Sprawność

Bieganie czy rower — która aktywność fizyczna jest lepsza na odchudzanie

Bieganie czy rower — do niedawna jeszcze miałem taki dylemat. Teraz wiem, że rower jest genialnym sposobem na uzupełnienie mojego treningu biegowego.
Bieganie czy rower

Bieganie czy rower — którą aktywność fizyczną wybrać, jeśli zależy Ci na spalaniu kalorii i skutecznym odchudzaniu? Dowiedz się, jak każda z tych dyscyplin sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, jakie są korzyści zdrowotne z jej uprawiania i jak zacząć przygodę z każą z nich.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

To zdecydowanie artykuł dla osób dopiero zaczynających. Nie dowiesz się z niego ile kalorii spala każdy biegowy krok, czy przejechany kilometr. Jednak uzbroisz się w wiedzę, która pomoże ci zacząć:

  • co łączy te dwie dyscypliny sportu,
  • co musisz zrobić bez względu na dyscyplinę, którą wybierzesz,
  • dlaczego poprzez bieganie spalisz więcej kalorii,
  • dlaczego rower jest lepszy dla twoich stawów,
  • jakie rodzaje kolarstwa istnieją.

Bieganie i rower w drodze do szczupłej sylwetki — co musisz wiedzieć na start?

  1. Regularna aktywność fizyczna jest podstawą zdrowej redukcji masy ciała.
  2. Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze należą do sportów nie tylko popularnych, ale także łatwo dostępnych. Do rozpoczęcia biegania wystarczą nam dobre buty, a większość z nas dysponuje jakimś rowerem.
  3. Nawet jeśli brakuje Ci sprzętu, to koszt wejścia do tych dyscyplin jest stosunkowo niewielki dla kogoś, kto chce zacząć się ruszać.
  4. Wiele osób ceni sobie te formy aktywności za ich uniwersalność.
  5. Biegać można niemal wszędzie — w parku, na leśnej ścieżce, czy na bieżni w domu.
  6. Rower z kolei nadaje się nie tylko do rekreacji na łonie natury, ale także do codziennych dojazdów do pracy, czy szkoły.
  7. Nie jest ważne, który sport wybierzesz — nie będą Ci potrzebne specjalne umiejętności ruchowe. Jesteś w stanie zacząć nawet dziś!
Bieganie czy rower - jeśli masz ten dylemat wybierz obie dyscypliny
Bieganie czy rower – jeśli masz ten dylemat wybierz obie dyscypliny

Na co musisz zwrócić uwagę, rozpoczynając odchudzanie?

  • Rozpoczynając proces odchudzania, przede wszystkim załóż sobie realny cel treningowy i dietetyczny. Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze będzie wymagało od Ciebie systematyczności, by dać Ci pożądane rezultaty.
  • Postaraj się wygospodarować czas na przynajmniej dwa lub trzy treningi w tygodniu.
  • Gdy poczujesz wyraźne wzmocnienie mięśni — możesz pomyśleć o zwiększeniu intensywności. Pierwsze Twoje treningi powinny być niezbyt wymagające dla Twojego organizmu. Jest to dobre zarówno dla Twojego zdrowia, jak i zwiększania wytrzymałości z czasem. Zbyt gwałtowne wdrożenie ciężkich treningów może podnosić ryzyko kontuzji. Zwykle okres „początkowy” trwa od 1 do 3 miesięcy w zależności od Twojej kondycji i stanu zdrowia.
  • Z punktu widzenia diety — zadbaj o wysokiej jakości składniki w Twojej lodówce. Pozbądź się przetworzonej żywności i produktów zawierających duże ilości cukru.

Przygotowaliśmy dla Ciebie darmowy e-book z przykładowym planem treningowym i jadłospisem. Na pewno będzie pomocny! Wystarczy podać adres e-mail poniżej.

Wpływ biegania na spalanie kalorii

Bieganie jest jedną z najbardziej efektywnych form aktywności, jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej.

W przypadku biegania wystarczy kilkadziesiąt minut jednostajnego truchtu, by wspomagać proces utraty wagi i pobudzać metabolizm. To sport, który angażuje większość mięśni w ciele i skutecznie przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości.

Bieganie czy rower - to mit, że w ciągu godziny nie można zrobić mocnej jednostki treningowej na rowerze
Bieganie czy rower – to mit, że w ciągu godziny nie można zrobić mocnej jednostki treningowej na rowerze

Na tempo odchudzania wpływa intensywność biegu. Na początku zacznij uprawiać spokojny jogging, a z czasem dodaj bardziej wymagające interwały.

Wprowadzenie specjalistycznych ćwiczeń wytrzymałościowych w postaci zmiennego tempa z różną intensywnością skutecznie „podkręca” metabolizm i przyśpiesza spalanie kalorii.

Bieganie czy rower — co jest lepsze dla Twoich stawów?

Jazda na rowerze ma dla biegaczy szczególnie istotne znaczenie — niweluje minusy treningów biegowych. Zawsze wtedy, gdzie pojawia się nadmierne obciążenie stawów, lub uszkodzenia mięśni, możesz wprowadzić lekkie treningi rowerowe.

Pozycja, jaką przyjmujemy na rowerze, pomaga w odciążeniu układu kostnego. Siodełko i kierownica podpierają większość ciężaru ciała, a za całość generowanej mocy odpowiadają mięśnie nóg. Twój staw kolanowy jest poddawany znacznie mniejszym obciążeniom niż podczas biegu. To sprawia, że rower jest zdecydowanie lepszym wyborem dla osób, które rozpoczynają walkę z nadwagą.

Rower typu gravel - to modny ostatnimi czasy trend
Rower typu gravel – to modny ostatnimi czasy trend

Nic nie stoi na przeszkodzie, by po wstępnej redukcji masy ciała wprowadzić bieganie i wykorzystać pozytywny wpływ obu tych aktywności. Jazda na rowerze przeplatana treningami biegowymi to skuteczny sposób na zwiększenie siły mięśniowej naszego serca i ogólną poprawę układu krążenia.

Różne formy kolarstwa: którą wybrać dla siebie?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rowerem, weź pod uwagę, że istnieje wiele odmian kolarstwa i każda z nich ma trochę inny charakter.

  • Kolarstwo szosowe — zdecyduj się na tę formę tylko wtedy, gdy masz w swojej lokalizacji gdzie jeździć. Rower szosowy wymaga dobrej jakości asfaltu i nie jest zbyt wygodny w mieście ze względu na jego konstrukcję.
  • Kolarstwo górskie — jest dobrym wyborem wtedy, gdy w Twojej okolicy są lasy lub ścieżki, po których można jeździć na rowerze. To forma kolarstwa, która pozwala na swobodne eksplorowanie parków, i słabo dostępnych tras w terenie.
  • Gravel — to jedna z najpopularniejszych obecnie form jazdy na rowerze. Gravele łączą w sobie najlepsze cechy rowerów MTB z rowerami szosowymi. Dobrze radzą sobie zarówno na asfalcie, jak i w lekkim terenie. W żadnej z tych dziedzin nie są wybitne, jednak dają dużą wszechstronność w wyborze trasy. To wpływa na coraz większą ich popularność.

Jak przygotować się do jazdy na świeżym powietrzu?

Zanim ruszysz w trasę, sprawdź stan swojego roweru. Upewnij się, że wszystkie jego komponenty działają we właściwy sposób i nie ma żadnych poważnych usterek.

Ubranie dobierz odpowiednio do pogody. W chłodniejsze dni dobrze sprawdza się system „warstw”, by w razie potrzeby łatwo je zdjąć lub założyć. Jeśli planujesz powrót po zmroku — wyposaż się w zestaw oświetlenia i nie zapomnij o kasku!

Napój w bidonie i drobna przekąska (owoc lub baton owsiany) to coś, o czym warto pamiętać, jeśli planujesz dłuższą trasę.

Nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu, by zacząć jeździć na rowerze, jednak takie dodatki jak spodnie z wkładką, lub koszulka rowerowa podnoszą komfort jazdy.

Bieganie czy rower - a którą drogą ty pójdziesz?
Bieganie czy rower – a którą drogą ty pójdziesz?

Bieganie czy rower — kluczowe różnice dla Twojego organizmu

Te dwie aktywności skutecznie wspierają odchudzanie, a ich pozytywnym skutkiem ubocznym jest poprawa kondycji fizycznej. Choć obie dyscypliny działają w podobny sposób na nasz organizm — głównie jako trening aerobowy — to istnieją między nimi różnice w kwestii obciążenia stawów, angażowania mięśni i sposobu regeneracji po treningu.

Intensywność treningu i regeneracja

Bieganie często charakteryzuje się wyższą intensywnością na krótkich dystansach, co może być lepszym wyborem dla osób szukających efektywnego treningu w krótkich jednostkach czasu. Z drugiej strony, ze względu na silne oddziaływanie na stawy i mięśnie pośladków, może wymagać dłuższej regeneracji niż jazda na rowerze.

Jeśli szukasz opcji na zrobienie długich i jednostajnych ćwiczeń cardio, to jazda na rowerze będzie dla Ciebie lepszym wyborem. Przede wszystkim przeciążenia i ryzyko kontuzji są znacznie mniejsze. Dobór obciążenia i utrzymanie tętna w optymalnej strefie spalania tkanki tłuszczowej także będzie łatwiejszy zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają uprawiać sport.

Nie zmienia to faktu, że obie aktywności wspomagają redukcję wagi i warto sięgnąć po tę, która sprawia nam więcej przyjemności. Dzięki temu Twoja motywacja będzie stale na wysokim poziomie.

Jaka aktywność fizyczna będzie właściwa dla Ciebie?

Wybór właściwej formy treningu powinien być uzależniony od tego, jakie są Twoje cele i aktualny stan zdrowia. Jeśli szukasz dynamiki i chcesz w krótkim czasie spalić więcej kalorii, to możesz postawić na bieganie.

Jeśli natomiast wolisz dłuższe, bardziej wytrzymałościowe sesje i zależy Ci, by w mniejszym stopniu obciążać stawy to dobrym sportem będzie jazda na rowerze.

Pamiętaj, że w obu przypadkach systematyczność i dbanie o ujemny bilans kaloryczny są kluczem do zadowalających efektów odchudzania.

Czy łączenie biegania i jazdy na rowerze ma sens?

Istnieje dyscyplina sportowa, która łączy bieganie z kolarstwem i nazywa się duathlon. Ten rodzaj aktywności zyskuje coraz większą popularność, ponieważ angażuje różne grupy mięśni i pozwala uniknąć monotonii w treningu.

Badania opublikowane w Journal of Strength and Conditioning Researchwskazują, że łączenie różnych form wysiłku (cross-trening) mogą przyczyniać się do szybszego rozwoju ogólnej wydolności organizmu. Naprzemienne obciążanie mięśni typowo biegowych i tych, które mocniej stymuluje jazda na rowerze, unikamy przeciążenia jednej partii mięśni.

Jeśli szukasz wszechstronnej aktywności, która nie tylko skutecznie spala kalorie, ale też zapewnia solidny fundament kondycyjny, to zastanów się, czy nie połączyć biegania z jazdą na rowerze — może to być prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ruszają zapisy na Pho3nix Kids Półmaraton!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 5

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu