🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Sprawność

BLACKROLL Ball i Duoball – pierwsza pomoc w typowych przeciążeniach

Roller, a także piłki do masażu powinny stanowić niezbędnik każdego biegacza poważnie myślącego o swojej pasji. Biegając, narażamy swoje ciało na duże obciążenia i koniecznym staje się „serwisowanie” swojego narządu ruchu poprzez pomoc w regeneracji tkanek, które ulegają mikrouszkodzeniom, a z czasem przeradzają się w kontuzje, które kosztują nas sporo czasu, a niekiedy i pieniędzy wydanych na leczenie i rehabilitację.
blackrollfb

Roller, a także piłki do masażu powinny stanowić niezbędnik każdego biegacza poważnie myślącego o swojej pasji. Biegając, narażamy swoje ciało na duże obciążenia i koniecznym staje się „serwisowanie” swojego narządu ruchu poprzez pomoc w regeneracji tkanek, które ulegają mikrouszkodzeniom, a z czasem przeradzają się w kontuzje, które kosztują nas sporo czasu, a niekiedy i pieniędzy wydanych na leczenie i rehabilitację.

Artykuł w pigułce

BLACKROLL Ball i Duoball w swoim zastosowaniu są świetnym uzupełnieniem dla rollerów. Za sprawą swoich niewielkich gabarytów możemy je wykorzystać w relaksacji tkanek wymagających punktowego docisku. Najlepsze efekty uzyskujemy poprzez systematyczną pracę potreningową na klasycznej rolce, a następnie terapeutyczne wykorzystanie mniejszych produktów w celu wejścia bardziej precyzyjnie w konkretne partie mięśniowe. W miejscach bólowych stosujemy wówczas ucisk punktowy dociskając za pomocą dłoni, bądź wagi swojego ciała przez kilka do kilkudziesięciu sekund.

W przypadku mięśnia gruszkowatego nie ma lepszej metody od stosowania BLACKROLL Ball, mięsień leży głęboko i żeby go rozluźnić, musimy się przebić przez naprawdę pokaźną masę mięśnia pośladkowego wielkiego.

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej jest niewielkim, silnym mięśniem i tu również stosujemy skoncentrowany nacisk, dzięki obłemu kształtowi z łatwością ominiemy tu masę mięśnia pośladkowego średniego, który leży obok, a jego rozluźnianie rzadziej jest koniecznością.

W Shin Splints wskazane jest punktowe przekrwienie tkanek leżących przyśrodkowo od piszczeli, co z łatwością uzyskujemy za pomocą piłki. 

W przeciążeniach rozcięgna podeszwowego BLACKROLL Ball jest świetnym uzupełnieniem pracy z BLACKROLL Mini. Piłkę stosujemy do punktowego rozluźnienia w obrębie rozcięgna podeszwowego. Należy tu jednak być ostrożnym, ponieważ nad rozcięgnem podeszwowym znajdują się niewielkie stawy śródstopia i palców podatne na zbyt duże obciążenie. Kształt Duoball idealnie wtapia się w mięśnie przykręgosłupowe, dokładnie zwiększając nawodnienie i poprawiając ukrwienie tych struktur. Niewątpliwym atutem testowanego sprzętu jest jego wielkość. Bez problemu zmieszczą się nawet do bagażu podręcznego.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat przyczyn poszczególnych urazów, a także jak umiejętnie i skutecznie używać Ball i Duoball w celu zapobiegania i leczenia urazów, na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części artykułu.

Temat rolki do masażu jest dość powszechny. Świadomość biegaczy wciąż rośnie i coraz chętniej sięgają oni po tego typu sprzęt. Wiele na temat wykorzystania rolki znajdziecie w TYM artykule. Poniżej natomiast chcielibyśmy Wam wyjaśnić, jakie istotne korzyści uzyskamy, stosując dedykowane piłki do automasażu.

Czym różni się BLACKROLL ball i duoball od rollera?

Różnice między tymi sprzętami są zauważalne już na pierwszy rzut oka i chodzi tu przede wszystkim o kształt. To właśnie ta cecha powoduje, że BLACKROLL Ball i Duoball będziemy używali w sytuacji, kiedy tkanka wymaga skoncentrowanego punktowego, głębokiego docisku. 

Kolejną cechą odróżniającą piłki od rollera to gabaryty. Właściwość ta zyskuje szczególnie, gdy wybieramy się w podróż i w torbie nie ma zbyt wiele miejsca na roller.

Wracając do pierwszej cechy. Piłki BLACKROLL spisują się świetnie w rozluźnianiu, relaksacji mięśni pośladkowych wielkich oraz naprężacza powięzi szerokiej w procesie powrotu do funkcji biegaczy z ITBS. Są również wykorzystywane do pracy punktowej z tkankami zaangażowanymi w Shin Splints. Rozluźniamy tym sprzętem również mięśnie przykręgosłupowe, mięsień gruszkowaty oraz rozcięgno podeszwowe.

Kilka słów o shin splints oraz ITBS

Shin Splints czyli Medial Tibial Stress Syndrome, jest dolegliwością charakteryzującą się bólem w wyniku przeciążenia mięśni znajdujących się po przyśrodkowej stronie kości piszczelowej. Każda kość pokryta jest bogato unerwioną błoną o nazwie okostna. Błona otaczająca kość piszczelową stanowi przyczep dla wielu mięśni: np. mięsień płaszczkowaty i zginacze długie palców, co w wyniku nieprawidłowej pracy tych mięśni nadmiernie eksploatuje, pociąga lub nadrywa okostną i mamy do czynienia z bólem i stanem zapalnym w tym rejonie.

blackroll-ball-i-duoball-pierwsza-pomoc-w-typowych-przeciazeniach-01

Do najczęstszych przyczyn Shin Splints należą:

  • za duża objętość i intensywność treningów,
  • duża ilość (ponad zdolności adaptacyjne) sprintów, podbiegów,
  • nieodpowiednie obuwie,
  • częste treningi na podłożu z kostki brukowej,
  • zaburzona biomechanika miednicy/stawu biodrowego,
  • niestabilność w stawie skokowym,
  • brak odpowiedniej regeneracji,
  • niedostateczna ilość rozciągania/rozluźniania mięśni po treningach (tu w szczególności łydki).

Objawy:

  • Ból kłujący, palący po przyśrodkowej stronie kości piszczelowej początkowo na drugi dzień po treningu, następnie również na początku treningu, ostatecznie ból przed w trakcie i po treningu lub nawet podczas chodzenia. Nie należy bagatelizować tego rodzaju bólu, ponieważ może to prowadzić do złamania zmęczeniowego w obrębie kości piszczelowej. Nie jest to dolegliwość dająca się „rozbiegać”.

Zastosowanie BLACKROLL Ball (shin splints):

blackroll-poprawki-01

blackroll-ball-i-duoball-pierwsza-pomoc-w-typowych-przeciazeniach-10

ITBS – Iliotibial Band Syndrom. Zespół objawów bólowych dotyczących pasma biodrowo – piszczelowego. Przeciążenie dotyczy głównie biegaczy i charakteryzuje się bólem po zewnętrznej części kolana. Miejsce bólu nie jest tu z reguły miejscem przyczyny dolegliwości. Pasmo biodrowo – piszczelowe jest utworzone ze ścięgna mięśnia naprężacza powięzi szerokiej oraz części ścięgnistej mięśnia pośladkowego wielkiego. Nieprawidłowa równowaga mięśni zarządzających ruchami rotacyjnymi w stawie biodrowym jest tu dużym czynnikiem leżącym u przyczyn bólu.

blackroll-ball-i-duoball-pierwsza-pomoc-w-typowych-przeciazeniach-04

Do najczęstszych przyczyn ITBS należą:

  • błędy ilościowe i jakościowe w treningu,
  • niedostateczna siła mięśni rotujących zewnętrznie w stawie biodrowym,
  • brak relaksacji/rozluźniania naprężacza powięzi szerokiej oraz tkanek przyczepiających się do samego pasma biodrowo – piszczelowego,
  • kolana koślawe,
  • niestabilność w stawie skokowym,
  • niedostateczna elastyczność zginaczy w stawie biodrowym (głównie mięsień biodrowo – lędźwiowy).

Objawy:

  • kłujący ból po zewnętrznej stronie stawu kolanowego, nasilający się podczas treningu.

ITBS i Shin Splints są kontuzjami o charakterze przeciążeniowym tj. pracujemy na nie długo, krok po kroku, a objawy pojawiają się początkowo sporadycznie, jednak bagatelizowane mogą przerodzić się w poważną dysfunkcję.  Występują po jednej stronie, czyli dotyczą tylko jednej kończyny, co wskazuje dodatkowo na to, że u ich przyczyn leży asymetria w obrębie ciała.

W omawianym teście postanowiliśmy zająć się również przeciążeniem mięśni grzbietu – do tego wykorzystamy Duoball

blackroll-poprawki-03

blackroll-poprawki-02

Stan Przeciążeniowy mięśni przykręgosłupowych jest zespołem objawów o charakterze sztywności oraz tępego bólu po dwóch lub jednej ze stron kręgosłupa. Bieganie rzadko jest przyczyną problemów w obrębie kręgosłupa, jednak biorąc pod uwagę, że większość populacji posiada tego typu problemy, nieprawidłowy trening biegowy może nasilić objawy bólowe.

Długotrwałe pozycje statyczne utrzymywane w ciągu dnia nie są nikomu obce. Częstym schematem jest ośmiogodzinna praca w pozycji siedzącej i trening biegowy jeszcze tego samego dnia. Sztywniejące, silne mięśnie wchodzące w skład prostownika grzbietu na skutek intensywnego treningu biegowego mogą dodatkowo tracić swoją elastyczność i dawać objawy bólowe. Ważne jest, żeby regularnie przywracać odpowiednie ukrwienie i elastyczność mięśniom po obu stronach kręgosłupa.

Zastosowanie BLACKROLL Ball w rozluźnieniu naprężacza powięzi szerokiej

blackroll-ball-i-duoball-pierwsza-pomoc-w-typowych-przeciazeniach-08

Dodatkowe zastosowanie BLACKROLL Ball

Przeciążenie mięśnia gruszkowatego

U osób, które spędzają dużą część dnia w pozycji siedzącej, dochodzi do skrócenia/usztywnienia mięśni zginaczy biodra (biodrowo – lędźwiowy) oraz bardzo często do osłabienia mięśni pośladkowych. Są to czynniki predysponujące do nieprawidłowej pracy stawu biodrowego podczas chodu i tym bardziej biegu. Mięsień gruszkowaty – strategiczny rotator w stawie biodrowym ulega tu bardzo często przeciążeniom. Objawami przeciążeń w obrębie gruszkowatego lub nawet zespołu mięśnia gruszkowatego są bóle w okolicy pośladka, szczególnie podczas siedzenia, wchodzenia po schodach lub wbiegania pod górkę. W pobliżu mięśnia gruszkowatego przechodzi nerw kulszowy, który bywa drażniony przez napiętą tkankę mięśniową, dając objawy promieniowania w dół kończyny (pseudo rwa kulszowa). Dodatkową przyczyną bólu w rejonie mięśnia gruszkowatego są asymetrie w obrębie miednicy (skręcenie, pochylenie) oraz różnice w długości kończyn po części wynikające również z asymetrii w obrębie miednicy.

blackroll-ball-i-duoball-pierwsza-pomoc-w-typowych-przeciazeniach-03

blackroll-ball-i-duoball-pierwsza-pomoc-w-typowych-przeciazeniach-12

Dysfunkcja rozcięgna podeszwowego

Tkanka znajdująca się od spodu stopy odpiera przy każdym kroku ciężar całego ciała. W trakcie skoków, biegu, siła działająca na rozcięgno jest spotęgowana.

Jest to bardzo mocna struktura, ale pewne czynniki wpływają znacznie na pogorszenie jej pracy:

  • błędy treningowe – zbyt duża ilość sprintów, podbiegów,
  • asymetria w obrębie bioder, miednicy,
  • niestabilny staw skokowy,
  • tendencja do koślawienia kolan,
  • nierównowaga w obrębie mięśni zginaczy, prostowników oraz rotatorów w stawie biodrowym,
  • nieodpowiednie obuwie,
  • „bieganie naturalne po betonie”.

blackroll-ball-i-duoball-pierwsza-pomoc-w-typowych-przeciazeniach-02

Objawy przeciążenia rozcięgna podeszwowego:

  • sztywność rozcięgna nad ranem po treningu (faza początkowa), następnie ból występuje, dopóki nie „rozchodzimy stopy”, w fazach ostrych ból występuje cały czas,
  • kłucie w obrębie podeszwy stopy.

blackroll-ball-i-duoball-pierwsza-pomoc-w-typowych-przeciazeniach-13

Podsumowując

Klasyczną rolkę używamy potreningowo w celu kompleksowego rozluźnienia po taśmie całego ciała. Jeżeli mamy partie, które są przeciążone, kontuzjowane lub adaptacja sportowa mocno je eksploatuje, wykorzystujemy małe produkty, jako uzupełnienie, które w sposób bardziej precyzyjny i terapeutyczny rozluźniają wybrane partie.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
El Camino – pielgrzymka, bieganie, film
Następny wpis
Bieganie a dieta roślinna - o co powinieneś zadbać? Zasady biegacza na diecie roślinnej
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.