fbpx
Zapowiedzi imprez

Maraton czy półmaraton? W Łodzi sam zdecydujesz, który dystans chcesz przebiec

Planujesz maraton na wiosnę, ale nie wiesz, czy dasz radę przebiec 42 kilometry? W Łodzi możesz podjąć decyzję nawet w trakcie biegu! 15 kwietnia odbędzie się kolejna edycja DOZ Maratonu Łódź – Najgłośniejszego Maratonu w Polsce!
maraton czy polmaraton w lodzi sam zdecydujesz ktory dystans chcesz przebiec 05

Planujesz maraton na wiosnę, ale nie wiesz, czy dasz radę przebiec 42 kilometry? W Łodzi możesz podjąć decyzję nawet w trakcie biegu! 15 kwietnia odbędzie się kolejna edycja DOZ Maratonu Łódź – Najgłośniejszego Maratonu w Polsce!

Możemy sumiennie trenować, planować i zrobić wszystko, bo dobiec na metę maratonu, czasami się jednak nie udaje i w połowie trasy mamy już pewność, że maraton to tego dnia za wiele. Organizatorzy DOZ Maratonu Łódź są tego świadomi, dlatego postanowili dać uczestnikom możliwość decyzji o skróceniu trasy w trakcie biegu.

Oczywiście, namawiamy zawodników do odpowiedniego i świadomego przygotowania się do startu w maratonie. 42 kilometry to wymagający dystans i nie ma tu miejsca na błędy, czy na „spontaniczne” decyzje, bo organizm się zbuntuje – mówi Michał Drelich, dyrektor DOZ Maratonu Łódź. – Sam uczestniczyłem w wielu maratonach i wiem, że czasami po prostu brakuje sił i chętnie zbieglibyśmy na metę już w połowie dystansu. I w ramach DOZ Maratonu Łódź dajemy biegaczom taką możliwość – dodaje.

W tym roku w Łodzi w ramach DOZ Maratonu odbędzie się także półmaraton. Przez pierwsze 18 kilometrów maratończycy i półmaratończycy biegną wspólnie. Na trasie czeka ich ulica Piotrkowska, która niedawno przeszła rewitalizację; przepiękny Pałac Poznańskiego, zwany łódzkim Luwrem, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Następnie biegacze przebiegną przez Plac Wolności, czyli centralny punkt Łodzi. Miną EC1 – byłą elektrownię zamienioną na nowoczesne centrum kultury.  Można zobaczyć też zabytkowe osiedle Księży Młyn. Na tym etapie półmaratończycy skręcają w stronę Atlas Areny, czyli w stronę mety. To jest też moment, by powiedzieć sobie „Dziś jednak nie biegnę maratonu. Półmaraton też będzie dobrym osiągnięciem”. Decyzję uczestnicy mogą podjąć w trakcie biegu, nie trzeba jej wcześniej nikomu zgłaszać. Na mecie czekać będzie dla takiej osoby medal półmaratonu, których organizatorzy świadomie zamówili więcej, więc dla nikogo ich nie zabraknie.

Osoby, które zgodnie z planem chcą przebiec cały dystans maratonu, kierują się na Retkinię. Tam czeka ich pętla dookoła Parku Na Zdrowie i powrót do Atlas Areny, gdzie zlokalizowana jest meta wszystkich dystansów.

maraton-czy-polmaraton-w-lodzi-sam-zdecydujesz-ktory-dystans-chcesz-przebiec-03

Najgłośniejszy Maraton w Polsce

Czas na trasie umilać będą biegaczom punkty kibicowania i zespoły muzyczne. DOZ Maraton Łódź to najgłośniejszy maraton w Polsce, więc nie ma możliwości, by nie odczuć dopingu na trasie. Podobnie jak w ubiegłym roku, wzdłuż trasy powstanie aż 26 punktów kibicowania z muzyką na żywo. W tym roku funkcję Dyrektora Artystycznego imprezy objął Wojciech Łuszczykiewicz, łodzianin, lider zespołu Video, znany z programu Idol, w którym był jurorem. To on wybierze zespoły, które 15 kwietnia zagrają  dla uczestników DOZ Maratonu Łódź.

Trudno nie przyklasnąć idei łączącej sport, muzykę oraz działania charytatywne – to mariaż idealny. Organizujemy Najgłośniejszy Maraton w Polsce, zatem kluczem będzie takie dobranie zespołów muzycznych, które skutecznie zachęci Łodzian do spotkania się na trasie  biegu i spędzenia w tych miejscach dłuższego czasu. Postaramy się wraz z organizatorami DOZ Maratonu stworzyć w Łodzi imprezę z niepowtarzalną atmosferą, o której będzie się mówić z niekłamaną dumą – mówi Wojciech Łuszczykiewicz.

Poza zespołami przy trasie będzie jeszcze ponad 20 punktów kibicowania ze szkół i firm, które biorą udział w projekcie „Firmy na maraton”.

maraton-czy-polmaraton-w-lodzi-sam-zdecydujesz-ktory-dystans-chcesz-przebiec-04

Biegasz i pomagasz równocześnie

Od wielu lat DOZ Maratonowi Łódź towarzyszy akcja „Biegam – Pomagam”. W ciągu minionych 7 lat biegacze wraz z DOZ Fundacją dbam o zdrowie zebrali na cele charytatywne już ponad 200 tysięcy złotych. W tym roku akcja „Biegam – Pomagam” odbędzie się w zupełnie nowej formie. Uczestnicy mogą zarejestrować się do udziału wybierając jedną z dwóch ścieżek – zwykłą lub charytatywną. Ścieżka charytatywna oznacza wyższą opłatę startową, która jest dobrowolną darowizną na rzecz jednej z trzech organizacji partnerskich. Organizatorzy zaprosili do współpracy Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Fundację Udaru Mózgu i Fundację Iskierka.

W 2018 roku DOZ Maraton Łódź odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia. W ramach tego trzydniowego wydarzenia, oprócz maratonu i półmaratonu, odbędzie się także szereg imprez towarzyszących, takich jak: bieg na 5km, Sztafeta Ekiden, Kids Run oraz targi sportowe w Atlas Arenie. W DOZ Maratonie Łódź obowiązuje limit 2000 uczestników, a w Półmaratonie Łódź może pobiec maksymalnie 3000 osób. Po więcej informacji zapraszamy na nasz FB.

Sponsorem tytularnym zawodów jest DOZ S.A., a partnerem strategicznym Miasto Łódź.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
DOZ Maraton Łódź 13-15 kwietnia 2018 - duże zmiany w formule zawodów i nowy dyrektor artystyczny!
Następny wpis
Jakieś plany na 04.03.2018? Zapraszamy do Wiązowny
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu