Maraton czy półmaraton? W Łodzi sam zdecydujesz, który dystans chcesz przebiec

Planujesz maraton na wiosnę, ale nie wiesz, czy dasz radę przebiec 42 kilometry? W Łodzi możesz podjąć decyzję nawet w trakcie biegu! 15 kwietnia odbędzie się kolejna edycja DOZ Maratonu Łódź – Najgłośniejszego Maratonu w Polsce!

Możemy sumiennie trenować, planować i zrobić wszystko, bo dobiec na metę maratonu, czasami się jednak nie udaje i w połowie trasy mamy już pewność, że maraton to tego dnia za wiele. Organizatorzy DOZ Maratonu Łódź są tego świadomi, dlatego postanowili dać uczestnikom możliwość decyzji o skróceniu trasy w trakcie biegu.

Oczywiście, namawiamy zawodników do odpowiedniego i świadomego przygotowania się do startu w maratonie. 42 kilometry to wymagający dystans i nie ma tu miejsca na błędy, czy na „spontaniczne” decyzje, bo organizm się zbuntuje – mówi Michał Drelich, dyrektor DOZ Maratonu Łódź. – Sam uczestniczyłem w wielu maratonach i wiem, że czasami po prostu brakuje sił i chętnie zbieglibyśmy na metę już w połowie dystansu. I w ramach DOZ Maratonu Łódź dajemy biegaczom taką możliwość – dodaje.

W tym roku w Łodzi w ramach DOZ Maratonu odbędzie się także półmaraton. Przez pierwsze 18 kilometrów maratończycy i półmaratończycy biegną wspólnie. Na trasie czeka ich ulica Piotrkowska, która niedawno przeszła rewitalizację; przepiękny Pałac Poznańskiego, zwany łódzkim Luwrem, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Następnie biegacze przebiegną przez Plac Wolności, czyli centralny punkt Łodzi. Miną EC1 – byłą elektrownię zamienioną na nowoczesne centrum kultury.  Można zobaczyć też zabytkowe osiedle Księży Młyn. Na tym etapie półmaratończycy skręcają w stronę Atlas Areny, czyli w stronę mety. To jest też moment, by powiedzieć sobie „Dziś jednak nie biegnę maratonu. Półmaraton też będzie dobrym osiągnięciem”. Decyzję uczestnicy mogą podjąć w trakcie biegu, nie trzeba jej wcześniej nikomu zgłaszać. Na mecie czekać będzie dla takiej osoby medal półmaratonu, których organizatorzy świadomie zamówili więcej, więc dla nikogo ich nie zabraknie.

Osoby, które zgodnie z planem chcą przebiec cały dystans maratonu, kierują się na Retkinię. Tam czeka ich pętla dookoła Parku Na Zdrowie i powrót do Atlas Areny, gdzie zlokalizowana jest meta wszystkich dystansów.

maraton-czy-polmaraton-w-lodzi-sam-zdecydujesz-ktory-dystans-chcesz-przebiec-03

Najgłośniejszy Maraton w Polsce

Czas na trasie umilać będą biegaczom punkty kibicowania i zespoły muzyczne. DOZ Maraton Łódź to najgłośniejszy maraton w Polsce, więc nie ma możliwości, by nie odczuć dopingu na trasie. Podobnie jak w ubiegłym roku, wzdłuż trasy powstanie aż 26 punktów kibicowania z muzyką na żywo. W tym roku funkcję Dyrektora Artystycznego imprezy objął Wojciech Łuszczykiewicz, łodzianin, lider zespołu Video, znany z programu Idol, w którym był jurorem. To on wybierze zespoły, które 15 kwietnia zagrają  dla uczestników DOZ Maratonu Łódź.

Trudno nie przyklasnąć idei łączącej sport, muzykę oraz działania charytatywne – to mariaż idealny. Organizujemy Najgłośniejszy Maraton w Polsce, zatem kluczem będzie takie dobranie zespołów muzycznych, które skutecznie zachęci Łodzian do spotkania się na trasie  biegu i spędzenia w tych miejscach dłuższego czasu. Postaramy się wraz z organizatorami DOZ Maratonu stworzyć w Łodzi imprezę z niepowtarzalną atmosferą, o której będzie się mówić z niekłamaną dumą – mówi Wojciech Łuszczykiewicz.

Poza zespołami przy trasie będzie jeszcze ponad 20 punktów kibicowania ze szkół i firm, które biorą udział w projekcie „Firmy na maraton”.

maraton-czy-polmaraton-w-lodzi-sam-zdecydujesz-ktory-dystans-chcesz-przebiec-04

Biegasz i pomagasz równocześnie

Od wielu lat DOZ Maratonowi Łódź towarzyszy akcja „Biegam – Pomagam”. W ciągu minionych 7 lat biegacze wraz z DOZ Fundacją dbam o zdrowie zebrali na cele charytatywne już ponad 200 tysięcy złotych. W tym roku akcja „Biegam – Pomagam” odbędzie się w zupełnie nowej formie. Uczestnicy mogą zarejestrować się do udziału wybierając jedną z dwóch ścieżek – zwykłą lub charytatywną. Ścieżka charytatywna oznacza wyższą opłatę startową, która jest dobrowolną darowizną na rzecz jednej z trzech organizacji partnerskich. Organizatorzy zaprosili do współpracy Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Fundację Udaru Mózgu i Fundację Iskierka.

W 2018 roku DOZ Maraton Łódź odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia. W ramach tego trzydniowego wydarzenia, oprócz maratonu i półmaratonu, odbędzie się także szereg imprez towarzyszących, takich jak: bieg na 5km, Sztafeta Ekiden, Kids Run oraz targi sportowe w Atlas Arenie. W DOZ Maratonie Łódź obowiązuje limit 2000 uczestników, a w Półmaratonie Łódź może pobiec maksymalnie 3000 osób. Po więcej informacji zapraszamy na nasz FB.

Sponsorem tytularnym zawodów jest DOZ S.A., a partnerem strategicznym Miasto Łódź.