niemal cały Wrocław żył 35. PKO Wrocław Maratonem. Główne role w tym biegu, niemal tradycyjnie już grali Kenijczycy, którzy wygrali w kategorii mężczyzn i kobiet. Z dobrej strony pokazała się Dominika Stelmach, aktualna mistrzyni Polski w maratonie.
rafal bielawa 01
Czytaj dalej

Główny Szlak Beskidzki z nowym rekordem!

Liczy 500 km, zapewnia niesamowite widoki i kusi ultramaratończyków. Główny Szlak Beskidzki – bo o nim mowa – został ujarzmiony przez Rafała Bielawę, który ustanowił nowy rekord, pokonując dystans w czasie 108 godzin i 55 minut!
na bosaka w sniegu
Czytaj dalej

Na bosaka w śniegu

Kiedy zaczynałem biegać w sandałach, mój znajomy stwierdził, że też by sobie takie sprawił, ale w czym będzie biegał w zimie. Szkoda przecież kasy na kapcie, w których biegać można tylko w lecie.