fbpx
4 bmw polmaraton praski czolowi dlugodystansowcy na trasie 01

4. BMW Półmaraton Praski – czołowi długodystansowcy na trasie

Mistrz Polski w maratonie Artur Kozłowski i czwarty zawodnik czempionatu Europy na dystansie 21 km 97 m Marcin Chabowski to tylko niektórzy z utytułowanych długodystansowców szykujących się do startu w BMW Półmaratonie Praskim. 2 września wieczorem na ulice prawobrzeżnej Warszawy wyruszy łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy.

Mistrz Polski w maratonie Artur Kozłowski i czwarty zawodnik czempionatu Europy na dystansie 21 km 97 m Marcin Chabowski to tylko niektórzy z utytułowanych długodystansowców szykujących się do startu w BMW Półmaratonie Praskim. 2 września wieczorem na ulice prawobrzeżnej Warszawy wyruszy łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy.

Czwarta edycja stołecznej imprezy pierwszy raz odbędzie się w wieczorowej odsłonie. Star półmaratonu, w którym weźmie udział 8 tysięcy biegaczy, zaplanowano na godz. 20.30 z błoni PGE Narodowego, a pół godziny później, również spod stadionu, rozpocznie się 4F Piątka Praska, czyli bieg na dystansie 5 km. Rywalizować w nim będzie kolejne trzy tysiące uczestników.

Znane nazwiska

Trasa półmaratonu tradycyjnie szybka, atestowana, sprzyjająca biciu rekordów, a wiodąca głównymi arteriami Pragi Południe, Saskiej Kępy i Gocławia. Na dobry wynik nastawia się Chabowski, który wystartuje z nr 1. W drugiej edycji BMW Półmaratonu Praskiego reprezentant klubu STS Pomerania na bardzo zbliżonej trasie triumfował wynikiem 1:03.52.

„Tym razem chciałbym złamać 63 minuty. Trasa jest szybka i płaska, a energia letniego wieczoru na pewno będzie sprzyjać. Jestem w trakcie przygotowań do maratonu, więc start w BMW Półmaratonie Praskim to dla mnie ważny etap kontrolny” – powiedział mistrz kraju z 2011 r. na dystansie 21 km 97 m.

Pomóc Chabowskiemu ma Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva – triumfator kwietniowego Cracovia Maraton tym razem wystąpi w roli nadającego tempo. Ale kandydatem do złota jest również Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz). W kwietniu w Orlen Warsaw Marathon zajął trzecie miejsce i po raz drugi w karierze został mistrzem Polski na królewskim dystansie. W BMW Półmaratonie Praskim wystartuje z nr 2.

Wśród kobiet liderką jest Katarzyna Kowalska (nr 3). Olimpijska z Rio de Janeiro to medalistka mistrzostw Polski na różnych dystansach – niegdyś specjalistka biegu na 3000 m z przeszkodami (młodzieżowa czempionka Europy z 2005 i 2007 r.) aktualnie z powodzeniem startuje na długich dystansach. W kwietniu 2016 r. półmaraton w czeskiej Pradze ukończyła z rezultatem 1:10.06, poprawiając tym samym rekord Polski.

Zapisani do startu w BMW Półmaratonie Praskim są także: wioślarski mistrz olimpijski, były minister sportu, który uczestniczył w każdej z dotychczasowych edycji Adam Korol (nr 4), czterokrotny zdobywca olimpijskiego złota, były chodziarz Robert Korzeniowski (nr 5), jedna z lepszych biegaczek na 400 i 800 m początku lat 2000. Aneta Kaczmarek (nr 20), czy pasjonujący się triathlonem aktor Krzysztof Wieszczek (nr 253).

Trasa biegu

Mocne tempo zapowiada się także w 4F Piątce Praskiej, której trasa wprowadzać będzie w klimaty prawdziwej stołecznej Pragi – uczestnicy z błoni PGE Narodowego pobiegną m.in. ul. Zamoyskiego, Targową, Jagiellońską i Kłopotowskiego, po czym okrążą wewnętrznymi ulicami stadion, a dalej z Wybrzeża Szczecińskiego dotrą do mety na ul. Sokolej. Stąd już kilka kroków do zlokalizowanego na błoniach miasteczka biegowego.

Wśród liderów biegu na 5 km jest m.in. „warszawski biegacz” Bartosz Olszewski (nr startowy 5), triumfator polskiej edycji Wings for Life World Run 2015. Wśród wartych odnotowania lekkoatletycznych osobistości, jakie pojawią się na starcie 4F Piątki Praskiej jest jedyna w historii Polski maratońska mistrzyni świata Wanda Panfil (nr 1), jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego męskiego maratonu Jan Huruk (nr 6) oraz Zofia Bielczyk (nr 7), niegdyś jednak z najlepszych sprinterek i płotkarek Europy.

BMW Półmaraton Praski odbywa się od 2014 roku. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło osiem tysięcy osób. Spośród 5742 biegaczy, którzy pokonali 21 km 97 m najszybsi byli Kenijczycy – triumfował Hilary Kiptum Maiyo z czasem 1:04.51, a wśród kobiet Stella Jepngetich Barsosio – 1:12.27. W biegu 4F Piątka Praska, w którym rywalizowało blisko dwa tysiące osób zwyciężyli Damian Roszko – 15.00 i olimpijka z Rio de Janeiro Iwona Lewandowska (obaj 4F Running Team) – 16.32. Impreza rokrocznie odbywała się pod patronatem prezydent m.st. Warszawy i burmistrza Pragi Południe.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
co gdzie kiedy czyli nawigator iii rafako polmaraton raciborz 02

Co? Gdzie? Kiedy? Czyli nawigator III RAFAKO Półmaraton Racibórz

Następne
bieg pamieci w holdzie powstancom warszawskim 03

Bieg Pamięci w hołdzie Powstańcom Warszawskim

Powiązane artykuły

Odbierz Indywidualny Plan Treningowy z 53% zniżką 📣📣📣 Zostało tylko 5 miejsc❗️
Tak, chcę zniżkę na trenera