fbpx
Sprawność

Profilaktyka ITBS, shin splints, kolana skoczka i rozcięgna podeszwowego z wykorzystaniem rolki

Shin splints, kolano skoczka, ITBS i rozcięgno podeszwowe - to bodaj cztery najbardziej powszechne wśród biegaczy przypadłości, które pojawiają się pod wpływem wzmożonych treningów
Profilaktyka ITBS, shin splints, kolana skoczka i rozcięgna podeszwowego z wykorzystaniem rolki

Kontuzje biegaczy: shin splints, kolano skoczka, ITBS i rozcięgno podeszwowe – to bodaj cztery najbardziej powszechne wśród biegaczy przypadłości, które pojawiają się pod wpływem wzmożonych treningów i zaniedbanej sfery rozciągająco-sprawnościowej. Co i przede wszystkim jak możemy zrobić, aby tych typowych błędów unikać? O tym, w tym artykule.

Najczęstsze kontuzje biegaczy

Shin splints

ITBS, o którym poniżej, w większości przypadków dotyczy biegaczy, natomiast shin splints lub jak ktoś woli „ból piszczeli”, to już przypadłość wielu dyscyplin. Zapadają na nią zarówno biegacze – w większości ci początkujący, jak i koszykarze jak czy piłkarze. Objawia się palącym wręcz uczuciem bólu piszczeli i drętwieniem stóp. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem.

ITBS – syndrom pasma biodrowo-piszczelowego

To obok wcześniej omówionego shin splints temat najczęściej pojawiających się pytań od biegaczy. Dlaczego ciągnie mnie z boku kolana i dlaczego podczas siedzenia na miękkim boli mnie pod pośladkiem (ten ból najczęściej odczuwają biegacze kierowcy)? Pasmo biodrowo-piszczelowe to niezwykle mocna struktura, rozpoczynająca swój przebieg na biodrze. Biegnie bocznie w dół do kolana, przyczepiając się po drodze do kości oraz mięśni pośladków i całego uda. Jest niezwykle opornym na rozciąganie pasmem, a na jego aktywizację nie wystarczą ćwiczenia aktywizujące tylko tę strukturę.

Kolano skoczka

O ile z shin splints oraz ITBS biegacz jest w stanie sobie poradzić bez ingerencji z zewnątrz, tak z kolanem skoczka – nie. Jeśli faktycznie doskwiera Ci ból wewnątrz kolana, ciężko jest bez usg stwierdzić, czy faktycznie więzadło rzepki uległo zapaleniu lub zmianom degeneracyjnym. Tu zalecałbym konsultację lekarską. Niemniej jednak profilaktyka jest najważniejsza i myślę, że będziemy mogli tej przypadłości zaradzić w przyszłości dzięki właśnie odpowiednio dobranym ćwiczeniom.

Rozcięgno podeszwowe

O kształcie trójkąta, silne pasmo biegnące od każdego z palców stóp do kości piętowej. Objawiające się bólem od strony podeszwy. Z reguły jest wynikiem złej techniki biegu tzw. biegania z pięty, osłabionych mięśni bioder i uda oraz ograniczonej ruchomości w obszarze stawu skokowego.

Waga profilaktyki w treningu biegacza

Od zawsze wiadomo, że taniej zapobiegać niż leczyć. Pomijam już kwestie finansowe, bo one nigdy nie są najważniejsze. Dużo gorsza jest przerwa w treningu, dyskomfort/ból w trakcie niego lub tuż po nim. Na aktywizację i profilaktykę czterech wyżej wymienionych przypadłości wystarczy 10 minut dziennie, ale nie 10 minut połączonych w blok 300-minutowy raz na 2 miesiące. Tylko faktyczne 10 minut – dzień w dzień, dzień w dzień – przez całe życie. Te 10 minut to oczywiście umowna granica, to niezbędne minimum, bo śmiało – jeśli tylko masz ochotę – przeznaczaj na rozciąganie więcej czasu. To zwróci się z nawiązką.

Arsenał przyborów

  • rolka standardowa,
  • mini rolka,
  • duo ball,
  • piłka,
  • mata do ćwiczeń.

Arsenał ćwiczeń

Siad płotkarski na 4 strony

Wykonujemy standardowy siad płotkarski. Opcja nr 1 – skłon do nogi wykrocznej, opcja nr 2 – skręt do nogi zakrocznej, do środka, opcja nr 3 – skłon na zewnątrz, opcja nr 4 – odchylenie do tyłu – w zależności od możliwości: podpór na rękach, na łokciach lub ewentualnie leżenie. W każdej pozycji wytrzymujemy minimum 2 minuty.

Przybory: mata.

Profilaktyka ITBS, shin splints, kolana skoczka i rozcięgna podeszwowego z wykorzystaniem rolki
Siad płotkarski

Rozciąganie kanapowe

Ćwiczenie wykonywać w zależności od własnych możliwości. Opcja nr 1 – oba kolana na ziemi, opcja nr 2 – noga wykroczna stoi na ziemi.

Przybory: mata do ćwiczeń lub poduszka.

profilaktyka-itbs-shin-splints-kolana-skoczka-i-rociegna-podeszwowego-08
Rozciąganie kanapowe

Rolowanie przywodziciela

Rozpocznij od leżenia na brzuchu, odwiedź jedną z nóg na zewnątrz. Zginając ją w kolanie, podłóż rolkę pod wewnętrzną część uda i roluj bardzo powoli, a w momencie poczucia miejsca oporowego przytrzymaj. Roluj minimum 2 minuty.

Przybory: rolka.

profilaktyka-itbs-shin-splints-kolana-skoczka-i-rociegna-podeszwowego-07
Profilaktyka ITBS, shin splints, kolana skoczka i rozcięgna podeszwowego z wykorzystaniem rolki

Rolowanie przedniej części łydek

Pozycja wyjściowa siad klęczny – podłóż pod przednią część piszczeli piłkę lub duo ball i roluj powoli, w miejscach oporowych przytrzymaj dłużej.

Przybory: duo ball, piłka.

profilaktyka-itbs-shin-splints-kolana-skoczka-i-rociegna-podeszwowego-06
Profilaktyka ITBS, shin splints, kolana skoczka i rozcięgna podeszwowego z wykorzystaniem rolki

Mobilizacja podeszwy

Zacznij od rolki mini, aby dzięki większej powierzchni uciskowej powoli wdrożyć się do ćwiczeń z piłką. W ćwiczeniach z piłką wyszukuj punktów oporowych i pracuj z nimi, uciskając dane miejsce przez dłuższą chwilę. Do wywarcia odpowiedniej siły używaj ciężaru ciała.

Przybory: piłka, rolka mini.

profilaktyka-itbs-shin-splints-kolana-skoczka-i-rociegna-podeszwowego-04
Profilaktyka ITBS, shin splints, kolana skoczka i rozcięgna podeszwowego z wykorzystaniem rolki

Rolowanie przedniej części uda

Rozpocznij od leżenia przodem – podłóż rolkę pod jedno z ud i metodycznie roluj wszelkie wyczute punkty oporowe, a tym poświęcaj znacząco więcej czasu. Roluj oba uda na raz, aby odciążyć. Dla dociążenia możesz rolować tylko jedną nogę, a drugą podnosić dla zwiększenia siły nacisku.

Przybory: rolka.

profilaktyka-itbs-shin-splints-kolana-skoczka-i-rociegna-podeszwowego-05
Kontuzje biegaczy – ćwiczenia profilaktyczne

Punktowe ugniatanie pośladka

Ćwiczenia wykonuj na stołku lub jakimś twardym podwyższeniu, a w ostateczności na  ziemi. Rozpocznij ugniatanie tuż nad dołem podkolanowym (nie ugniatamy samego dołu podkolanowego), kieruj się w kierunku pośladków. Szczególną wagę i nacisk przykładamy do miejsc oporowych, wyczuwalnych zgrubień itp.

Przybory: piłka.

profilaktyka-itbs-shin-splints-kolana-skoczka-i-rociegna-podeszwowego-10
Kontuzje biegaczy – ćwiczenia profilaktyczne

Rolowanie odcinka lędźwiowego

Rolowanie rozpocznij od rolki, pracuj ciężarem ciała oraz podnoszeniem i opuszczaniem bioder. Po swego rodzaju rozgrzewce z rolką przejdź do ugniatania piłeczką lub duo ballem. Przy tego typu pracy nigdy nie ugniataj bezpośrednio kręgosłupa, a jedynie okolice wokół.

Przybory: rolka, duo ball.

profilaktyka-itbs-shin-splints-kolana-skoczka-i-rociegna-podeszwowego-01
Rolowanie odcinka lędźwiowego

Rolowanie odcinka piersiowego

Podobnie jak w przypadku odcinka lędźwiowego, rozpocznij od wałka, a dopiero później przejdź do użycia piłeczki lub duoballa. Dla zwiększenia siły docisku pracuj biodrami, skrzyżuj ręce na klatce piersiowej.

Przybory: rolka, duo ball.

profilaktyka-itbs-shin-splints-kolana-skoczka-i-rociegna-podeszwowego-02
Rolowanie odcinka piersiowego

Pamiętaj, że ćwiczenia z rolką to nie tylko doskonała forma mięśniowej regeneracji, ale i niezbędny element treningu biegacza. Zmniejszysz nie tylko ryzyko urazów, ale i wspomożesz organizm w wychodzeniu z kontuzji.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Komitet Ochrony Praw Dziecka zaprasza do udziału w imprezie biegowej
Następny wpis
Legnica Półmaraton - XXIX Bieg Lwa Legnickiego, zarezerwuj kalendarz 2.10.2016
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu