Zapowiedzi imprez

Cykl biegów górskich XRUN startuje już za miesiąc

Czas na trailową przygodę w Małopolsce: cykl biegów górskich XRUN startuje już za miesiąc
24 5O6B5448

Jak dobrze zacząć sezon biegania w górach? Na przykład startem w pierwszej tegorocznej odsłonie cyklu biegów trailowych XRUN w pięknych lasach i górach Małopolski. Bardzo urozmaicone trasy, kilka dystansów dla biegaczy o różnym poziomie zaawansowania, rywalizacja pucharowa i drużynowa, biegi dla dzieci – to najważniejsze wyróżniki imprez organizowanych przez Fundację “Beskid”. Cykl startuje już 9 marca w Dobczycach zawodami pod nazwą Tajemnicze Kopce.

Biegi z cyklu XRUN na małopolskiej ziemi organizowane są już od dekady. Ich idea pozostaje niezmienna: z jednej strony to popularyzacja biegania i aktywności fizycznej w naturze, a z drugiej: integracja lokalnych społeczności i promocja terenów, które przyciągają wieloma walorami turystycznymi w świetnej lokalizacji i w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa.

Oczywiście, dla biegaczy na czoło wysuwa się rywalizacja sportowa. A tu jest w czym wybierać – we wszystkich pięciu biegach cyklu zawody rozgrywane są na kilku dystansach: Maraton, Classic, Mini i Kids. Imprezy zostały zaplanowane od marca do września, a uczestnicy mogą powalczyć zarówno indywidualnie, jak również drużynowo i biorąc udział w Pucharze XRUN, jeśli zaliczą przynajmniej 3 biegi. 

10

Tajemnicze Kopce w Dobczycach otwierają cykl już 9 marca

Cykl rozpoczynają zawody pod nazwą Tajemnicze Kopce, które zostaną rozegrane w niedzielę, 9 marca w Dobczycach. Uczestnicy zmierzą się z trasami od 14 km XRUN Mini, przez 21 km XRUN Classic aż po XRUN Maraton, który wyjątkowo będzie liczył ok. 32 kilometrów; zaś dzieci i młodzież w ramach XRUN Kids pobiegną w zależności od roku urodzenia na dystansach: 150m, 300m, 800m i 1000m.

Sercem imprezy będą Dobczyce, miejscowość nad jeziorem Dobczyckim, zaledwie ok. 40 km od Krakowa. Biegacze i biegaczki wystartują z nieodległej Kornatki, a następnie pobiegną leśnymi ścieżkami, wąwozami, przecinając szlaki turystyczne w rytmie prawdziwego crossa. To bardzo dobra propozycja zwłaszcza dla debiutantów w trailu, bo znajdą tu wszystkie jego odcienie: bliskość natury, różnorodność podłoża, widok na szczyty górskie i przewyższenie, które zmęczy, ale nie wykończy. Zaawansowani biegacze natomiast będą mogli pościgać się na bardzo biegowych trasach, których charakterystyczne dla tego regionu podłoże może być dobrym sprawdzianem siły biegowej i… agresywności bieżnika terenowego obuwia.

DSC 3038

Trailowa przygoda w tajemniczych małopolskich lasach

Brzmi jak przygoda? Zdecydowanie! Atrakcyjności tym terenom dodaje lokalna legenda, według której w latach 60. XX wieku archeolodzy odnaleźli siekierę z krzemienia pasiastego, co może świadczyć o pobycie człowieka w tutejszych lasach już nawet 4-5 tys. lat p.n.e. Właśnie tutaj, w lesie sosnowo-dębowym pod szczytem góry Trupielec – gdzie prowadzi trasa biegu – wyrasta kilkanaście wysokich na prawie 2 metry kopców, ciałopalnych grobów sprzed około tysiąca lat – to od nich wzięły swoją nazwę XRUN-owe zawody. 

Każdy krok ma znaczenie

Hasło przewodnie Fundacji “Beskid”, które przyświeca nie tylko w organizacji cyklu XRUN, zakłada integrację przedstawicieli lokalnych organizacji. I tak, bazą zawodów są Dobczyce z Hotelem Dobczyce na czele (tu odbędą się biegi dziecięce), zaś pomocą w organizacji imprezy służą lokalni włodarze, jak również leśnicy z okolicznych nadleśnictw.

Jak na cykl z niemal dziesięcioletnią tradycją przystało, organizacyjnie wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Dobrze oznaczone trasy, punkty odżywcze, opieka medyczna i wsparcie uśmiechniętych wolontariuszy, nagrody dla najlepszych i miasteczko zawodów w miejscu, w którym warto spędzić weekend, zwiedzając takie atrakcje turystyczne jak średniowieczny zamek i Skansen Budownictwa Ludowego oraz urokliwa zapora wodna i punkty widokowe u stóp wzgórz Pogórza Wielickiego.

Wszystkie informacje na temat biegów z cyklu XRUN znajdują się na stronie https://x-run.pl/. Szczegółów dotyczące pierwszego biegu – Tajemniczych Kopców – można również wypatrywać już w kanałach SoMe organizatora.

Do zobaczenia w Beskidzie Wyspowym już w drugi weekend marca.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie czy rower — która aktywność fizyczna jest lepsza na odchudzanie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.